Katalog Krytyków Filmowych

Krytykę filmową traktujemy jak sztukę, toteż zależy nam na rozpowszechnianiu osób piszących lub mówiących o filmie. Katalog Krytyków Filmowych to miejsce, w którym można znaleźć wypowiedzi zarówno recenzentów, jak i analityków, akademików, a nawet filmowców. Zależy nam na różorodności, nie ograniczamy się do formy: promujemy blogerów, vlogerów, twórców podcastów czy influencerów.

Jeżeli chcesz dołączyć do Katalogu Krytyków Filmowych na adres patryk.o@kameraakcja.com.pl wyślij:

  • biogram,
  • zdjęcie,
  • coś, czym chcesz się z podzielić (tekst / link do publikacji / konto w mediach społecznościowych).

Czekamy na Wasze zgłoszenia! 



KUBA ARMATA

Dziennikarz freelancer, współpracownik festiwali filmowych. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i organizacji produkcji w Szkole Filmowej w Łodzi. Publikuje m.in. na łamach „Kina” czy „Magazynu Filmowego”. Dyrektor artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej i programer MasterCard Off Camera.


SARA BAJDA
Baba w kinie

Miłośniczka filmów i seriali już od dzieciństwa. Od niedawna również entuzjastka filmu w kinie, w którym to pojawia się każdego tygodnia. To wtedy zwykłe zamiłowanie do ekranu przerodziło się w hobby i pasję, z którą dzieli się na Instagramie z innymi. To tam właśnie można znaleźć recenzje oraz cotygodniowe rekomendacje. Otwarta na każdy gatunek filmowy, choć zdecydowanie preferuje fantastykę oraz kino grozy. Ulubiona produkcja? Trudno o taką, gdy tak wiele wspaniałych ich powstało. Misja? Zarazić pasją do kina jak największą liczbę osób.

Zobacz: Recenzja filmu „Dzika noc” | Recenzja filmu „Menu”
Follow: IG


EWA BALANA
Filmosfera

Redaktorka serwisu internetowego Filmosfera.pl od sześciu lat. Pisze recenzje filmów oraz newsy i relacje z wydarzeń filmowych takich jak uroczyste premiery, festiwale i przeglądy filmowe. Fotografuje. Pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiała przed laty w Gazecie Studenckiej podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim (na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych). Następnie współpracowała z redakcjami związanymi z tematyką kulturalną.

Pracowała jako tłumaczka z języków angielskiego i hiszpańskiego, tworząc content serwisów. Zainteresowanie sztuką filmową skłoniło ją do pracy na planach filmowych w charakterze statystki, co pozwoliło poznać proces produkcji „od kuchni”.

W wolnych chwilach tworzy witraże i maluje obrazy, no i oczywiście ogląda filmy.

Follow: WWW


AGNIESZKA BĄK, PAWEŁ STACHYRA, MATEUSZ ZDANOWICZ
Kino w Eterze

Założona w lubelskim barze w późnych godzinach nocnych, audycja Kino w Eterze dostarcza swoim słuchaczom rozrywki i rekomendacji filmowych od 2018 roku. Agnieszka Bąk, Paweł Stachyra i Mateusz Zdanowicz omawiają na antenie Radia Freee premiery kinowe, propozycje festiwalowe, seriale i newsy związane ze wszystkim co porusza się po ekranie. Tworzą też autorskie cykle Kino(terapia) w Eterze i Kobiety w kinie.

Zobacz: The Batman – recenzja | Kultowy The Room… z polskim dubbingiem? | Pół wieku poezji później – polski film o Wiedźminie
Follow: IG


JOANNA BIREK

Filmoznawczyni, laureatka konkursu Krytyk Pisze. Specjalistka w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi


JAN BLIŹNIAK
Całe życie w kinie

Od kilkunastu lat pisze filmach. Teksty pojawiały się na portalach „Movies Room”, „MuzykaFilmowa.pl”, „Bad-Taste”, „FUSS Magazyn”, „Filmidło.pl” i „Filmaster.pl”. Prowadzi blog „Całe życie w kinie” (www.zyciewkinie.pl). W 2013 roku z wyróżnieniem ukończył warsztaty krytyki filmowej „Krytycy z pierwszego piętra”. W latach 2018–2020 programował repertuar kina Syrena w Muzeum Warszawy. Uwielbia animacje, fascynuje się muzyką filmową. Jego ulubionymi reżyserami są Clint Eastwood, Hayao Miyazaki i Mike Leigh, kompozytorami Thomas Newman i Joe Hiasaishi. Zawodowo zajmuje się edukacją kulturalną i historyczną. Pisze też książki dla dzieci i młodzieży. Za debiut, powieść „Śrubek i tajemnice Maszynerii”, zdobył Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Zobacz: Filmy do posłuchania: Pożegnania
Follow: IG


MAREK CHMIELEWSKI
Pewnego razu w kinie

Urodził się w 1999 roku w Przasnyszu. Autor bloga „Pewnego razu w kinie”. Krytyk filmowy w katalogu Festiwalu Kamera Akcja. Współtwórca „Zespołu filmowego COBRA”. Miłośnik podróży, literatury oraz kinematografii. W wolnych chwilach pisze książki i scenariusze.

Zobacz: recenzja filmu „Casablanca” | recenzja filmu „Dracula” | recenzja filmu „Co się wydarzyło w Madison County” | recenzja serialu „PitBull”
Follow: IG | FB


MARTA CHYLIŃSKA I MATEUSZ ŻEBROWSKI
Drugi seans 

Od 5 lat prowadzą wspólnie kanał Drugi Seans, na którym omawiają nowości filmowe i serialowe, próbując odczytać głębsze znaczenia tych tekstów kultury i ich konteksty. Jako stowarzyszenie Słowo i Film stworzyli serie edukacyjne online o współczesnym polskim kinie „Kanon kina polskiego po ’89” oraz „Młoda szkoła”. Możecie ich usłyszeć też w sobotniej audycji filmowej Drugi Seans w Radiu Łódź.

Follow: FB | IG | YTB 


MATYLDA CIANCIARA

Krytyczka niezależna, laureatka 11. edycji FKA w Konkursie Krytyk Pisze.


MATEUSZ CIERECHOWICZ
kinowy.romantyk

Studiuje filmoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się przede wszystkim kinem amerykańskim, ale od jakiegoś czasu zgłębia tajemnice filmów azjatyckich. Prowadzi własny kanał na YouTubie, profil na Instagramie i Facebooku – pod nazwą Kinowy Romantyk. Są to miejsca, w których dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi filmów czy zjawisk zachodzących w świecie kina, ale przede wszystkim są to przestrzenie, w których może rozwijać się i doskonalić. Jego krótkie teksty dotyczące filmów znajdują się również na Fanpage’u bloga filmowego Wchłonięty przez Orient autorstwa Sławomira Wasińskiego.

Follow: IG


KLARA CYKORZ

Kulturoznawczyni, krytyczka filmowa. Pisze m.in. dla „Dwutygodnika” (gdzie prowadziła cykl „Gadanie” poświęcony serialom telewizyjnym), „Krytyki politycznej”, internetowego „Czasu kultury” i „Ekranów”. Laureatka Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2018).


KATARZYNA CZAJKA-KOMINIARCZUK
Zwierz popkulturalny

Socjolożka i historyczka. Od 2009 roku prowadzi bloga „Zwierz Popkulturalny” poświęconego filmom, serialom. Jest współprowadzącą podcastów „ZVZ”, „Czytu Czytu” i twórczynią podcastu „Jeszcze słowo”. Autorka książek popularno-naukowych poświęconych kulturze popularnej – „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” (W.A.B 2018) i „Seriale. Do następnego odcinka” (W.A.B 2021). Jej najnowsza książka „Mam nadzieję” (W.A.B 2022) to specyficzny poradnik dla zagubionych w życiu i dorosłości.

Follow: FB | IG | WWW | SPOTIFY


MAŁGORZATA CZOP

Absolwentka neurokognitywistyki i nowego filmoznawstwa na SWPS. Założycielka bloga Movieway. Współpracuje z WP.pl, gdzie pisze relacje z festiwali filmowych: Berlinale, Toronto, Karlovych Warów czy Gdyni. Od kilku lat pracuje w TVN, zajmując się promocją online seriali i kanałów tematycznych, m.in. „Skazana”, TVN Fabuła. Prowadzi autorski program „playerlove”.

