14. FKA

Podczas zamknięcia festiwalu (15 października), poznaliśmy również zwycięzcę w ramach Krytyk Mówi. Spośród Złotej Dziesiątki Konkurs, laureatem w głosowaniu publiczności Festiwalu Kamera Akcja został podcast Konglomerat Podcastowy. W imieniu całego zespołu, nagrodę odebrał Szymon Cieśliński. Serdecznie gratulujemy! I zachęcamy do słuchania m.in. na Spotify.

fot. Mikołaj Zacharow

Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa wybrała Złotą Dziesiątkę Konkursu Krytyk Mówi, która teraz zawalczy o tytuł laureata w głosowaniu wśród publiczności Festiwalu Kamera Akcja. Oto oni:

 • dariabetka.tv (tiktok)
  Od od trzech lat polecam filmy i seriale w Internecie
  TikTok
 • FlixTalk (podcast)
  FlixTalk to podcast, w którym odkrywamy klasykę filmową na nowo. W każdym miesiącu bierzemy na warsztat inne zjawisko z historii kina – wartego poznania twórcę, gatunek, temat albo kinematografię. Pretekstem do naszych rozmów są tematyczne przeglądy miesiąca, dotyczące wybranych tytułów dostępnych na platformie FlixClassic.pl. W publikowanych w co drugą środę odcinkach przybliżamy najważniejsze konteksty prezentowanych filmów, przedstawiamy stojących za nimi twórców, dzielimy się własnymi wrażeniami, interpretacjami i sympatiami oraz analizujemy najważniejsze sceny. FlixTalk to propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić i uzupełnić swoje filmowe seanse lub po prostu nieco lepiej zrozumieć sztukę filmową oraz jej historię.
  Posłuchaj
 • Jakbyniepaczec v 2.0. (vlog)
  Oglądamy, recenzujemy, oceniamy seriale. Mówimy co warto obejrzeć, a czego nie. Najczęściej przedpremierowo i bez spoilerów 🙂
  Obejrzyj
 • Jeszcze słowo (podcast)
  Podcast poświęcony pop kulturze, towarzyszący blogowi Zwierz Popkulturalny. Opowiadam tu o tym co widziałam, przeczytałam, w co zagrałam i czego wysłuchałam a o czym nie napisałam na blogu. Podcast prowadzi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.
  Posłuchaj
 • Konglomerat Podcastowy (podcast):
  Filmy, seriale, komiksy, książki i gry. Rzeczy niszowe i głośne premiery. Gorące dyskusje, kompleksowe omówienia, nowości, starocie i wiele więcej. Po prostu popkultura w najlepszym wydaniu.

  Posłuchaj
 • Natural Born Writers – podcast od scenarzystów dla scenarzystów (podcast)
  Od scenarzystów dla scenarzystów” (i nie tylko!), w którym scenarzysta Brunon Hawryluk rozmawia z doświadczonymi i znanymi twórcami filmowymi o tajnikach scenariopisarstwa i produkcji filmowej.
  Posłuchaj
 • Ponarzekajmy o filmach (vlog)
  Recenzje, newsy i analizy. Wszystko co musisz wiedzieć aby w świecie kina być na bieżąco. Więc zasubskrybuj i bądź na bieżąco!
  Obejrzyj
 • POPtok – podkast o kinie popularnym (podcast)
  Totalny Brak Kultury przedstawia podkast, który tylko popkulturę bierze na poważnie. O filmach, serialach, muzyce i grach rozmawiają Michał Miller i Marek Szczepański. Do odsłuchu na Spotify, YouTube i Soundcloud.
  Posłuchaj
 • Score and the City (podcast)
  Posłuchaj o muzyce kina i o tych, którzy ją tworzą.
  Magda Miśka-Jackowska
  Posłuchaj
 • Sfilmowani (vlog)
  Cześć! Tu Agnieszka i Dawid, gadamy o filmach. Znajdziecie u nas głównie dyskusje na temat premier kinowych, choć czasem skusimy się na jakiś serial lub grę wideo.
  Obejrzyj

ODDAJ GŁOS NA SWOJEGO FAWORYTA! Głosowanie zostało zakończone, dziękujemy za oddane głosy.


NAGRODY W KONKURSIE KRYTYK MÓWI

 • profesjonalna sesja nagraniowa w studiu Efektura
 • roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope,
 • dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms,
 • nagrody książkowe od Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego,
 • nagrody książkowe od Wydawnictwa Szkoły Filmowej,
 • nagrody książkowe od Muzeum Kinematografii,
 • i inne.

Krytyk mówi. Obraz i dźwięk górą

Podczas 14. FKA odbędzie się także kolejna odsłona Krytyk Mówi. Dostrzegamy to, że krytycy filmowi coraz częściej przedkładają audiowizualne formy nad papier, dlatego kontynuujemy tradycję Krytyk Mówi. To idealny konkurs dla twórców vloga, audycji filmowej, wideoeseju czy podcastu filmowego – zachęca Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu. O tytuł laureata powalczy Złota Dziesiątka Konkursu Krytyk Mówi, wskazana spośród wszystkich zgłoszeń. Do konkursu swoich faworytów może zgłosić każdy, a to wszystko po to, by odbiorcy poznali nowe kanały pełne jakościowej krytyki. Dzięki konkursowi Krytyk Mówi na Kamerze Akcji do tej pory dali się poznać m.in. Filmoznawczyni Diana Dąbrowska, laureatka Nagrody PISF w 2022 roku i twórczyni „Accademii Włoskiego Kina”, edukatorka filmowa Kaja Łuczyńska i Paweł Panfil, specjalista filmowy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Marcin Radomski i jego kanał „KINOrozmowa” oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i jej podcast „Jeszcze słowo” znaleźli się w ścisłym finale konkursu w ostatnich edycjach. W jury zasiądą wszyscy festiwalowicze – to właśnie oni w plebiscycie wyłonią zwycięzcę. Podczas poprzednich edycji publiczność Kamery Akcji doceniła wideoblogi Na Gałęzi i Galerię Horroru, podcasty SpoilerMaster Michała Oleszczyka oraz Celuloid i światło Jarosława Tokarskiego. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 24 września 2023 roku.

KALENDARZ KONKURSU

 1. Otwarcie naboru zgłoszeń do Konkursu – 04.05.2023 r.
 2. Zakończenie naboru – 24.09.2023 r., godz. 23:59.
 3. Opublikowanie listy 10-ciu najczęściej wskazywanych internetowych audycji audiowizualnych o tematyce filmowej – po 29.09.2023 r.
 4. Głosowanie publiczności – 29.09.-06.10.2023 r., godz. 23:59.
 5. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród podczas uroczystego Zamknięcia Festiwalu – 15.10.2023 r.

Przyjmowanie zgłoszeń do Konkursu Krytyk Mówi zostało zakończone.

Autor plakatu: Arkadiusz Jaworek

PARTNERZY KONKURSU KRYTYK MÓWI


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy