14. FKA

Akcja Edukacja: Wytwórnia znaczeń. Warsztaty analizy filmu

13 / 10 / 2022----------------------11:00

Prowadząca: Diana Dąbrowska 
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej
Warsztaty w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny
Obowiązują zapisy na warsztaty. Limit miejsc: 20. 
Regulamin warsztatów: przeczytaj tutaj

Kino to pasja i wielowarstwowy efekt pracy szerokiej grupy fachowców. Wytwórnia znaczeń. Warsztaty analizy filmu pomogą poznać narzędzia wykorzystywane przy badaniu poszczególnych warstw dzieła filmowego: od detali w scenografii czy w kostiumach przez nadające znaczenia sekwencje montażowe aż po dźwięki tła, które wpływają na podświadomość widzów. W trakcie spotkania Diana Dąbrowska (filmoznawczyni, laureatka nagrody PISF, prowadząca Accademię Filmu Włoskiego) przeanalizuje wiele kultowych tytułów i wskaże, jak ważnym elementem warsztatu krytyka jest umiejętność zagłębiania się w szczegóły. Uczestnicy razem z prowadzącą będą rozkładać na czynniki pierwsze wszystkie aspekty dzieła filmowego. Poprzez analizę warsztatowiczki i warsztatowicze rozbudzą w sobie kreatywne myślenie, co pozwoli wyzwolić krytyczne i indywidualne spojrzenie na kinematografię. Świadomość stosowanych przez twórców zabiegów stylistycznych i umiejętność ich rozpoznawania to kompetencja, która przyda się każdemu chcącemu pracować w branży filmowej: zarówno tym, którzy planują tworzyć audiowizualne opowieści, jak i tym, którzy wybiorą ścieżkę krytyki filmowej.


Diana Dąbrowska. Filmoznawczyni, edukatorka filmowa, współorganizatorka przeglądów i festiwali filmowych (m.in. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi, Łódzkie Wytwórnia Kultury: Tradycja, Edukacja, Kreacja). Od 2019 roku dyrektor artystyczna festiwalu filmowego w Sokołowsku „Hommage a Kieślowski”. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2020, 2022). Jej teksty ukazały się na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Miesięcznika KINO, Krytyki Politycznej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych (np. współautorka rozdziału o włoskim kinie lat 80. i 90., w wydawanej przez Universitas nowej „Historii Kina”, t. IV). Laureatka Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018). W 2019 i 2021 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka filmowa”. Laureatka prestiżowego konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2018-2020). Specjalistka w Dziale Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.


Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.


Newsletter
Polub nas
Partnerzy