Follow: FB | IG | WWW | TWITTER


DIANA DĄBROWSKA

Filmoznawczyni, edukatorka filmowa, współorganizatorka przeglądów i festiwali filmowych (m.in. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi, Łódzkie Wytwórnia Kultury: Tradycja, Edukacja, Kreacja). Od 2019 roku dyrektor artystyczna festiwalu filmowego w Sokołowsku „Hommage a Kieślowski”. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2020, 2022). Jej teksty ukazały się na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Miesięcznika KINO, Krytyki Politycznej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych (np. współautorka rozdziału o włoskim kinie lat 80. i 90., w wydawanej przez Universitas nowej „Historii Kina”, t. IV). Laureatka Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018). W 2019 i 2021 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka filmowa”. Laureatka prestiżowego konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2018-2020). Specjalistka w Dziale Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Follow: FB | IGYOUTUBE 


MATEUSZ DEMSKI

Dziennikarz i krytyk filmowy. Pisze dużo o kinie na papierze i w sieci, m.in. dla „Przekroju”, „Przeglądu”, „Czasu Kultury”, newonce.net i NOIZZ.pl. Ma na koncie masę wywiadów, w tym z Bong Joon-ho, Kristen Stewart, Gasparem Noé i swoją babcią. Prowadzi autorską audycję w OFF Radiu Kraków.


DAWID DRÓŻDŻ

Dziennikarz działu kultura „Gazety Wyborczej”. Pisze o kinie i polityce kulturalnej. Publikował m.in. w „Przeglądzie”, „Wirtualnej Polsce” i „Czasie Kultury”. Był redaktorem i autorem działu Patrząc „Kultury Liberalnej”. Jest Laureatem nagrody Krytyk Pisze.


DIANA DOMIN
Kino I Kuchnia

Urodzona wraz z Kinem Nowej Przygody, fotografka z zawodu, niespełniona studentka Historii Sztuki. Kompulsywnie pochłania kulturę. Entuzjastka kina i jedzenia pełną gębą. Pisze od 2012 roku o jedzeniu w filmach, babra się w psychoanalitycznym sosie i przesala melodramatycznie zupy, lubi odgrzewane kotlety roślinne. Czeka, aż po deserze zacznie się jatka.

Zobacz: „Tate dni, tamte noce” w brzoskwiniowym raju | Jak włoska kuchnia kształtuje rodzinę – Ojciec Chrzestny cz. 1 | Nie waż się tknąć tych klopsików – To była ręka Boga
Follow: IG


FILMOTWORY PODCAST

Podcast dla osób zaciekawionych branżą filmową od podszewki. Dla zdolnych bestii-amatorów oraz zmęczonych planem filmowym reżyserek, fanek filmów, zdających do szkół filmowych, a przede wszystkim dla ludzi chcących robić swoje i działać. Prowadzące dzielą się swoją wiedzą zdobytą na planach zdjęciowych i w szkołach filmowych, a także zapraszamy znajomych filmowców. Poznajcie ich spojrzenie na branżę filmową.

Posłuchaj: SPOTIFY


FILMOWY VIBE

Uczucie do kina i sztuki filmowej rodziło się w bardzo niecodzienny sposób. Od zerowego zainteresowania w dzieciństwie aż do przełomowych lat 2016-17, w których w samym kinie obejrzał około 200 filmów. Ten sposób spędzania wolnego czasu zamienił się w hobby i ogromną zajawkę. Poczuł Filmowy Vibe i postanowił się nim dzielić z innymi. Jest fanem kina współczesnego i choć do klasyków ma ogromny szacunek to uważa, że klasyki powstają również na naszych oczach. Nie lubi zbędnego słowotoku a prowadząc strony Filmowy Vibe czy to na Instagramie czy Facebooku, kieruj esię luzem i poczuciem humoru, które towarzyszą mu również w życiu codziennym.

Follow: IG

Zobacz: Recenzja filmu „NOPE”


PAULINA GANDOR
krótko o filmie

Absolwentka Animacji Społeczno-Kulturalnej w Cieszynie oraz aktualna studentka Filmoznawstwa i Wiedzy o Nowych Mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Gotycka dusza poszukująca piękna (i dobrego jedzenia ;)) w otaczającym świecie. Z wielkim zamiłowaniem ogląda wszystkie azjatyckie filmy, a na rzecz pracy magisterskiej zajmuje się analizą postaci kobiecych we współczesnym kinie hindi. Marzy, by w przyszłości pracować przy festiwalach filmowych. Interesuje się szerokopojętą filmoterapią, bo wierzy, że kino potrafi zmieniać świat, łączyć ludzi, dawać im wolność i pomaga lepiej zrozumieć samych siebie.

Follow: IG


RAFAŁ GLAPIAK
Mocne Punkty

Filmoznawca i krytyk filmowy, laureat piątej edycji krytycznofilmowego konkursu „Powiększenie”. Autor strony MocnePunkty.pl, na której omawiane są amerykańskie klasyki oraz recenzowane nowości prosto z USA. O kinie pisze dla „Polityki”, „Rzeczpospolitej” i „Kina”, czasami również dla Filmwebu.

Follow: FB | IG | WWW | TWITTER


MAJA GŁOGOWSKA

Redaktorka naczelna portalu Filmawka, współpracowniczka magazynu Kino. Tworzy filmowe kolaże, zarówno graficzne, jak i w formie wideo, produkuje podcasty, dziennikarka i prelegentka.

Follow: FB | IG | WWW


MARCIN GONTARSKI
Ponton Movie

Lubi pisać i rozmawiać o kinie, o serialach, o popkulturze. Na blogu Ponton Movie publikuje swoje dłuższe opinie, na YouTubie zamieszcza podcasty i kompilacje video. Pracuje jako kinooperator w kinie Iluzjon. Wyświetla również filmy z taśmy 35mm. Prawdziwa magia kina, którą uwielbia się dzielić! Ogromny fan Cinema Paradiso, Blues Brothers i Stevena Spielberga, ale również Dwayne’a Johnsona oraz Petera Stormare.

Zobacz: KOMPILACJA #2: Dwayne Johnson Movie & TV | Recenzja filmu „Nasza bandera znaczy śmierć” | Recenzja filmu „Psie pazury”
Follow: IG


ALICJA GÓRSKA I KAMIL JĘDRASIAK
Krytyk

Para krytyków. Para geeków. Para. Komentują kulturę. Uprawiają krytykę, nie krytykanctwo. Poznali się w radio, gdzie prowadzili później wspólnie audycję. Kinem (i innymi mediami) zajmują się również naukowo. Alicja pisze doktorat o modelach krytyki filmowej. Kamil niebawem wyda autorską książkę o graczach w kulturze. Współredaktorzy tomu „Śmierć Krytyka. Kultura uczestnictwa a przemiany krytyki w XX i XXI wieku”. Poza prowadzeniem własnego projektu, pisali również (razem bądź osobno) m.in. do czasopisma „Kino”, „Ińskie Point”, „Kultura i Biznes”, „Gry-Online.pl”, „Poltergeist – Zrodzony z fantastyki”, „DailyWeb.pl” czy do „Kwartalnika Filmowego”.

Follow:  FB | IG | WWW | TWITTER


KAROLINA GRACZYK
Final Girls – magazyn o kinie

Pulpojadka, babaistka. Pryncypałka na blogu mors dicit.

Follow: FB


MARTYNA HARLAND

Psycholożka, absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej. Zajmuje się tematyką emocji i inteligencji emocjonalnej oraz psychologią pozytywną. Prowadzi badania nad filmoterapią – wpływem filmów na rozwój, samoświadomości oraz lepsze rozumienie emocji. Jest autorką projektu Filmoterapia.pl. Prowadzi rubrykę filmoterapeutyczną w magazynie „Sens”, gdzie rozmawia o aktualnych premierach filmowych z Grażyną Torbicką. Współpracuje, jako dziennikarka z Gazetą Wyborczą Magazynem Świątecznym. Tworzy cykl filmowy „Filmoterapia z Sensem” w Kinotece. Członkini Stowarzyszenia Kobiet Filmowców.


ALEKSANDRA HERMAN
kino_maniaczka

Pasjonatka kina od najmłodszych lat. Kino to jej drugi dom. Zakochana w bajkach, kinie superbohaterskim i dramatach sądowych. Od zawsze marzyła, aby dzielić się swoją pasją na szeroką skalę. Stąd też profil instagramowy o tematyce filmowej, gdzie porusza różne kwestie kina i publikuje recenzje. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Opolskim, a wieczorami przesiaduje na sofie przed Netflixem. Uwielbia rozmawiać o filmach, książkach i popkulturze. Marzy jej się wycieczka po amerykańskich i angielskich wytwórniach filmowych. Pragnie poszerzać horyzonty filmowe i zacząć prowadzić kanał na YT oraz publikować artykuły filmowe na łamach gazet.

Follow: IG


BŁAŻEJ HRAPKOWICZ

Prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale kino+. Prowadzi audycję „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Dyrektor programowy Stowarzyszenia FILMFORUM. Dyrektor festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie. Współpracuje ze stacją Canal+ i wieloma festiwalami filmowymi. Współautor książek poświęconych twórczości Terry’ego Gilliama, Davida Cronenberga, Davida Lyncha i Kazimierza Kutza, a także anglojęzycznej publikacji dotyczącej kina Europy Środkowo-Wschodniej („Eastern Promises”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Follow: FB


ANNA JÓZEFIAK
KlubFilmowy.com

Od 2012 roku prowadzi blog KlubFilmowy.com (wcześniej Klub Filmowy Obraz i Dźwięk), publikując recenzje filmów i muzyki filmowej oraz relacje z festiwali, koncertów i spotkań z twórcami. Od siedmiu lat jest redaktorką magazynu kulturalnego „Presto. Muzyka Film Sztuka”. W latach 2013-2017 pisała dla portalu Soundtracks.pl. Publikowała też w magazynie „FilmPro” i „Twoja Muza”.

Follow: FB | IG 

Zobacz: „IO” Jerzego Skolimowskiego | „ENNIO” Giuseppe Tornatore | „TWÓJ VINCENT” – arcydzieło animacji 


MICHAŁ KACZOŃ
Radio Zet

Dziennikarz kulturalny, redaktor działu kultura w portalu RadioZet.pl. Wielki pasjonat i bywalec polskich i zagranicznych festiwali filmowych, który czasem traktuje salę kinową jak swój drugi dom


MACIEJ KARWOWSKI
Cinemaciej

Publicysta filmowy, od 8 lat tworzący materiały krytyczne w różnych zakamarkach internetu. kolekcjoner filmów na nośnikach wszelakich, miłośnik polskiego rapu, dumny twórca określeń „tinderak/tinderaczka”.

Follow: FB | IG | YOUTUBE


ANNA KAWULA
Biegiem na film

Follow: FB | IG |WWW


KATARZYNA KEBERNIK

Krytyczka niezależna, laureatka 11. edycja FKA w Konkursie Krytyk Pisze.


GABRIELA KEKLAK

Dziennikarka, pisze recenzje, w portalu Wprost.pl zajmuje się filmami i serialami.


ŁUKASZ KIEŁPIŃSKI

Krytyk niezależny, laureat 9. edycji FKA w Konkursie Krytyk Pisze.


IGOR KIERKOSZ
Sprzeczne Sygnały

Ur. 1996, krytyk literacki i filmowy po warszawskiej polonistyce. Publikuje m.in. w „Kinie”, „Wizjach” i „Dwutygodniku”. Tłumaczy filmy z języka ukraińskiego. Laureat Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2022), Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza (2021) i Konkursu Krytyk Pisze (2020). W 2019 roku zasiadał w People’s Jury Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Entuzjasta mumblecore’u i filmów skejterskich.

Follow: FB


KAJA KLIMEK
Kajutex

Edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa, absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nieustannie dyskutuje o filmach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Prowadzi program Seriaale w TVN Fabuła oraz Warsztat Filmowy w Red Carpet TV. W internecie działa jako Kajutex.

Follow: FB | IG | YOUTUBE


ŁUKASZ KNAP
Kanapa Knapa

Absolwent wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i filmoznawstwa na angielskim University of Derby. Od ponad dekady zajmuje się zawodowo pisaniem i mówieniem o kulturze. Jego artykuły, wywiady i recenzje ukazywały się m.in. na łamach „Vogue’a”, „Newsweeka”, „Kina” i „Wirtualnej Polski”. Od ponad 2 lat prowadzi także kanał na YouTube Kanapa Knapa, na którym publikuje swoje recenzje, a także rozmowy z ludźmi kina. Dodatkowo – jak sam o sobie pisze – z pasją uprawia przeróżne formy gastroturystyki.

Follow: FB| WWW


MARIUSZ KORYSZEWSKI
Cofnij Kino

Absolwent kulturoznawstwa, filmoznawca, recenzent i krytyk filmowy z doświadczeniem w dystrybucji kinowej.

Follow: FB | IG | WWW | TWITTER


fot. Mateusz Skwarczek, Agencja Wyborcza.pl

KAROLINA KORWIN-PIOTROWSKA

Polska dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka felietonów. W latach 1995-2001 współpracowała z Radiem Zet, a od 2018 r. współprowadzi poranną audycję Antyradia – „Najgorsze państwo świata”, a od 2019 jest gospodynią filmowej audycji „Kino na podsłuchu”. Pisała dla magazynów takich jak Cosmopolitan, Wprost czy Party. Prowadziła kolumnę filmową miesięcznika Pani. W telewizji działała wokół TVN w latach 2006-2018. Od 2019 r. prowadzi program „Aktualności Filmowe+” emitowany na antenie Canal+. Prowadzi także Studio Oscarowe w trakcie transmisji gali.

Follow: FB| IG


ANDRIEJ KOTIN
krytyczneuwagi

Urodził się w 1985 roku w Moskwie (nikt nie jest doskonały). W 2000, nieszczęśliwie zakochany, szczęśliwie przywędrował do Polski, pisząc smutne wiersze i marząc o zostaniu reżyserem filmowym. W końcu został germanistą-literaturoznawcą, ale miłości do kina nie utracił. Oprócz krótkich recenzji, pisz także krótszą poezję, dłuższą prozę oraz liczne piosenki o różnym czasie trwania. Wydał tomik poetycki „Motyle w motelu”, z którego jest względnie zadowolony, i powieść „Człowiek hasło”, w której dziś wszystko zrobiłby inaczej. Mieszka w Zielonej Górze.

Zobacz: Recenzja serialu „Shitsel”
Follow: IG


MICHAŁ KONARSKI

Pracuje w kinie Amondo, studiuje kulturoznastwo na Uniwersytecie Warszawskim, pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego portalu Pełna Sala. Publikował na łamach „Polityki”, „Krytyki Politycznej”, „Rzeczpospolitej”, „Final Girls” czy „Stonera Polskiego”. Prowadzi prelekcje i spotkania wokół filmów. Lubi twórczość Godarda, Akerman, Jarmuscha, Tarra i Duras, serek wiejski, Sycylię, spacery, makarony i komunikację publiczną.


JOANNA KRYGIER

Pasjonatka kina, teatru i literatury, stała bywalczyni i entuzjastka festiwali filmowych. Absolwentka Filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej praca magisterska została nagrodzona w Konkursie im. Profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej. Ma na koncie m.in. warsztaty dziennikarstwa filmowego w ramach programu Student Critics na Festiwalu Filmowym w Edynburgu. Współpracuje z portalem Filmweb.


MARTYNA KUCYBAŁA
Kącik Popkultury

Miłośniczka kina, zwłaszcza tego z Bliskiego Wschodu. Nie stroni od filmów superbohaterskich, a w piątkowe wieczory pochłania filmy klasy B. Zakochana bez pamięci w Carey Mulligan, niskobudżetowych horrorach i… komediach romantycznych z Hugh Grantem. Redaktorka Kącika Popkultury, a także autorka instagramowego profilu @o.kulturze.przy.hummusie, gdzie dzieli się swoją pasją do bliskowschodniej kinematografii.

Teksty napisane dla Kącika Popkultury [CZYTAJ TUTAJ]


KATARZYNA KUROWSKA
Przekładaniec kulturalny

Doktorantka, krytyczka, kulturoznawczyni. Bada food film i reprezentacje kultur kulinarnych. Interesuje się także grami planszowymi, współczesnymi reinterpretacjami zjawisk epoki PRL-u i literaturą najnowszą. Kocha festiwale filmowe, które zawsze za szybko mijają. Od kilkunastu lat „Przekładaniec kulturalny” jest jej własnym miejscem w sieci, dokumentującym jej spotkania z kulturą.

Follow: FB | IG | WWW


DOMINIKA LASZCZYK-HOŁYŃSKA
FilmETER –  strona o tematyce filmowej

Pisze recenzje i prowadzi relacje z festiwali m. in. z Cannes.

Follow: FB | IG | WWW | YOUTUBE


JAREK LIS
filmoweemocje.pl

Pasjonat współczesnej kinematografii. W głównym polu jego zainteresowania są podgatunki: horrory, thrillery, dramaty i kryminały. Uwielbia analizować, komentować współczesne filmy mające w sobie deszczyk emocji. Od dłuższego czasu, prowadzi profil na Instagramie związany z kinem, gdzie publikuję recenzje filmów oraz seriali. Obecnie pracuje nad projektem, który ukaże prawdziwe oblicze współczesnej kinematografii, w którym poruszy wszelakie tematy związane z różnorodnością filmów.

Follow: IG

Zobacz: Recenzja filmu „Fall”


KAJA ŁUCZYŃSKA
Orbitowanie bez cukru – blog filmowy

Filmoznawczyni i edukatorka filmowa. Laureatka 6. edycji FKA w Konkursie Krytyk Mówi.

Follow: FB


fot. Filip Szkopiński

ŁUKASZ MACIEJEWSKI

Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, kurator i organizator festiwali, pedagog, autor książek.

Wieloletni wykładowca na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwali, m.in. „Kino na Granicy” w Cieszynie, „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim; dyrektor programowy festiwalu „Wajda na Nowo” w Suwałkach, kurator programowy festiwalu Tofifest w Toruniu.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i ZAIKSu. Dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”, czterokrotnie nominowany do tej nagrody. Laureat „Złotej Róży”, „Uskrzydlonego”, „Dziennikarskiej Weny”, „ArtKciuka”, medalu województwa małopolskiego „Polonia Minor” oraz orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ambasador projektu „Kultura Dostępna w Kinach”, członek kapituły „Paszportów Polityki” i „Olśnień Onetu”. Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami. Jest stałym felietonistą i recenzentem filmowym i teatralnym „Interii”, felietonistą „Kalejdoskopu Łódzkiego”, „Jazz Forum” oraz współpracownikiem miesięczników „Teatr” i „Kraków i Świat”. W telewizji był pierwszym gospodarzem dnia filmowego w TVP Kultura, współpracuje z magazynem „Aktualności Filmowe” w Canal+ oraz z podcastem „Nowy Tygodnik Kulturalny”.

Autor lub współautor ponad trzydziestu publikacji książkowych, m.in. „Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu”, „Wszystko jest lekko dziwne. Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”, „Aktorki. Odkrycia”, „Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, „Krystian Lupa, Łukasz Maciejewski, Koniec świata wartości. The end of the world of values”, „Wpadnij, to pogadamy… Krzysztof Orzechowski w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”.

W 2022 roku otrzymał pierwszą w historii Nagrodę „Klaps” dla krytyka filmowego roku.

Follow: FB | FB IG


ŁUKASZ MAŃKOWSKI
Kinema Chromatica

Krytyk filmowy i badacz kina azjatyckiego, tłumacz z języka japońskiego i jeden z selekcjonerów programowych Festiwalu Pięć Smaków. Na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje interdyscyplinarną pracę doktorską na temat percepcji Japońskiej Nowej Fali i kina awangardowego, i prowadzi zajęcia z kina Azji. Jedna z osób mentorskich projektów Asian Cinema Education i People’s Jury na Festiwalu Pięć Smaków; uczestnik wielu warsztatów dla krytyków, w tym IFF Rotterdam Young Critics 2021 i Berlinale Talents 2022. Laureat konkursu Krytyk Piszę w 2019. Autor bloga o kinie azjatyckim: „Kinema Chromatica”. Publikuje na łamach „MUBI”, „Sight & Sound”, „Senses of Cinema”, „ALT/KINO”, „Asian Movie Pulse, „Czasopisma EKRANy”, dwutygodnika „Czasu Kultury” i innych.

Follow: FB


fot. Natalia Sędek

BARTOSZ MARZEC
Tak tylko patrzę

Kulturoznawca, dziennikarz i krytyk filmowy. Pisze dla miesięcznika KINO i dwutygodnika internetowego ArtPapier. Prowadzi blog taktylkopatrze.wordpress.com.

Follow: FB | IG | WWW


MATEUSZ I KLAUDIA
qk_recenzje

Rodzeństwo piszące z miłości do sztuki jaką jest kinematografia, tworzą od ponad 4 lat profil qk_recenzje. Znajdziecie tam recenzje, zestawienia jak i premiery miesiąca, prowadzą również na stories takie serie jak: ,,Story games” ,,Co ciekawego w TV” oraz ,,Newsy z tygodnia”.

Zobacz: Recenzja filmu „Podły, okrutny, zły”
Follow:
IG


MARTYNA MILEWSKA

Laureatka konkursu Krytyk Pisze na 10. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi: nagroda za najlepszy tekst krytyczny przyznana przez Jury Krytyków oraz wyróżnienie przyznane przez Jury Twórczyń. Zdobywczyni wyróżnienia w konkursie na recenzję polskiego filmu fabularnego „Młodzi o filmach FPFF”. Publikowała w „Pleografie” i „Kinie”. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka scenariopisarstwa w Szkole Filmowej w Łodzi.


MICHAŁ MILLER I MAREK SZCZEPAŃSKI
Totalny Brak Kultury / POPtok

Michał Miller to absolwent filologii angielskiej ze specjalizacją kultury krajów anglojęzycznych, kiedyś filmowiec-amator, dzisiaj tylko amator – kina, muzyki, popkultury. Kolekcjoner nośników fizycznych. Pisał o kinie gatunkowym dla portali Horror Online i Mortal. Współprowadzi fanpage i bloga Totalny Brak Kultury oraz podcast POPtok.

Marek Szczepański to za dnia analityk biznesowy, po południu zaś entuzjasta kina i gier, kolekcjoner komiksów, fan kultury skandynawskiej i amator fotografii analogowej. Życie zawodowe zaczął od dziennikarstwa radiowego i choć później pracował w wielu różnych miejscach, to właśnie film i dobre towarzystwo przyciągnęły go z powrotem przed mikrofon. Współtworzy podcast POPtok i pisze dla Totalnego Braku Kultury.

Follow: FB | IG | SOUNDCLOUD | YOUTUBE 


JUSTYNA MIŚ

Absolwentka Turystyki i Rekreacji na AWF w Krakowie, lecz przyszłość wiąże z ogromną pasją, jaką jest film. Jej ulubionym reżyserem jest Wong Kar Wai, a filmem „Spragnieni miłości”. Miłość do filmów została w niej zaszczepiona od najmłodszych lat, ponieważ rodzice prowadzili wypożyczalnię VHS, a dziadek pracował przez całe życie w miejscowym kinie. W wolnym czasie, oprócz oglądania filmów i seriali, lubi czytać książki, szczególnie literaturę faktu o sprawach kryminalnych. Lubi podróże oraz aktywność fizyczną, szczególnie bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. Hobbystycznie prowadzi profile w mediach społecznościowych, na których dzieli się wrażeniami dotyczącymi filmów, seriali i książek (Film i czarna kawa). Na co dzień dziennikarka w 2 serwisach Interii: Film i Świat Seriali.

Follow: FB | WWW


PATRYCJA MUCHA-SMOLIŃSKA
Filmowe Odloty

Ur. w 1991. Doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz krytyczka filmowa. Edukatorka w ramach akcji Skrytykuj!. Współpracowniczka festiwali filmowych i autorka bloga Filmowe odloty. Wyróżniona w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka w 2019 i 2020 roku. Autorka cyklu wideoesejów o polskim kinie „Na wyrywki”. Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk prowadzi podcast „Wtem, piosenka” poświęcony filmowym musicalom. Związana ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

Follow: FB


DAWID MUSZYŃSKI

Dziennikarz filmowy. Redaktor Naczelny portalu naEKRANIE.pl. Autor wywiadów do magazynów Pani, Claudia, PSX Extreme oraz reporter programu „Co Za Tydzień”.

Follow: WWW


MY.MOVIEMY

Monia&Barto, czyli życiowi partnerzy i przyjaciele, których łączą wspólne zainteresowania. Razem prowadzą profil MY.MOVIEMY, na którym głównie dzielą się swoimi opiniami na temat filmów i seriali. Monia jest nauczycielką języka polskiego oraz doktorantką litraturoznawstwa na UŁ. Ma na swoim koncie kilka publikacji naukowych związanych z edukacją filmową. Barto posiada niezwykłą lekkość pióra, dlatego zajmuje się redagowaniem tekstów i pisaniem recenzji. Razem tworzą idealny duet, pasjonujący się sztuką filmową. 

