Filmy 14. FKA

Blisko

15 / 10 / 2022----------------------19:15

pokaz przedpremierowy

MFF Cannes 2022 – Grand Prix; MFF w Sydney 2022 – najlepszy film; Oscary 2023 – Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny (oficjalny belgijski kandydat)

Reż. Lukas Dhont, 2022
Czas trwania:
105 min.
Scenariusz: Lukas Dhont, Angelo Tijssens
Produkcja: Belgia, Holandia, Francja
Zdjęcia: Frank van den Eeden
Obsada: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker

Grand Prix na festiwalu w Cannes, bezkompromisowe kino coming of age i prawdziwy przebój, który święci triumfy na kolejnych festiwalach. W swoim drugim pełnometrażowym filmie Lukas Dhont (twórca świetnie przyjętej „Girl” z 2018) skupia się na brutalnej rzeczywistości czyhającej wokół nastoletnich Léo i Rémiego czy to w szkolnej ławce, czy w relacjach rodzinnych. Niebezpieczna mieszanka czułości i miłości z okrucieństwem i egoizmem, która przywodzi na myśl „Serce z kamienia” G. A. Gudmundssona (hit 8. edycji FKA). 

Zobacz zwiastun TUTAJ


W MEDIACH: 

«„Blisko” to kino balansujące na granicy emocjonalnego szantażu, ale nigdy nieprzekraczające tej cienkiej granicy.» Dominik Jedliński, Onet, przeczytaj recenzję

«Reżyserowi udało się rozpisać sceny, w których niedopowiedzenia wygrywane są na najmocniejszych nutach; gdy znaki zapytania nigdy nie zostaną rozgonione, a wszystkie postaci muszą się mierzyć z pytaniami, na które nie ma chyba właściwych odpowiedzi. A nawet gdy się pojawiają nie są wystarczające. Nie mogą być.»  Maciej Kędziora, Filmawka, przeczytaj recenzję

LUKAS DHONT

Urodził się w 1991 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. Jego krótkometrażowe filmy zdobywały nagrody na wielu festiwalach filmowych (np. w rodzinnej Gandawie czy Leuven). Tworzy także teledyski. Girl, jego pełnometrażowy debiut, nagrodzono m.in. Złotą Kamerą na MFF w Cannes. Dhont pracował nad jego scenariuszem, uczestnicząc w rezydencji Cannes Cinéfondation 2016. Porusza w nim tematy, które eksplorował już wcześniej, takie jak taniec, transformacja i tożsamość.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy