Filmy 14. FKA

Authors Spotlight Extra – blok II

17 / 10 / 2023----------------------18:00

Łączny czas trwania bloku: 95′, miejsce: Platforma Think Film

Zobacz również:

4 psy (etiuda)
reż. Maciej Białoruski

czas trwania: 3 min. 
produkcja: Polska, 2022

Nasze życie jest obliczone na cztery psy. Pierwszy umiera, kiedy jesteś na wakacjach. Drugi umiera samotnie. Trzeciego zabierasz do weterynarzy na dłuższy czas. Z czwartym starzejecie się razem. Film jest zapisem wspomnień związanych z każdym z psów. Fragmenty biografii odbijają się na danym czasie – dzięki fabule i fakturze obrazu. Etiuda realizowana była na taśmach 8mm, MiniDv, Super 16mm i CMOS Super 35). Film powstał na podstawie wiersza napisanego przez Piotra Grobilińskiego i przez niego polizanego.

Above the clouds (animacja)
reż. Vivien Hárshegyi

czas trwania: 13 min. 32 s.
produkcja: Węgry, 2022

Młoda dziewczyna niespodziewanie zakochuje się. Gdy sobie to uświadomi, musi uciekać. Wir zabiera ją w przeszłość, gdzie ma szansę uwolnić swoje serce, jeśli na nowo zinterpretuje piekło swojego pierwszego doświadczenia miłosnego

Bajka o początku (animacja)
reż. Karolina Gołębiowska

czas trwania: 9 min.
produkcja: Polska, 2023

To opowieść dla ludzi w każdym wieku, która wydarzyła się kilkadziesiąt milionów lat temu, kiedy Ziemię zamieszkiwały dinozaury. Głównym bohaterem filmu jest REX, wypadający blado w porównaniu z innymi. Nie jest ani przystojny, ani wysportowany, a co więcej – nie posiada żadnych talentów. Jego największy problem stanowią krótkie ramiona, będące obiektem nieustannych kpin, żartów, przyczyną nieszczęść, porażek i poczucia odrzucenia. Pewnego dnia REX wpada na niezwykły pomysł. Postanawia zrobić sweter na drutach. Ku swemu zaskoczeniu odkrywa, że jego krótkie ręce świetnie sprawdzają się w nowym hobby. Wygląda na to, że REX znalazł swoje przeznaczenie. Czy, aby na pewno?

Czekaj na  mnie we śnie (animacja)
reż. Natalia Durszewicz

czas trwania: 14 min. 56 s.
produkcja: Polska, 2023

Poetycka opowieść o starzejącym się małżeństwie ukazana za pomocą animacji malarskiej. Odizolowani od świata i skazani na samotność Bronka i Zygfryd doświadczają powolnej defragmentacji rzeczywistości spowodowanej chorobą kobiety i związanymi z nią przeciwnościami losu. W swojej ostatniej podróży przeżywają chwile żalu, bólu, a nawet odrazy. Jednak za wszelką cenę starają się nie zapominać o miłości, która niegdyś trwała między nimi.

Liosza (etiuda)
reż. Miłosz Sawicki

czas trwania: 17 min. 1 s.
produkcja: Polska, 2023

Dwaj ukraińscy bracia, Liosza i Dmytro, mieszkają i pracują w Polsce. To właśnie tutaj dociera do nich wiadomość o wybuchu wojny w Ukrainie. Każdy z nich w końcu będzie musiał podjąć decyzję. Powrót do kraju, w którym wybuchła wojna lub pozostanie w Polsce. To kameralna opowieść o zwykłych ludziach, uwikłanych w wielki dramat.

Martwa natura (etiuda)
reż. Małgorzata Paszko

czas trwania: 8 min. 33 s.
produkcja: Polska, 2023

Dokumentalna impresja o niszczycielskim wpływie człowieka na przyrodę, stworzona z czarno-białych obrazów. W całym filmie jest tylko jedno zdanie: „Uważaj”.

Skyscraper Film (etiuda)
reż. Federica Foglia

czas trwania: 7 min. 56 s.
produkcja: Kanada, 2023

Czy mogę wykorzystać konstrukcję taśmy filmowej jako element architektoniczny?
Czy celuloid z folii można wykorzystać jako cement?
Czy te drapacze chmur można przekształcić w coś innego?
Czy solidne linie mogą wtopić się w zmysłowe, naturalne kształty?
Czy mogę stopić drapacze chmur?

Etiuda próbuje wizualnie odpowiedzieć na te pytania, wynikające z relacji artysty do planów miejskich różnych lokalizacji i odpowiadających im linii horyzontu, zaludnionych imponującymi drapaczami chmur i żelbetowymi panoramami: Quebec, Kingston (Kanada), Maryland, Pittsburgh , Baltimore (USA) itp.

Miasta jawią się nam jako abstrakcyjny, ręcznie wykonany kolaż bez użycia aparatu, stworzony ze skrawków osieroconych filmów 16 mm z lat 80. Filmy te, pierwotnie wyprodukowane w celu promowania turystyki w Ameryce Północnej, zostały umieszczone w nowym kontekście dzięki technice liftingu emulsją/przeszczepianiu emulsją, nad którą reżyserka pracuje od lat. Oprócz filmów turystycznych i informacyjnych, etiuda wykorzystuje także rzadkie filmy rodzinne i filmy domowe z 1929 r. i 1954 r. w formacie 16 mm.

Snuffe (animacja)
reż. Quita Felix

czas trwania: 5 min. 53s.
produkcja: Holandia, 2022

Życie trzech kolorowych mieszkańców apartamentowca zostaje wywrócone do góry nogami, gdy jeden z nich gubi but do stepowania. Nieszczęsny tancerz rozpoczyna wyprawę w poszukiwaniu zaginionego buta, ale jego chaotyczne poszukiwania nie pozostają niezauważone. Pozostawia swój ślad w budynku mieszkalnym zarówno pod względem dźwięku, jak i przestrzeni. Powoli, ale niezawodnie zaczynają tworzyć się powiązania pomiędzy różnymi przestrzeniami i postaciami.

The Miracle (animacja)
reż. Nienke Deutz

czas trwania: 14 min. 58 s.
produkcja: Belgia, 2022

40-letnia Irma wyjeżdża na wakacje do kurortu all-inclusive. Wkrótce po przyjeździe zdaje sobie sprawę, że to miejsce jest przeznaczone dla młodych rodzin. Irma musi znaleźć swoje miejsce w tym wakacyjnym raju.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy