Filmy 14. FKA

Zupełnie normalna rodzina

14 / 10 / 2022----------------------20:00

film bez polskiej dystrybucji kinowej

MFF w Rotterdamie 2020 – Nagroda Big Screen Award; Robert 2020 – nagroda za najlepszą charakteryzację i najlepszy film familijny

Reż. Malou Reymann, 2020
Czas trwania:
93 min.
Scenariusz: Malou Reymann, Rune Schjøtt, Maren Louise Käehne
Produkcja: Dania
Zdjęcia: Sverre Sørdal
Obsada: Mikkel Boe Følsgaard, Kaya Toft Loholt, Hadewych Minis, Jessica Dinnage, Neel Rønholt

Reżyserski debiut Malou Reymann podejmuje niezwykle trudny i delikatny zarazem temat. Jedenastoletnia Emma dowiaduje się, że jej ojciec poddaje się korekcie płci. Problematyka tożsamości i akceptacji jest dodatkowo naznaczona sytuacją rodzinną, która angażuje wszystkich bliskich. Jednocześnie dla reżyserki nie jest to zupełna abstrakcja. Jej doświadczenie pokrywa się z przeżyciami młodej Emmy, a w film wmontowane zostały prywatne nagrania z rodzinnego archiwum Reymann. „Zupełnie normalna rodzina” kojarzy się z „Girl” Lukasa Dhonta czy „Na zawsze Laurence” Xaviera Dolana, dodając przy tym zupełnie nową, bo dziecięcą perspektywę. Szerokie spojrzenie na stojący przed rodziną dylemat to zarazem pytanie o to, jak poukładać sobie życie na nowo.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«Film, który uznaje, że dzieci mogą kochać swojego rodzica i szanować jego decyzję, mimo iż cierpią w wyniku dokonanych wyborów.» Wendy Ide, Screen Daiy [tłum. własne], przeczytaj recenzję.

«To łagodnie potraktowany, bardzo delikatny temat, skupiający się na wielu aspektach: samoakceptacji, wielu fazach adaptacji, dojrzewaniu młodych ludzi, społecznym dyskomforcie i bezwarunkowej miłości. Członkowie rodziny dojrzewają bez pośpiechu, odnajdując na nowo swoje miejsce tak, by nie stracić zbudowanych uczuć do siebie nawzajem. Nic tu nie jest na pokaz, są tylko szczere uczucia i troska, z którą nietrudno się utożsamić.»
Always Good Movies [tłum. własne], przeczytaj recenzję.

MALOU REYMANN

Urodzona w 1988 r., pochodząca z Holandii scenarzystka, aktorka i debiutująca reżyserka. „Zupełnie normalna rodzina” to jej pierwszy film pełnometrażowy, za który zdobyła liczne nagrody, m.in. na festiwalach w Danii, Rotterdamie, na Molodist i Odense.


Ambasada Królestwa Danii jest honorowym partnerem sekcji Kierunek: Dania.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy