Idea Festiwalu Kamera Akcja

Festiwal Kamera Akcja to wydarzenie dla kinomanów, w którym mówienie i pisanie o kinie jest równie ważne, jak jego tworzenie. Cztery dni seansów, dyskusji, warsztatów w Szkole Filmowej w Łodzi oraz cztery dni online.


Otwarcie 14. edycji Festiwalu Kamera Akcja (12 października 2023), fot. Agnieszka Cytacka

Festiwal Kamera Akcja został powołany do życia w 2010 roku. Wydarzenie powstało z czystej miłości do kina. Projekt stał się jedynym w Europie festiwalem poświęconym krytyce filmowej. Jest zarazem miejscem spotkań i rozmów wokół kina, przyciągającym do siebie ludzi myślących filmem, jednocześnie nie wykluczającego żadnego głosu z udziału w dyskusji.

Z roku na rok FKA gromadzi coraz większą rzeszę widzów i miłośników kina, którzy traktowani są jako partnerzy w dyskusji z krytykami i twórcami. Nie da się ukryć, że to właśnie dyskusja jest jednym z kluczowych elementów festiwalu. Misją FKA jest przełamywanie barier na poziomie języka i wiedzy filmowej poprzez nawiązywanie wzajemnych relacji między różnymi grupami skupionymi wokół kinematografii. Celem Festiwalu jest popularyzacja swobodnej wymiany myśli bez ostrego podziału na znawców i laików.

Kamerę Akcję tworzą osoby posiadające bogate doświadczenie związane z organizacją wydarzeń filmowych. Ponad 10-letnia tradycja festiwalu oraz zanikająca granica pomiędzy profesjonalnym wykonywaniem zawodu krytyka a aktywnym uczestnictwem w kulturze filmowej, siłą rzeczy wpłynęły na rozwój i ewolucję festiwalu. Kamera Akcja otwiera się na szerokie podejście w rozumienie kultury audiowizualnej.

Konkurs Krytyk Pisze, Konkurs Krytyk Mówi oraz Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight umożliwiają debiutantom i początkującym twórcom postawienie pierwszych kroków w świecie audiowizualnym.

Od kilku lat FKA poszerza swoją działalność o projekty edukacyjne, których głównym celem jest upowszechnianie kultury filmowej wśród Łodzian, w tym podtrzymywanie pamięci o zapomnianych tradycjach Łodzi jako kolebki polskiej myśli krytyczno-filmowej i miejscu rozwoju powojennej produkcji. Do tej pory Fundacja zrealizowała m.in. Akademię Animatorów Kultury, Akcję Edukację, Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina, Wielki test o Łodzi Filmowej oraz Nowe Horyzonty: Kamera Akcja. Działania Festiwalu stanowią jedyną w swoim rodzaju propozycję interdyscyplinarnego i innowacyjnego programu dla miłośników kina.

Otwarcie 13. edycji Festiwalu Kamera Akcja (13 paź 2022), fot. Mikołaj Zacharow

Chwalimy się opiniami o FKA:

Siódma edycja „Kamery Akcji” jest dowodem na to, że tworzenie formuły idealnej imprezy filmowej trwa latami. Z małego wydarzenia, jakim był kilka lat temu, łódzki festiwal przeobraża się obecnie w znaczące i prestiżowe miejsce spotkań polskich krytyków i przedstawicieli branży.

Mateusz Góra, Kultura Liberalna, czytaj dalej tutaj

Co imponujące, organizatorzy, podejmując temat wideo-esejów, wyprzedzili trendy w polskiej krytyce filmowej.

Bartosz Marzec, krytyk filmowy, Ha Art., czytaj dalej tutaj

Odkąd przyjeżdżam na Kamera Akcja!, a przyjeżdżam od kilku lat regularnie, ze zdumieniem widzę, że na tych dyskusjach, poruszających tematy wręcz hermetyczne, sala jest pełna. Widownię szczelnie wypełniają głównie młodzi ludzie, kinofile, chciwie łowiący każde słowo z rozmowy, wyluzowani, krytyczni, mający czas.

Anna Wróblewska, portalfilmowy.pl, czytaj dalej tutaj

Nowa forma wypowiedzi staje się fenomenem coraz ważniejszym dla historii, teorii, krytyki oraz praktyki filmowej i zaczyna przykuwać uwagę zarówno akademii, jak i świata kinofilii. Także w Polsce można zauważyć wzrost zainteresowania wideoeseistyką, choć jej rozwój przebiega spokojniej niż na Zachodzie. Jako jeden z pierwszych dyskusję na temat zjawiska rozpoczął Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi. (…) jak pisał Elsaesser, obieg festiwalowy napędza branżę filmową, wpływając na funkcjonowanie różnych elementów znamiennych dla kina i kultury filmowej, czego świadectwem jest Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Patrycja Chuszcz, Kwartalnik Filmowy, nr 104 (2018), czytaj dalej tutaj

Rekordowe zasięgi promocyjne, wyprzedane karnety, pełne sale na wszystkich seansach, a przede wszystkim dziesiątki inspirujących spotkań i dyskusji, które co roku cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem, jak pokazy filmowe. Taki wynik to dowód na to, że Kamera Akcja, jako jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi, na stałe wpisał się na mapę najważniejszych polskich wydarzeń filmowych.

Jakub Izdebski, Interia, czytaj dalej tutaj

Łódzkiemu festiwalowi krytyki filmowej «Kamera Akcja» kibicuję od pierwszej edycji. I zawsze tam jestem! Uwielbiam energię organizatorów, ich pasję, pomysły, pracowitość i wdzięk.

Łukasz Maciejewski, czytaj dalej tutaj

Kamera Akcja to klasa sama w sobie, a uczestnictwo w panelach o grach komputerowych i warsztatach o kostiumach, rewelacyjnych blokach wideoesejów z kuratorskim komentarzem oraz wielu innych atrakcjach – to spełnienie marzeń każdego krytyka filmowego, czyli kogoś, dla kogo rozmowa o kinie jest cholernie ważna i kto ciągle stara się jak najlepiej zrozumieć i poczuć to medium, by podzielić się potem refleksjami z czytelnikami i widzami.

Sebastian Smoliński
fot. Agnieszka Cytacka

15. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 24 do 27.10.2024 w Łodzi oraz od 14 do 23.10.2024 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu są Monopolis i Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.  Karnety w cenie od 149 zł w sprzedaży od 22 lipca 2024 r.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy