Filmy 14. FKA

Tata

15 / 10 / 2022----------------------21:15

pokaz przedpremierowy
po filmie spotkanie z twórcami

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2022 – udział w konkursie głównym

Reż.: Anna Maliszewska, 2022
Czas trwania:
115 min.
Scenariusz: Anna Maliszewska, Przemysław Chruścielewski
Produkcja: Polska, Ukraina
Zdjęcia: Kajetan Plis
Obsada: Eryk Lubos, Polina Gromova, Klaudia Kurak, Sonia Roszczuk, Maria Svizhinska, Zofia Jankowska, Joanna Gonschorek, Jacek Grondowy, Michał Włodarczyk, Marta Malikowska, Oksana Cherkashyna, Sergei Solovyov, Yevheniia Muts, Mariya Severin, Markiyan Betzko

Takiego filmu nie powstydziłby się Sean Baker („Florida Project”, „Red Rocket”). „Tata”, fabularny debiut Anny Maliszewskiej to kino drogi wielkiej próby. Filmowy Michał (w tej zupełnie nietypowej dla siebie roli Eryk Lubos) jest kierowcą TIRa i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę (Klaudia Kurak). Długie godziny za kółkiem oraz desperackie poszukiwanie dobrego zarobku rozdzielają ojca i córkę na długie tygodnie. Podczas gdy dla Michała najważniejsze jest dostarczyć towar na czas, jego córka zaprzyjaźnia się z Leną – Ukrainką, wnuczką swojej niani. Niefortunne zdarzenie otwiera opowieść na aktualny jak nigdy przedtem temat. To historia o wzajemnej akceptacji i zacieraniu granic, w której najważniejsze jest dobro drugiego człowieka – nie ważne, po której stronie granicy się urodził.


W MEDIACH

«Barwnie zrealizowany film o uciekaniu przed swoimi demonami z uroczą relacją ojca i córki, w tle autostrada i pokonane kilometry w drodze z Polski do Ukrainy – przyznam, że nie miałem dużych oczekiwań. „Tata”, film Anny Maliszewskiej, zapowiadał się jako połączenie kina drogi z dramatem obyczajowym, w którym postać grana przez Eryka Lubosa będzie twardym i nieugiętym gościem, ale na koniec zrozumie, że od początku swoje największe szczęściem miał pod ręką. Wydawało mi się, że historia na siłę będzie przyciągać do ekranu niewyjaśnionymi sprawami i dziecięcą perspektywą, która jak zawsze obnaża tendencję dorosłych do komplikowania spraw. Miło mi oznajmić, że się pomyliłem – „Tata”, wzorem wielu filmów tego typu powstających w innych miejscach na świecie, przybliża nas do ludzi i pokazuje różne punkty widzenia, dodając  do tego ogrom ciepła i niesamowitej energii.» Michał Kujawiński, naEKRANIE.pl, przeczytaj recenzję.

ANNA MALISZEWSKA. Urodzona w Gdyni polska dziennikarka i reżyserka. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracowała w telewizjach muzycznych – MTV Polska, Atomic TV gdzie zajmowała się wizerunkiem stacji. Reżyserka i realizatorka teledysków, współpracowała z wykonawcami, do których należą: Kayah, Andrzej Piaseczny, Myslovitz. Maliszewska jest także autorką kilku filmów dokumentalnych. „Tata” to jej pełnometrażowy, fabularny debiut.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy