Filmy 14. FKA

Violet

17 / 10 / 2022----------------------21:00

SXSW Festival 2020 – udział w głównej selekcji, American Film Festiwal 2021 – udział w sekcji „Spectrum”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2021 – Nagroda Festiwalowa w sekcji „Prezentacje Specjalne” („Special Presentations”)

Reż. Justine Bateman, 2022
Czas trwania
: 92 min.
Scenariusz: Justine Bateman
Produkcja: USA
Zdjęcia: Mark Williams
Obsada: Olivia Munn, Luke Bracey, Justin Theroux, Bonnie Badelia, Zachary Gordon, Erica Ash, Rob Benedict, Dennis Boutsikaris, Todd Stashwick, Laura San Giacomo, Collen Camp, Simon Quarteman 

„Jesteś dziwakiem. Jesteś gruba. Masz obrzydliwe włosy”. Z takimi głosami w swojej głowie zmaga się tytułowa Violet (Olivia Munn). Nawracający szyderczy ton z ust narratora (któremu przerażającego głosu użycza Justin Theroux) więzi szukającą własnej tożsamości bohaterkę. Debiutująca w kinie pełnometrażowym Justine Bateman przygląda się bohaterce, która staje do walki z blokującą autokrytyką. Reżyserka zachowuje chłodny obiektywizm – kamera nie opuszcza bohaterki na krok i staje się kolejnym elementem opresji, przed którym nie ma ucieczki. W tej oryginalnej metaforze Bateman komentuje Hollywood, w którym przemoc seksualna silnie wpisana jest w paradygmat produkcyjny. „Violet” to brawurowe wezwanie do walki o lepszą rzeczywistość. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH:

«Pokazując zwątpienie, walkę z systemem, próbę przebicia szklanych sufitów, zmagania z depresją, reżyserka w istocie oddaje kobiecie głos, nawet jeśli ta pierwotnie nie może mówić. Choć bodźców jest zdecydowanie za dużo, w tym szaleństwie jest metoda.» Rafał Glapiak, Mocne Punkty, przeczytaj recenzję

Justine Bateman
Amerykańska producentka, reżyserka i pisarka. Szerszej publiczności znana jednak jako nominowana do Złotego Globa i nagrody Emmy aktorka. Jej serialowy dorobek to kochane przez amerykańską publiczność „Coś nie tak”, „Family Ties”, „Tak się robi telewizję”. „Violet” to jej pełnometrażowy obiecujący debiut.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy