15. FKA

Akcja Edukacja: Programowanie festiwali filmowych. Warsztaty z Marcinem Pieńkowskim

14 / 10 / 2022----------------------10:30

Termin: 14 października (piątek), godz. 10:30
Prowadzący: Marcin Pieńkowski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej
Warsztaty w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny
Obowiązują zapisy na warsztaty. Limit miejsc: 20.
Regulamin warsztatów: przeczytaj tutaj

Niezależnie od tego, czy myślimy o międzynarodowym festiwalu z premierami z całego świata, weekendowym przeglądzie z ulubionym gatunkiem, czy też tygodniu poświęconym kinematografii skandynawskiej, wiedza na temat programowania wydarzenia przyda się każdemu niezależnie od skali planowanej imprezy. Gdzie oglądać filmy i jak wyłapywać trendy? Czym różnią się konkretne festiwale: Berlinale, Karlowe Wary, Toronto, Wenecja czy Cannes i jakie są ich cechy charakterystyczne? W jaki sposób dopasować festiwalowy line up do widowni? Jakich zasad trzymać się przy układaniu programu, a także jak przygotować retrospektywy? Odpowiedzi na te i na inne pytania padną podczas warsztatów z Marcinem Pieńkowskim – dyrektorem MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zderzyć swoje pomysły z doświadczeniem gościa i poznać kulisy jego pracy. Marcin Pieńkowski opowie o czerpaniu inspiracji w szukaniu odpowiedniego klucza doboru tytułów filmowych: czy iść tropem tematyki, konkretnego twórcy, nurtu w kinematografii, czy panującej mody. Nie zabraknie też informacji o tym, jak przygotować festiwalowe premiery i skąd czerpać wiedzę o potencjalnej widowni.


Marcin Pieńkowski. Absolwent łódzkiego filmoznawstwa. Od 2021 roku dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz szef dystrybucji Nowych Horyzontów. Wcześniej (od 2016 r.) pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, a związany z nim jest od ponad dziesięciu lat. Współtwórca platformy Nowe Horyzonty VOD. Pomysłodawca i współredaktor książki „Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidziej”, współredaktor tomów „Metody dokumentalne w filmie” i „Kino afroamerykańskie”. Tutor, wykładowca i konsultant (m.in. First Cut Lab, Developing Your Film Festival, ACE Producers, Art Cinema = Action + Management, Maia Workshops, CineMart, SXSW Mentoring). Członek Europejskiej Akademii Filmowej.


Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy