Do zobaczenia tylko na 14. FKA

Od perwersyjnie smacznych opowieści o miłości po hipnotyzujące animacje i studia narcyzmu. 14. Festiwal Kamera Akcja to ponad 20 premierowych pokazów, które zachwycą każdego kinomana, w tym tytuły, których nie obejrzysz w kinie. W programie także masterclass z hollywoodzkimi scenarzystami, case study „Strefy interesów” z oscarową producentką Ewą Puszczyńską czy spotkanie z Agnieszką Holland po filmie „Zielona granica”. Jedyne takie święto kina startuje już za tydzień (12-15 października – stacjonarnie, 16-19 października – online). Karnety w cenie od 99 zł dostępne tylko do 9 października.


Festiwal Kamera Akcja to jedna z niewielu okazji, by obejrzeć rozchwytywane, ale bez zaplanowanej regularnej dystrybucji kinowej filmy, które zachwyciły krytyków filmowych na całym świecie. W programie „Bulion i inne namiętności” (12 października, g. 21:15) – francuski kandydat do Oscara w reżyserii Trầna Anh Hùnga („Zapach zielonej papai”, „Wieczność”). To perwersyjnie smaczna opowieść o kucharce Eugénie i znanym smakoszu Dodinie, gotujących razem od 20 lat. Reżyser inspirując się autentyczną postacią Anthelme’a Brillata-Savarina, łączy w swoim utworze romans z poetyckim slow cinema. 

Widzów porwie także przedpremierowy pokaz „Mars Express” Jérémie Périna (14 października, g. 13:15) – pełna zaskakujących pomysłów wizualnych animacja, pulsująca w rytm muzyki elektronicznej. Łączący animację 2D i 3D, futurystyczny, pełen scen akcji film noir w zaskakujący sposób ukazuje technologiczne wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Périn czerpie garściami z klasyków dystopijnego kina sci-fi: „Łowcy androidów” czy „Terminatora”. 

14. FKA to także miejsce dla pasjonatów epickiego i jednocześnie melancholijnego kina. Spośród wszystkich filmów organizatorzy szczególnie polecają pokaz „Wśród wyschniętych traw” Nuri Bilge Ceylana (15 października, g. 17:30). To głębokie studium narcyzmu, ukazane poprzez misternie skonstruowane obrazy, znakomite dialogi, emocjonalne konflikty oraz przemyślane, choć pozornie proste ujęcia. Ceylan stworzył dzieło o wyrafinowanej estetyce, zanurzone w filozoficznych rozważaniach i pełne mądrych spostrzeżeń.


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi  (16 -19.10.2023 online na platformie Think Film). Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”. Karnety w cenie od 99 zł w sprzedaży do 9 października 2023 r.

05 / 10 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy