Filmy 14. FKA

Przeżyć

16 / 10 / 2022----------------------17:00

Pokaz zapowiadający nadchodzącą edycję Festiwalu Człowiek w zagrożeniu

Oscary 2022 – Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany, Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy – nominacje, Złote Globy 2022 – Najlepszy film animowany – nominacja, BAFTA 2022 – Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Film Dokumentalny – nominacje, MFF w Cannes 2020 – oficjalna selekcja, Europejska Nagroda Filmowa – Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepszy Film Animowany

Reż. Jonas Poher Rasmussen, 2021
Czas trwania
: 90 min.
Scenariusz: Jonas Poher Rasmussen, Amin Nawabi
Produkcja: Dania, Francja, Szwecja, Norwegia, USA, Wielka Brytania
Obsada: Amin Nawabi, Daniel Karimyar, Fardin Mijdzadeh, Milad Eskandari, Belal Faiz, Elaha Faiz, Zahra Mehrwarz, Sadia Faiz, Georg Jagunov

Animowany film dokumentalny, który zdobył na całym świecie blisko 100 nagród, był także nominowany do Oscara w trzech kategoriach. Poruszająca historia Amina, który u progu małżeństwa musi rozliczyć się ze swoją trudną przeszłością. Nastoletni chłopak razem z matką i rodzeństwem ucieka z ostrzeliwanego Afganistanu do Europy. Od trudnego dzieciństwa, dorastania i odkrywania swojej seksualności, aż po dorosłe zmierzenie się z własnym dziedzictwem. To opowieść o ucieczce od poczucia straty. „Przeżyć” to wizualnie wysmakowana produkcja, która zachwyciła krytyków i widzów, przywołująca na myśl inną nagradzaną na całym świecie animację „Walc z Baszirem” (reż. Ari Folman, 2008).

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«„Przeżyć” odbiera się trochę jak powieść graficzną, zbudowaną na silnych metaforach wizualnych, niedopowiedzianą i za krótką, gdyż ma pracować w głowie czytelnika. Głównym obrazem w filmie staje się wielki statek wycieczkowy, który napotyka łupinkę pełną uchodźców, wiwatujących w nadziei, że los wreszcie zesłał im pomoc. Cóż, silne jest złudzenie, że ktoś widząc, jak cierpisz, zrozumie twój los.» Adriana Prodeus, Kino, przeczytaj recenzję.

JONAS POHER RASMUSSEN

Urodzony w 1981 w duńskim Kalundborg, reżyser i scenarzysta. Rasmussen to uznany dokumentalista, który do tej pory zrealizował cztery filmy. Kino Duńczyka opiera się na prawdziwych historiach. Reżyser delikatnie i z szacunkiem podchodzi do swoich bohaterów. Jego największe osiągnięcie, „Przeżyć” nominowane było aż do trzech Oscarów. Jako pierwszy film w historii rywalizował równocześnie o nagrodę dla filmu międzynarodowego, animowanego i dokumentalnego.


Ambasada Królestwa Danii jest honorowym partnerem sekcji Kierunek: Dania.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy