Casting – Baza Wiedzy

Jaką drogę musi przejść aktor, zanim zobaczymy go w filmie? Wiedzą o tym tylko osoby, które pracują nad produkcją od samego jej początku. Rozmowy i materiały z osobami, które wiedzą o tej często pomijanej dziedzinie branży najwięcej.


„To jest mój sposób na ten zawód” – rozmowa z reżyserką castingu Katarzyną Gryciuk Krzywdą

Jak wygląda praca reżyserki obsady? Co jest dla niej najważniejsze? Czy kieruje się w swojej pracy i jakie cechy osobowościowej pomagają w kreowaniu obsady filmu? A także o tym jak działać z kamerą, scenariuszem i ekipą na planie, ale także jak skutecznie wykorzystać noszone w sobie emocje. Kasia Gryciuk-Krzywda zajmuje się na równi castingiem dorosłych, jak i dzieci. Jest reżyserką obsady mającą na koncie odważne filmu Kuby Czekaja jak „Baby Bump” czy jeszcze przed premierą „Lipstick in the glass”, ale także komedię „Narzeczony na niby” Bartosza Prokopowicza, młodzieżowy hit Netflixa „Za duży na bajki” Kristoffera Rusa czy powstające „Pokolenia Ikea” Dawida Grala. Pracując z dziećmi zwraca uwagę, że rządzą nimi spontaniczność i nieposkromiona werwa, są naturalne i często do bólu szczere. Wyzwaniem reżysera obsady jest zdobycie zaufania aktorki czy aktora, z którym pracuje i rozumienia nawzajem swojej roli i stylu pracy. Z Katarzyną Gryciuk-Krzywdą rozmawiała dyrektorka FKA, Malwina Czajka podczas 13. edycji Festiwalu Kamera Akcja.

„W tym zawodzie nie ma prostych reguł”. Nadia Lebik i Jarek Skotnicki o castingu

Przed reżyserami i reżyserkami obsady stoi nie lada wyzwanie – co zrobić, by z morza zgłoszeń wybrać właśnie tego jedynego aktora, który swoim emploi dopełni opowieść stworzoną przez scenarzystę? Praca reżysera castingu to nie tylko ocena umiejętności aktorskich, ale przede wszystkim opieka nad aktorami i stała współpraca z ich agentami – a to wszystko po to, by zapewnić wsparcie emocjonalne i organizacyjne. Niniejsza rozmowa to zderzenie dwóch perspektyw – Nadii Lebik, reżyserki obsady do takich filmów jak „Miasto 44” Jana Komasy czy „Psy 3. W imię zasad” Władysława Pasikowskiego oraz Jarka Skotnickiego – managera aktorów z agencji RolePlay. Jak wygląda ich praca? Jakie mają podejście do castingu? Jak przebiega proces selekcji?

Newsletter
Polub nas
Partnerzy