Filmy 14. FKA

The Humans

16 / 10 / 2022----------------------12:45

Film Independent Spirit Awards 2022 – nominacja w kategorii najlepsze zdjęcia Lol Crawley; MFF Munich 2022 – nominacja w kategorii najlepszy film i debiut reżyserki Stephen Karam; Nowe Horyzonty 2022 – oficjalna selekcja


Reż.
Stephen Karam, 2021
Czas trwania:
108 min.
Scenariusz: Stephen Karam
Produkcja: USA
Zdjęcia: Lol Crawley    
Obsada: Richard Jenkins, Jayne Houdyshell, Amy Schumer, Beanie Feldstein, Steven Yeun, June Squibb

„The Humans” to unikatowy portret rodziny celebrującej w wyjątkowy sposób Święto Dziękczynienia.  Przedwojenne mieszkanie, w którym toczy się akcja, wypełnia istna gra świateł i cieni wywołująca gęsią skórkę i przywołująca na myśl niemiecki ekspresjonizm. Dzieło to jest reżyserskim debiutem Stephana Karama, a także adaptacją jego teatralnej sztuki, która wystawiona została m.in. na Broadway’u i zdobyła nagrodę Pulitzera w dziedzinie dramatu. Otoczona aurą tajemniczości i mroku historia łączy elementy realistyczne z fantastycznymi. Twórca krąży wokół relacji, oddając ich psychologiczny rys, zarazem budując pełne napięcia sceny.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH:

«The Humans przedstawia warstwowe i realistyczne relacje rodzinny w głęboko zniuansowany sposób, który uwzniośla sprawna reżyseria i niezwykłe występy aktorskie»  Mae Abdulbaki, Screen Rant [tłum. własne], przeczytaj recenzję.

STEPHEN KARAM. Amerykański dramaturg, scenarzysta i reżyser. Trzykrotny zwycięzca Nationwide Young Playwrights Festival w The Blank Theatre w 1997, 1998 i 1999 roku. Dwukrotny finalista nagrody Pulitzera za komediodramat „Synowie proroka” i  jednoaktówkę „Humans”, która również zdobyła nagrodę Tony w 2016 roku w kategorii najlepsza sztuka. Mistrz bolesnych komedii kapitalnie w swych dziełach odzwierciedla amerykańską kulturę. Intryguje go człowiek w stanie strachu i psychologiczny realizm codzienności.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy