Filmy 14. FKA

Zielona granica

13 / 10 / 2023----------------------11:30
Zielona granica, reż. Agnieszka Holland, 2023

Zielona granica/The Green Border
2023, 147 min.
Sekcja: Razem filmowi
Szkoła Filmowa, Sala Z1
po pokazie spotkanie z twórcami – Agnieszką Holland, Maciejem Pisukiem i Marcinem Wierzchosławskim, prowadzenie: Miłosz Stelmach

Nagrody i selekcje: MFF w Wenecji 2023 – Nagroda Jury w Konkursie Głównym
Reżyseria: Agnieszka Holland
Scenariusz: Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Maciej Pisuk
Producent: Fred Bernstein, Agnieszka Holland, Marcin Wierzchosławski
Obsada: Jala Altawil, Maja Ostaszewska, Behi Djanati Atai, Tomasz Włosok, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous, Maciej Stuhr, Agata Kulesza
Kraj: Polska, Czechy, Francja, Belgia i Niemcy

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o ludziach w sytuacjach ekstremalnych, ukazana z trzech perspektyw – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. 

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolną świadkinią i uczestniczką dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem. 

Trzykrotnie nominowana do Oscara Agnieszka Holland ukazuje historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryzysu migracyjnego.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


Agnieszka Holland. Reżyserka i scenarzystka filmowa urodzona w 1948 roku w Warszawie. Od 2020 stoi na czele Europejskiej Akademii Filmowej (wcześniej była przewodniczącą jej zarządu). Absolwentka praskiej FAMU, zadebiutowała „Aktorami prowincjonalnymi”, uhonorowanymi nagrodą FIPRESCI na MMF w Cannes (1980). Do jej najbardziej znanych filmów należą „Całkowite zaćmienie” z Leonardo DiCaprio i Davidem Thewilsem, nominowana do Oscara za scenariusz „Europa, Europa”, „Gorzkie żniwa” oraz „W ciemności” (nominacje do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny). Formatowała i realizowała poszczególne odcinki kilku znaczących i nagradzanych serii telewizyjnych w USA (m.in. „The Wire”, „Treme”, „The Killing”, „House of Cards”). W ostatniej dekadzie wyreżyserowała m.in. „Pokot”, „Szarlatana” i „Obywatela Jonesa”. Jej najnowszy film to „Zielona granica” z premierą na tegorocznym MFF w Wenecji.

TAGI: dramat, wojna, psychologia
TRIGGER WARNINGS: przemoc


Goście na spotkaniu:

Newsletter
Polub nas
Partnerzy