Follow: IG


MARTYNA MYSZOR
Polecanko Filmowe

Absolwentka Kulturoznawstwa międzynarodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od najmłodszych lat zainteresowana kinematografią. Swój profil na Instagramie polecanko_filmowe stworzyła za namową przyjaciół w czasie pandemii, aby móc dzielić się nowościami filmowymi, newsami oraz polecać filmy, które jej zdaniem są godne obejrzenia. Zakochana w arthouse’ie, a w szczególności w twórczości Wong Kar Wai’a.

Follow: IG | WWW


DAWID MYŚLIWIEC
Myśliwiec Ogląda

Z wykształcenia filolog angielski ze specjalizacją nauczycielską, dziennikarz i filmoznawca, z zamiłowania bloger i nałogowy pochłaniacz filmów. Od 2008 roku z różną intensywnością prowadzi bloga MyśliWiecOgląda.pl, od kilku lat współpracuje z portalem Film.org.pl, któremu naczelnikował przez 6 pięknych miesięcy 2018 roku. Blisko związany z Kamerą Akcją, już dwukrotnie miał przyjemność zasiadać w jury konkursu Etiud i Animacji, za to w Loży Krytyków w tym roku debiutuje.

Follow: FB | IG


OLIWIA NADARZYCKA

Filmoznawczyni, członkini Grupy Badawczej Polska Animacja, przewodnicząca KNF UŁ.

JOANNA NAJBOR

Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UJ, absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nagradzana w konkursach eseistycznych i krytycznofilmowych – m.in. „Powiększeniu” Filmwebu (2018) i Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2019, 2020, 2022). Przez kilka lat pracowała przy organizacji festiwali filmowych, m.in. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Transatlantyku czy Millenium Docs Against Gravity. Swoje teksty publikuje lub publikowała m.in. na łamach „Popmoderny”, czasukultury.pl, „Ekranów”, „Pleografu”. Gra na wiolonczeli. Pochodzi z Zakopanego.


ESTERA NOGA
Recenzje życia

Pasjonatka kina współczesnego, w szczególności ładnych kadrów i wciągających historii. Piszę o filmach na recenzje_zycia_. Poleca produkcje, na które warto zwrócić uwagę, a na które… niekoniecznie. Kocha kino za jego wieloaspektowość i różnorodność oraz za to, jak doskonale analizuje i interpretuje życie, niczym recenzja. Okazjonalnie również sam próbuję coś kręcić, z różnym skutkiem. Prywatnie studentka kierunku Media audiowizualne i kultura cyfrowa, zapalona miłośniczka skoków narciarskich i czarnej kawy.

Zobacz: Recenzja filmu „Diuna”
Follow: IG


fot. Michał Helwak

MICHAŁ OLESZCZYK
SpoilerMaster – Podcast do słuchania po seansie

Wykładowca Wydziału „Artes Liberales” UW i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Filmoznawca i konsultant scenariuszowy. Prowadzi podcast „SpoilerMaster” i współprowadzi (z Sebastianem Smolińskim) podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”. Członek międzynarodowego stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI. Współscenarzysta filmu „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy, który otrzymał m.in. Złotego Lwa na FPFF w Gdyni w 2021 r.

Follow: FB | IG | SPOTIFY


PAWEŁ PACHLA
Technikolorowy

Autor bloga „Technikolorowy” – blog o kulturze, na którym dzieli się szeroko rozumianym „kulturalnym lifestylem”. W kinie szuka przede wszystkim emocji. Dużo spaceruje po Warszawie z kawą w ręcea i dobrym popem w słuchawkach. Nałogowy oglądacz „Przyjaciół”, który „doesn’t share food”.   

Follow: FB | IG | WWW


JULIA PALMOWSKA
Palma kulturalna

Świeżo upieczona studentka portugalistyki i filozofii w ramach Kolegium MISH UW. Laureatka nagrody Jury Twórczyń w Konkursie Krytyk Pisze w ramach 12. Festiwalu Kamera Akcja oraz zdobywczyni wyróżnienia w XXV Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Działa w redakcji portalu o tematyce filmowej Pełna Sala, a także współprowadzi podcast Inna Kultura.

Follow: FB | IG | WWW


KATARZYNA PIECHUTA
Filmosfera – strona o tematyce filmowej

Follow: FB


KAMIL PIEKARSKI
Stowarzyszenie Filmowe FilmETER

Autor wielu tekstów dla Stowarzyszenia FilmEter. Fanatyk „Obywatela Kane’a”. W przyszłości wykładowca (mam taką nadzieję). Pasjonat undergroundu – filmów eksperymentalnych i awangardowych oraz kina grozy.

Follow: FB | IG | WWW | YOUTUBE


MICHAŁ PIEPIÓRKA
Bliżej Ekranu

Filmoznawca, krytyk filmowy, autor bloga Bliżej Ekranu. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, wykłada na Filmoznawstwie UŁ oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP. Publikuje w Miesięczniku Kino, w Czasie Kultury i na portalu Filmweb. Zajmuje się polskim kinem współczesnym, filmowymi obrazami transformacji ustrojowej oraz kinem popularnym schyłkowego PRL-u. Trzykrotnie wyróżniany w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka (2016, 2017, 2018) oraz dwukrotnie nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2017 – w kategorii Publicystyka filmowa w Internecie; 2021 – filmowa książka roku). Autor książki „Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie kino fabularne wobec transformacji gospodarczej”.

Follow: FB | WWW | TWITTER


DAMIAN PIETRZAK
boxoffice-bozg.pl

Filmoznawca, aspirujący krytyk filmowy, oscarowy geek. Pisze i relacjonuje z festiwali filmowych (między innymi z Cannes) dla boxoffice-bozg.pl. Wielki pasjonat kina francuskiego; od Nowej Fali po współczesne dzieła uznanych autorek, takich jak Celine Sciamma czy Mia Hansen-Løve.

Follow: FB | IG | TWITTER


AGNIESZKA PISAREK I DAWID ADAMEK
Sfilmowani

Follow: FB | IG | YOUTUBE | WWW


TOMASZ POBORCA
Pełna Sala

Filmoznawca, badacz, krytyk filmowy i członek Koła Naukowego Filmoznawców UŁ. Koordynator studenckiego projektu podcastowego Koło Kina i prowadzący audycję poświęconą wczesnej twórczości Jean-Luca Godarda. Członek międzynarodowego jury European University Film Award. Jego ostatnie inicjatywy naukowe koncentrowały się na eksperymentach letrystów, adaptacjach japońskiej literatury oraz recepcji maoistowskiej działalności Grupy Dziga Wiertow w prasie PRL-u. Pracę dyplomową poświęcił twórczości Raúla Ruiza w świetle filozofii Bergsona i Deleuze’a. Publikował w „Studiach Filmoznawczych” i „Media – Kultura – Komunikacja Społeczna”. Występował na sympozjum naukowym podczas festiwalu goEast w Wiesbaden. Na łamach portalu Pełna Sala regularnie podejmuje tematy festiwalowych premier i zapomnianych tytułów z historii kina.

Follow: FB | IG | WWW | TWITTER


JAKUB POPIELECKI

Absolwent filmoznawstwa UAM. Dziennikarz portalu Filmweb. Publikował m.in. w „Przekroju”, „Ekranach” i „Dwutygodniku”. Współorganizował trzy edycje Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves. Kilkakrotnie wyróżniany i nagradzany w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Współautor książek „David Cronenberg w oczach krytyków filmowych” i „David Lynch. Polskie spojrzenia”


JULIA PORZUCEK
Filmowa Pasieka

Kinematografia to nieodłączna część jej życia. Stąd pomysł na dzielenie się pasją z innymi. Na profilu znajdują się nie tylko recenzje, ale również najświeższe wiadomości ze świata kina oraz otwarte dyskusje z miłośnikami twórczości filmowej. Prowadzenie konta daje możliwość dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, a pozytywny odbiór tekstów kolejnego kopa motywacyjnego do dalszego działania. Film to nie jej jedyne zamiłowanie. Kocha czytać książki, a ostatnio coraz bardziej pochłania ją psychologia.

Zobacz: Recenzja filmu „Cyrano
Follow:
IG


MARCIN PRYMAS

Krytyk amator i pasjonat kina, zwłaszcza światowego i gatunkowego. Laureat konkursu Krytyk Pisze w 2021 roku, wicenaczelny serwisu Pełna Sala i główny korespondent podczas zagranicznych festiwali filmowych, m.in. Berlinale, Cannes, Wenecja, Rotterdam, Udine Far East, Tallinn Black Nights. Współpracownik Filmwebu i „Miesięcznika Kino”.


IGA PRZYTUŁA
wyrdxmuse

Absolwentka edytorstwa oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Najchętniej sięga po filmy science fiction i thrillery, ale żaden gatunek nie jest jej obcy. Na bieżąco śledzi repertuar multipleksów, a kino jest jej azylem. Od 2021 roku publikuje krótkie recenzje filmów, seriali i anime na koncie wyrdxmuse. Jej posty składają się z charakterystycznych zdjęć złożonych z kadru omawianej produkcji, jego palety kolorystycznej i podstawowych informacji o danym dziele.

Zobacz: Recenzja Powodzenia, Leo Grande
Follow: IG


fot. Jolanta Suszko-Admczewska

TOMASZ RACZEK

Teatrolog, krytyk filmowy, autor książek, programów telewizyjnych oraz radiowych. Publikował na łamach znanych i opiniotwórczych magazynów oraz tygodników: „Polityki”, „Rzeczpospolitej”, „Teatru”, „Kina”. Szerszą popularność zdobył dzięki programowi „Perły z lamusa”, który współprowadził z Zygmuntem Kałużyńskim. W 2007 roku został redaktorem naczelnym „Magazynu Filmowego” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prowadzi audycję „Raczek Movie” na antenie Radia Nowy Świat oraz autorski kanał w serwisie YouTube.

Follow: FB | YOUTUBE


fot. Patrycja Wanot

TOMASZ RACZKOWSKI

Antropolog, krytyk, entuzjasta kina społecznego, brytyjskiego humoru i horrorów. Doktorant na Uniwersytecie Wrocławskim, badawczo zajmuje się społecznymi kontekstami kina. Laureat konkursu „Krytyk Pisze” na 7. FKA, publikował m.in. w „Ekranach” i „Didaskaliach”, stale współpracuje z portalem Film.org.pl. Członek zespołu organizacyjnego Festiwalu Opolskie Lamy.

Follow: FILM.ORG.PL


MARCIN RADOMSKI
KINOrozmowa. Marcin Radomski

Dziennikarz i krytyk filmowy. Publikuje m.in. na łamach  „Newsweeka”, onet.pl, wp.pl, „Rzeczpospolitej”, „Kina” i „Magazynu Filmowego”. Doktor nauk humanistycznych. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu SWPS. Współpracuje z festiwalami i zajmuje się edukacją filmową. Autor kanału KINOrozmowa na YouTube, gdzie rozmawia z aktorami, reżyserami i znawcami kina. 

Follow: FB | IG | YOUTUBE

ZUZANNA RATAJCZAK
serialoza

Studentka 3. roku filmoznawstwa i kultury mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kinofilską pasją zaraziła się w liceum, bardzo lubi literaturę współczesną zarówno zagraniczną jak i polską, a w wolnym czasie na Instagramie prowadzę bloga o serialach – serialoza. Z twórców filmowych uwielbia reżyserów, którzy w swoich dziełach przekazują swój własny język filmowy – chociażby Almodovar, Nolan czy Sciamma. Bardzo lubi pisać o filmach, szczególnie zajmuje ją krytyka gry aktorskiej.

Follow: IG


MATEUSZ ROSICKI

Laureat konkursu Krytyk Pisze w 2018 roku, teksty o kinie publikował m.in. w czasopiśmie „16mm” i dwutygodniku kulturalnym „artPapier”.


MAGDALENA SĘDOR
movieofilmach

Studentka szkoły filmowej. Kinomanka. Gadatliwa 21 latka, która na swoim profilu movieofilmach uwielbia mović o wszystkim, co dotyczy kina. Pokazuje jak wygląda Szkoła Filmowa od kuchni, śmieszne wpadki z życia na planie Produkcji Netflixowych a także co Francuzi na planach reklam lubią jeść najbardziej. Stawiam pierwsze kroki w krytyce filmowej. Po każdym seansie móvię do swoich obserwujących o tym, co odczułam i jakie są moje przemyślenia co do seansu. Gdzie widzę się w przyszłości? W pionie produkcyjnym lub jako działacz filmowy- uwielbiam ogarniać ludzi i do nich móvić. Więc kto wie… może kiedyś i Wasz festiwal uda nam się współtworzyć razem.

Follow: IG


ALEKSANDER SIKORSKI
kinolek24

Nie zna się na filmach, po prostu je ogląda. Hejtuje uznane. Uznaje hejtowane. Niedoszły dziennikarz. Zawodowy leń. To tak w skrócie, a w szerszej perspektywie: interesuje się kinem już ponad dekadę, ale nadal ma wiele do nadrobienia. Absolwent dziennikarstwa, student filmoznawstwa. Z zawodu copywriter. Zawsze powtarza, że nie umie i nie lubi pisać. Więc po co to robi? Nie wiem może z przekory. Prowadzi konto na Instagramie, na którym publikuje opinie o filmach. Teksty to luźne przemyślenia i odczucia. Nie sili się na głębsze interpretacje, bo nie potrafi – dobra, może czasami się zdarzy.

Follow: IG


ROBERT SIWCZYK
Klatki na oczach

Jego przygoda z X Muzą zaczęła się od „Brzdąca” Chaplina (1921). Od trzech lat na autorskim blogu Klatki na oczach oraz w różnych artykułach, m.in w czasopiśmie „EKRANY”, bada kino nieme i komedię slapstickową (także dźwiękową). Finalista konkursu na Gala Twórców 2021 w kategorii „Kultura i Sztuka”.

Follow: FB | IG | WWW


SEBASTIAN SMOLIŃSKI
Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock

Krytyk filmowy i amerykanista. Regularnie publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „EKRANach” i na Vogue.pl, współautor kilku książek o tematyce filmowej. Wraz z Michałem Oleszczykiem („SpoilerMaster – Podcast do słuchania po seansie”) prowadzi anglojęzyczny podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”. Zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Wykładowca Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośnik kulinariów i kotów.

Follow: FB | SPOTIFY


BOGDAN SOBIESZEK

Dziennikarz, redaktor, p.o. redaktora naczelnego miesięcznika „Kalejdoskop”. Karierę zawodową rozpoczynał w „Dzienniku Łódzkim” w 1991 roku. Od 1999 roku był sekretarzem redakcji miesięcznika „Film”. W 2005 roku pracował jako jeden z sekretarzy warszawskiej redakcji dziennika „Fakt”. Od sierpnia 2005 roku znowu w „Dzienniku Łódzkim” na stanowisku redaktora, wydawcy, szefa działu dodatków. W latach 2008-2009 był redaktorem działu reportażu tygodnika „Chwila dla Ciebie”. Od 2010 roku jest dziennikarzem i redaktorem miesięcznika „Kalejdoskop”. Przez całą swoją karierę zawodową jako autor tekstów towarzyszy procesom kształtującym łódzką kulturę filmową.

Follow: WWW


fot. Jagna Lewandowska

JAKUB SOCHA

Krytyk filmowy, pisarz, redaktor. Absolwent filmoznawstwa na UAM w Poznaniu. Publikował m.in. w „Kinie”, „Filmie” i „Gazecie Wyborczej”. W magazynie dwutygodnik.com kieruje działem filmowym. Laureat Konkursu im. K. Mętraka, dwukrotnie nominowany do nagrody PISF w kategorii „krytyka filmowa”. W 2018 r. Wydawnictwo Czarne wydało jego książkę „Żebrowski. Hipnotyzer”.


JAN SOŁTYSIAK
Recenzje Jankesa

W mediach  szerzej znany jako Recenzje Jankesa. Prowadzę konto na Instagramie, gdzie recenzuje najnowsze filmy kinowe, dzieli się swoimi przemyśleniami na dane zagadnienie filmowe, omawia różne filmy i seriale z platform VOD czy informuje odbiorców o nowinkach ze świat kinematografii. Jest ogromnym fanem Marvela. Marzeniem jest przeprowadzenie wywiadu z aktorami z tego Uniwersum. Jeżeli kiedykolwiek ono spełni się, na pewno opublikuje ten wywiad na swoim profilu, a może się to wydarzyć już nie długo.

Zobacz: Recenzja filmu „Córka”
Follow:
IG


MARCIN STACHOWICZ

Kulturoznawca, publicysta i krytyk filmowy, laureat Grand Prix w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka (2020) oraz pierwszej nagrody w konkursie „Powiększenie” portalu Filmweb (2013). Stały współpracownik Filmwebu, „Dwutygodnika”, „Czasu Kultury” i „Szumu”, publikował m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Więzi”, „Magazynie Kontakt”, „Kulturze Liberalnej”, „Widoku”, „Pleografie”, na portalach Gazeta.pl i Wyborcza.pl. Interesuje się wszystkim, co na przecięciu kultury wizualnej, spraw społecznych i polityki, ostatnio pisuje także o ekologii i katastrofie klimatycznej. Fan kina grozy i głośnej muzyki, antyfaszysta.


MACIEJ STASIERSKI
Watching Closely

Ponad dekadę prowadzi platformę blogerską „Watching Closely” – blog wygrał w 2013 roku nagroda na Blog Roku w plebiscycie Onet.pl. Dzięki blogowi może realizować swoją pasję, którą jest oglądanie filmów. Jednak nie czuje się na tyle kompetentny, aby nazywać go krytykiem filmowym. Uczestniczy w festiwalach filmowych, współpracuje z dystrybutorami i z kinami. Większość prywatnego życia kręci się wokół kina, zarówno poprzez bloga, jak i podcast „Kinotalk”, który współtworzy we wrocławskim Radiu Ram. 

Posiada też życie poza filmem – jest prawnikiem, zajmuje się sprawami cudzoziemców, działa społecznie na rzecz wykluczonych grup społecznych. Całkowicie prywatnie nie lubi siedzieć w jednym miejscu, a przez to podróżuje po całym świecie, ostatnio dość regularnie za tenisistkami i tenisistami, bo ten sport jest bodaj jego drugą największą pasją. Mimo, że nie za bardzo umie w niego grać – ze sportów rakietowych dużo lepiej czuje się z rakietką i lotką do badmintona. 

Follow: FB | IG | WWW | SPOTIFY


MAŁGORZATA STECIAK

Dziennikarka. Publikowała m.in. w „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „EKRANach” czy serwisie dwutygodnik.com. Wcześniej była redaktorką portali Onet.pl, Gazeta.pl. Stała współpracowniczka weekend.gazeta.pl i Vogue Polska. Uwielbia rozmawiać o serialach, a swoimi wrażeniami dzieli się m.in. w programie Filmwebu „Serial Killers”. Prowadzi edukacyjne zajęcia filmowe dla młodzieży w ramach programu Filmoteka Szkolna. Kiedy nie pisze o kinie, zajmuje się technologią VR w firmie CinematicVR.

Follow: FB | IG | FILMWEB


MIŁOSZ STELMACH
Ekrany

Filmoznawca, krytyk, tłumacz. Redaktor naczelny czasopisma o tematyce filmowej „Ekrany”. Asystent w Instytucie Sztuk Audiowizualnych, gdzie uczy historii kina. Autor książki „Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino” (2020). Kurator programowy platformy FlixClassic, w ramach której wraz z Adamem Uryniakiem prowadzi poświęcony filmowej klasyce podcast FlixTalk.

Follow: FB | WWW | YOUTUBE


WERONIKA STENCEL
słowa_w_toku

Absolwentka kulturoznawstwo na specjalizacji literaturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz krytyki literackiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2012 roku jest redaktor naczelną pisma „Gazeta Musi się Ukazać”. Od 2019 roku prowadzi projekt o nazwie TOKOSŁÓW, tworząc na terenie Krakowa audycje, słuchowiska i warsztaty literackie dla dzieci i dorosłych. Od 2020 r. współpracuje jako scenarzystka i pomysłodawczyni ze studiem Animoon oraz reżyserką Betiną Bożek. Aktualnie pracuje nad animowanym filmem pełnometrażowym „Pomagacze”. Od 2022 roku współpracuje z WJTeam przy animowanym filmie „Puncia Makaronowa” (w reżyserii Pauliny Ziółkowskiej). Jest także autorką tekstu do animacji „Deserowy jamnik„ we współpracy z Krakow Film Klaster. W 2021 roku została absolwentką „Atelier scenariuszowego” w grupie Anny Bielak. Prowadziła panele dyskusyjne z polskimi twórcami na festiwalu Etiuda & Anima. Od 2021 roku jest współzałożycielką internetowego Radia Klang – wraz z Pauliną Pikiewicz prowadzi rozgłośnię, opracowuje grafiki na social media i tworzy słuchowiska z własnymi kompozycjami na wiolonczelę, organizuje koncerty i panele dyskusyjne we współpracy z Chorzowskim Centrum Kultury. Tworzy autorskie audycje w Radiu Klang: TOKOSŁÓW, Brylantynę, PĘPĘPĘ, Przyszło do Klanga. Jest autorką akcji „Wierszodczyty”, w której zaprasza na antenę poetów i poetki odczytujących swoje utwory. Od 2021 roku współprowadzi cykl podcastów „Ucho na Muzeum” we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach. W 2022 roku założyła wraz z Pauliną Fundację Kulminacja, która wspiera ich projekty dźwiękowe. Na co dzień pracuje w Instytucie Literatury w Krakowie przy redagowaniu tekstów do kwartalnika „Nowy Napis”. Dzięki temu ma regularny kontakt z najnowszymi tekstami z zakresu współczesnej krytyki literackiej. Swoje teksty artystyczne publikowała w magazynach internetowych: Wizje, Mały Format, Wakat, Zakład oraz Helikopter. Marzy o napisaniu książki.

Zobacz: Film nad, którym pracuje jako scenarzystka i pomysłodawczyni | Gazeta internetowa, którą prowadzi | Radio, które współprowadzi
Follow: IG


KUBA STOLARZ
SztywnyPatyk

Znane szerzej jako SztywnyPatyk. Osoba współprowadząca kanał CD-Action, a także pisząca na jego łamach. Przedtem tworzyła materiały dla kanału TVFilmy i pisała artykuły dla Filmawki. Tłumaczy audiowizualnie, przede wszystkim napisowo, okazjonalnie dialogowo. Lubi placki, tęskni za swoimi psami.

Zobacz: TO NIE WYPANDA – w każdym z nas są dwie pandy
Follow:
IG


MIŁOSZ SZCZEPANIK
filmy.życia

Pasjonuje się szeroko pojętą sztuką, lecz przede wszystkim kinematografią niezależną. Marzy o tym, aby w przyszłości zostać profesjonalnym krytykiem filmowym, dlatego rozpoczyna studia filmoznawstwa praktycznego i filologii polskiej. Przemyśleniami na temat obejrzanych filmów dzielę się na profilu filmy.zycia, gdzie zamieszcza również wiersze, w których obnaża swoje najskrytsze emocje. Najważniejszymi filmami są przede wszystkimi „Zwierzęta nocy”, „Samotny mężczyzna” oraz „Fuga” i „Córki dancingu”.

Follow: IG


MICHU SZCZEPAŃSKI

Człowiek imponującej tuszy i niepewnego talentu. Nie wiadomo czy zrobił w życiu cokolwiek, ale nosi tytuł „Pierwszego Misia Polskiej Krytyki Filmowej” nadany mu z rąk Sołtysowej wsi Niesulice, która to tylko przy okazji była jego Mamą. Lubi udzielać fikcyjnych wywiadów w swojej piwnicy. Prowadzi kanał, którego i tak nie znasz, ale kiedyś nazywał się Wojownicy Kultury, potem Aberracje, a teraz jakoś inaczej. 

Follow: IG | YTB

KAMIL SZCZYGIEŁ

Absolwent sztuki pisania i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Współtworzył młodzieżowe portale informacyjne, pisał dla CD-Action i magazynu ArtPapier oraz Dziennika Zachodniego. Od lipca 2023 członek redakcji Kącika Popkultury i współpracownik katowickiego Kina Kosmos. Szczególnie zainteresowany postmodernizmem i alternatywnymi ścieżkami w mainstreamie. Poza krytyką filmową zajmuje się również literaturą i muzyką.

Follow: FB


CZAREK SZYMA
Popkulturowcy

Geek z krwi i kości. Miłośnik filmów, seriali i komiksów. Odwieczny fan Star Wars w każdej formie, na drugim miejscu Marvela i DC Comics. Recenzent i newsman. Poza tym pasjonat wszelakich sztuk walki, co zapoczątkowało oglądanie akcyjniaków w hurtowej ilości.

