Analiza filmu – Baza Wiedzy

Nie boimy się rozkładać filmów na czynniki pierwsze. W tej sekcji łączymy teorię z praktyką, docierając do sedna zagadnienia. Ciekawe dyskusje, wypowiedzi osób tworzących i burze mózgów — tego możecie się tutaj spodziewać.


Filmowe jednorożce – o rzadkich przypadkach animacji w polskim live action

Od wyrażania wewnętrznych, często bardzo trudnych i granicznych emocji w „Sali Samobójców” Jana Komasy i „Baby bump” Kuby Czekaja, przez sięganie do światów wewnętrznych sióstr Gibbons w „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, po zwizualizowanie procesów zachodzących we wszechświecie ukazanych w „Photonie” Normana Leto. Marta Chylińska i Mateusz Żebrowski z kanału „Drugi seans” opisują unikalną historię włączania w film aktorski animacji.

Demon – polski horror romantyczny, wideoesej

Fani kina grozy znają „Demona” Marcina Wrony na wskroś, ale co z resztą kinomanów? Czy warto sięgać po ten tytuł? Autorzy kanału Drugi Seans po stokroć mówią, że tak! Film z 2015 roku to jeden z najbardziej romantycznych filmów zrealizowanych od czasów świetności szkoły polskiej spod znaku Wajdy czy Konwickiego.

„Czasem wystarczy powiedzieć tylko tyle, żeby opowiedzieć bardzo dużo” – O&A z Kubą Mikurdą i Darią Maśloną o „Ucieczce na Srebrny Glob”

Film o filmie, czyli rozłożenie języka kina na czynniki pierwsze. Kuba Mikurda w swoim drugim filmie spogląda na słynne dzieło Andrzeja Żuławskiego, który sam w sobie jest studnią bez dna. Wraz z Darią Maśloną snują historię o filmie, która dotąd pozostawała nieopowiedziana i rzuca światło na rzadko poruszane tematy. Rozmowę prowadził Miłosz Stelmach.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy