Filmy 14. FKA

Przejścia

14 / 10 / 2023----------------------18:00
Przejścia, reż. Ira Sachs, 2023

Passages/Passages
2023, 92 min.
Sekcja: Ira Sachs
Kino Kinematograf, Muzeum Kinematografii
pokaz przedpremierowy

Nagrody i selekcje: Berlinale 2023 – Pokaz w ramach sekcji Panorama
Reżyseria: Ira Sachs
Scenariusz: Ira Sachs, Mauricio Zacharias
Producent: Saïd Ben Saïd, Michel Merkt
Obsada: Franz Rogowski, Ben Whishaw, Adèle Exarchopoulos, Erwan Kepoa Falé
Kraj: Francja

Kosmopolityczny uczuciowy koktajl, w którego skład wchodzą biseksualna love story, namiętny francuski dyskurs miłosny i neurotyczne, rozgadane amerykańskie indie.

Świętujący zakończenie zdjęć filmowiec Tomas poznaje Agathe. Bez zastanowienia rzuca się w wir nowej namiętności, podczas gdy w mieszkaniu czeka na niego lojalny, wyrozumiały mąż Martin. Szukając osobistego spełnienia i emocjonalnych podniet, wszyscy troje eksplorują swoją cielesność, uczucia i granice. Każde z nich będzie musiało zmierzyć się z pytaniami, na które nie są gotowi – i którym nie chcą stawiać czoła. Czy namiętność może iść w parze z pragnieniem założenia rodziny? Czy tworzymy relacje z miłości do kogoś, czy z miłości do siebie? Bezkompromisowy film o trójkącie i o nieokiełznanej miłości własnej, która potrafi zniszczyć każdego, kto znajdzie się w jej zasięgu.

Amerykański reżyser Ira Sachs podbija Paryż, a towarzyszą mu najbardziej dziś pożądane gwiazdy europejskiego kina: Niemiec Franz Rogowski, powściągliwy Brytyjczyk Ben Wishaw i znana z „Życia Adeli” i „Pięciu diabłów” Francuzka Adèle Exarchopoulos.

[Małgorzata Sadowska]

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Estetyka filmu jest w ogóle zachwycająca: z jednej strony mamy tu piękne, śmiałe sceny erotyczne, z drugiej momenty, w których pozornie nie dzieje się nic, co pchałoby akcję naprzód.»
– Adam Kruk, Filmweb, czytaj recenzję tutaj.

«Sachs swoich bohaterów bezustannie testuje, dociskając wręcz do ściany i wymuszając podjęcie jednoznacznych decyzji, co zwiększa dynamikę opowieści i pomaga utrzymać uwagę.»
– Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala, czytaj recenzję tutaj.

Ira Sachs. Urodzony w 1965 roku reżyser i scenarzysta, który ma na swoim koncie takie filmy jak „Frankie” (Cannes), „Mali mężczyźni” (Sundance), „Miłość jest zagadką” (Sundance), „Zostań ze mną” (Sundance), „Forty Shades of Blue” (zwycięzca Sundance) i „The Delta” (Sundance). Stypendysta Fundacji Guggenheima, jest założycielem fundacji Queer|Art, stworzonej w 2009 roku w celu wspierania artystów LGBTQ+ w kinie, performansie, literaturze i sztukach wizualnych.

TAGI: dramat, LGBTQ+, relacje
TRIGGER WARNING: seks


Newsletter
Polub nas
Partnerzy