Zobacz: „Boiling point” – recenzja filmu. Jak to jest być chefem, dobrze?
Follow: IG


KAROLINA SZYPERSKA
chce.ci.powiedziec

Od dziecka interesuje się szeroko pojętym światem kina. Trzy lata temu ukończyła studia II stopnia na kierunku dziennikarstwo, a także kulturoznawstwo ze specjalnością filmoznawczą. Od jakiegoś czasu ma okazję prowadzić zajęcia dla najmłodszych z zakresu wiedzy filmowej oraz DKF. Każdą wolną chwilę przeznacza na prowadzenie swoich social mediów na instagramie oraz tik toku, gdzie próbuje rozbudzić wśród ludzi miłość do kina. Ulubionym gatunkiem jest science-fiction, a najbardziej na świecie kocha „Gwiezdne Wojny”.

Zobacz: TIKTOK
Follow: IG


ANNA TATARSKA

Dziennikarka filmowa i kulturalna, freelancerka, współpracująca z magazynami (VOGUE, PANI, Zwierciadło), dziennikami (Gazeta Wyborcza) i portalami internetowymi (Onet, Interia). Stała współpracowniczka redakcji Dzień Dobry TVN, gdzie prowadzi wywiady filmowe. Współtworzy podcast „Z przyjemnością. O (pop)kulturze” Vogue Polska, audycję „Filmozgrani” w ChilliZet i podcast serialowy „Nie spać słuchać”. Regularnie współpracuje z festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi jako prowadząca panele, Q&A i jurorka. Publikuje za granicą, m.in. na stronach Variety. Relacjonuje najważniejsze międzynarodowe festiwale. Bliskie są jej idee feministyczne i proekologiczne.


KACPER THOMAS
movie_kacper

Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uwielbia ścieżki dźwiękowe oraz muzykę filmową, a w szczególności, gdy jest to elektronika lub jej mix z muzyką klasyczną. Wielki fan twórczości Sorrentino, Astera, a w ostatnim czasie eksplorator filmów Gaspara Noe oraz Petera Stricklanda. W wolnych chwilach pisze scenariusze (na razie „do szuflady”), które, jak uważa, kiedyś zawojują polską kinematografią.

Zobacz: „Będzie dobrze. Ale jeszczeni nie teraz” – recenzja filmu „Najgorszy człowiek na świecie”
Follow:
IG

BŁAŻEJ TOMASZEWSKI
Popkulturowcy

Zobacz: Dzikie mięso Roberta Eggersa
Follow: IG | WWW


fot. Dariusz Gałązka, AKPA

GRAŻYNA TORBICKA

Dziennikarka, krytyk filmowy, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, przed którą kino nie ma żadnych tajemnic. Od 2007 roku współtwórczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu nad Wisłą. W latach 1996–2016 autorka magazynu filmowego „Kocham Kino” na antenie TVP 2, promującego kino autorskie i artystyczne. Prowadziła najbardziej prestiżowe imprezy i festiwale. Ma na swoim koncie niezliczone wywiady z największymi gwiazdami kina. Aktualnie prowadzi autorskie programy „Grażyna Torbicka zaprasza ” w TVN Fabuła oraz „Kocham Cię kino” w Radiu Zet.


PAWEŁ TREICHEL
Popkulturowcy

Od bardzo dawna pasjonuję się popkulturą – głównie komiksami Marvela i ich wysokobudżetowymi adaptacjami. Nie pogardzę jednak żadnym innym dobrym filmem oraz serialem. Ostatnio wypłynąłem na morze mang i anime, więc powoli poznaję ten zakątek japońskiej kultury. Od czasu do czasu lubię o tym wszystkim coś napisać. Poza tym interesują mnie: historia, górskie wędrówki, piłka nożna oraz wszystko, co posiada stronę na Wikipedii.

Zobacz: Daredevil – bohater autentyczny
Follow: IG | WWW


TYPOWY JĘDRZEJ
Typowy Jędrzej

Od 2014 roku wypisuje głupoty i pokazuje, że krytyka filmowa nie musi być tak bardzo na serio. Z sosów do frytek najbardziej lubię majonez, z pozycji do spanka na boku, a z reżyserów Ulricha Seidla. CAPS LOCK FOR LIFE.

Follow: FB | IG | LINKTR


KRZYSZTOF WDOWIK
Popkulturowcy

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszły Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Zobacz: Wielka wojna o Pierścienie Władzy – o toksyczności Hollywoodu i fandomów
Follow: IG | WWW


MATEUSZ WESOŁOWSKI
wymiar_popkultura

Od dawna interesuje się popkulturą, w tym również wszelkiego rodzaju produkcjami filmowymi. Uwielbia oglądać filmy, od mrocznych kryminałów po zwariowane przygody z udziałem superbohaterów. Po skończonym seansie z przyjemnością rozkłada dany tytuł na czynniki pierwsze.

Follow: IG


MARIOLA WIKTOR

Dziennikarka filmowa, absolwentka Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UŁ. Pisze m.in. dla „Zwierciadła”, „Magazynu Filmowego”, „Film&TVKamera”, „Wysokich Obcasów Extra”, „Gazety Wyborczej” czy „Kina”. Publikuje korespondencje, relacje z polskich i zagranicznych festiwali (Gdynia, Karlowe Wary, Wenecja). W 2004 roku organizowała III FFP w Londynie dla Polskiego Instytutu Kulturalnego, a w latach 2009-2015 była dyrektorką artystyczną FKE „Cinergia” w Łodzi. W 2017 roku prowadziła warsztaty dla młodych krytyków filmowych podczas festiwalu w Edynburgu. Przez wiele lat działała w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. Od 2001 roku w FIPRESCI. Oceniała filmy na festiwalach w Chicago,  Salonikach, Oslo, Reykjaviku Warach. W 2022 jurorka sekcji konkursowej FIPRESCI na 75. MFF w Cannes.


ARTUR ZABORSKI

Dziennikarz kulturalny. Publikuje w polskich, amerykańskich, kanadyjskich i szwedzkich mediach. Stały współpracownik „Newsweeka”, „Zwierciadła”, Wirtualnej Polski, „Przekroju”, „Gali”, „Pani” i „Vogue’a”. Studiował filmoznawstwo i krytykę literacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa w 2017 roku. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Rzecznik prasowy MFF Tofifest.


SYLWIA ZAZULAK
kulturalne_pomovienie

Oficjalnie Sylwia, ale dla większości – po prostu Zazu. Od 20 lat zakochana w kinie, więc prawie każdą wolną chwilę poświęca na oglądanie. Odkąd wyszła z seansu „Spider-Mana” Sama Raimiego, uwielbia kino komiksowe tak bardzo, że poświęciła mu dwie prace dyplomowe. Z wykształcenia: kulturoznawczyni, z zawodu: strażniczka przecinków, z pasji: instagramerka. Swoimi filmoznawczo-kulturalnymi opiniami dzieli się na Instagramie kulturalne_pomovienie oraz w dziale filmowym internetowego dwutygodnika artPapier. Poza tym: kociara, winozaurzyca i kawoszka.

Follow: IG


BEATA ŻELAZEK
kultulove

Od prawie 10 lat pisze o serialach, filmach i książkach na blogu kultulove.pl i mediach społecznościowych. Niepoprawna paczaczka, raz po raz zatracająca się w ekscytujących rejonach serialowego binge-watchingu i filmowych maratonach. Pasjonatka fantasy, SF i wszystkich tworów popkultury, które odbiegają od normalności. Nie pogardzi też dobrym dramatem ani relaksującą komedią. Najlepiej czuje się w kinowym fotelu. Najbardziej ceni filmy, które potrafią emocjonalnie przeczołgać, wbić w ziemię i/lub zaskoczyć nowatorskimi rozwiązaniami.

Follow: IG | TWITTER | WWW

Zobacz: Bezwstydna laurka dla „Shameless” | Cukier i mrok, czyli „Obiecująca. Młoda. Kobieta”


KAROL ŻOŁOWICZ
Popkulturowcy

Fanatyk, dla którego filmografia stanowi uniwersum realniejsze od zewnętrznego świata. Czerpie przyjemność z kina ambitnego, a w największych szmirach potrafi dostrzec głębię. Aktywnie obcuje z popkulturą, pisząc na portalu Popkulturowcy.pl. Na co dzień udaje normalnego.

Zobacz: „All of Us are Dead” – Recenzja serialu. Zombie odżyły na nowo.
Follow: IG | WWW

Newsletter
Polub nas
Partnerzy