Reżyser „Roving Women” w Kinie Szkoły Filmowej
Jubileuszowy cykl 75/75 trwa! Z okazji 75-lecia Szkoła Filmowa w Łodzi zaprasza na wyjątkowe seanse filmowe, odbywające się w legendarnej sali im. Antoniego Bohdziewicza, zlokalizowanej w zabytkowym rektoracie przy ulicy Targowej 61/63. W Kinie Szkoły Filmowej w każdy czwartek o godzinie 19:00 pokaz dobrego kina artystycznego, a 20 lipca spotkanie z twórcą głośnego debiutu – Michałem Chmielewskim.
Własnymi ścieżkami do Kina Szkoły Filmowej
W lipcu w Kinie Szkoły Filmowej będzie można się przyjrzeć sylwetkom twórców i twórczyń, którzy poszukują własnych form wypowiedzi i nie boją się przy tym przełamywać schematów. Już 6 lipca zostaną pokazane „Diabły, diabły” Doroty Kędzierzawskiej, absolwentki PWSFTviT. Wyprodukowany w Studiu Indeks film, będący na przecięciu ballady i horroru, okazał się wielkim przebojem na FPFF w Gdyni w 1991 roku (zdobywając 10 nominacji i 4 nagrody). Tydzień później (13 lipca) odbędzie się projekcja wielkiego hitu ze studia A24 – Bo się boi z brawurową rolą Joaquina Phoenixa. Jego reżyser, Ari Aster („Midsommar. W biały dzień”) przez jednych namaszczany jest na mistrza kina grozy, drudzy uważają go za następcę twórców elevated horroru. Lipiec zakończy się mocnym akcentem w postaci „Krzyku” Barbary Sass-Zdort. Film ukazuje losy Marianny „Perełki”, złodziejki z warszawskiej Pragi, z wybitną rolą Doroty Stalińskiej.
Reżyser filmu wyprodukowanego przez Wima Wendersa w Łodzi
„Roving Woman” zebrał na światowych festiwalach rzeszę fanów – począwszy od premiery na Festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. To pełnometrażowy debiut fabularny Michała Chmielewskiego, który jest także, razem z Leną Górą, współautorem scenariusza. Aktorka wcieliła się w główną rolę, a partneruje jej nominowany do Oscara John Hawkes („Do szpiku kości”). Producentem wykonawczym filmu jest m.in. legendarny reżyser Wim Wenders („Niebo nad Berlinem”, „Paryż-Teksas”), za produkcję odpowiadała Marta Lewandowska – absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Montażystą jest Przemysław Chruścielewski, również absolwent Szkoły, znany m.in. z „Bożego Ciała” czy „Ostatniej rodziny”. „Roving Women” to opowieść o Sarze (Lena Góra), kobiecie przemierzającej pustynię Kaliforni w skradzionym samochodzie. To historia luźno inspirowana tajemniczym zniknięciem artystki Connie Converse w latach 70. 20 lipca (czwartek) w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi odbędzie się spotkanie z Michałem Chmielewskim reżyserem, laureatem 10. edycji Festiwalu Kamera Akcja (nagroda za najlepszy film). Będzie to doskonała szansa, aby zapytać m.in. o gościnny udział w filmie Chrisa Hanleya, czyli amerykańskiego producenta kultowych filmów takich jak „American Psycho”, „Spring Breakers” oraz „Bufallo 66”.
Z biletem czy legitymacją?
Wstęp na seans do Kina Szkoły Filmowej kosztuje 10 zł i jest możliwy do nabycia wyłącznie online za pośrednictwem strony kino.filmschool.lodz.pl. Pula biletów jest ograniczona. Na bezpłatne wejście mogą liczyć osoby posiadające legitymację szkolną/studencką/emeryta-rencisty.
Repertuar Kina Szkoły Filmowej na lipiec 2023:
06.07 / CZW / 19:00
Studio Indeks
Diabły, Diabły (1991) reż. Dorota Kędzierzawska, 81’
13.07 / CZW / 19:00
Art Horror
Bo się boi (2023) reż. Ari Aster, 179’
20.07 / CZW / 19:00
Wim Wenders przedstawia
Roving Woman (2022) reż. Michał Chmielewski, 95’
GOŚĆ: Michał Chmielewski, prowadzenie: Filip Grzędowski
27.07 / CZW / 19:00
Aktorka
Krzyk (1982) reż. Barbara Sass-Zdort, 88’
Bilety do kupienia na stronie: https://kino.filmschool.lodz.pl/.
Seanse odbywają się w budynku rektoratu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera
Łódź, ul. Targowa 61/63
14. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (12–15 X 2023, Łódź, 16-19 X 2023, online). Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.