Filmy 14. FKA

Pięć diabłów

14 / 10 / 2022----------------------17:15

pokaz przedpremierowy

MFF w Cannes 2022 – Directors’ Fortnight, Queer Palm – nominacja, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – udział w sekcji Ale kino+, Brussels International Fantastic Film Festival – oficjalna selekcja

Reż. Léa Mysius, 2022 
Czas trwania
: 103 min.
Scenariusz: Léa Mysius, Paul Guilhaume
Produkcja: Francja
Zdjęcia: Paul Guilhaume
Obsada: Adèle Exarchopoulos, Daphne Patakia, Noée Abita, Patrick Bouchitey, Moustapha Mbengue, Sally Dramé, Swala Emati 

Najnowszy film Léi Mysius, reżyserki rewelacyjnej „Avy”, w której buntownicze dorastanie przeradzało się w sztukę pięknego umierania. Tym razem Mysius skupia się na relacji matki z córką. Vicky to niezbyt lubiana dziewczynka, która mieszka w malowniczym, górskim miasteczku. Bohaterka odkrywa w sobie niezwykły dar – potrafi chwytać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które następnie zamyka w swojej okazałej kolekcji słoiczków. Na drodze Vicky i Joanne pojawia się tajemnicza Julia, której zapach okazuje się czymś zupełnie wyjątkowym. Rozpoczyna się pogoń za sekretami, próba uczuć oraz podróż do mistycyzmu. „Pięć diabłów” to elektryzująca hybryda gatunkowa, w której dramat, romans, fantasy i thriller posegregowane są niczym słoiczki głównej bohaterki. Z takiej mieszanki rodzi się opowieść o macierzyństwie, miłości i desperackiej potrzebie bliskości.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«Mysius łączy różne fabularne tropy – społeczne, obyczajowe, ale również z pogranicza magii, science-fiction i folk horroru. To, co przeraża, skrywa się w naszych uprzedzeniach – w afrykańskich korzeniach bohaterów, nieheteronormatywnej miłości dwóch dziewcząt na francuskiej prowincji, zniekształconej twarzy niegdysiejszej piękności i miłosnych zdradach.» Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu, przeczytaj recenzję.

LÉA MYSIUS. Francuska reżyserka, scenarzystka i producentka. Absolwentka wydziału scenariopisarstwa na paryskiej La Fémis. Współpracowała z najważniejszymi francuskimi przedstawicielami kina artystycznego. Współautorka scenariuszy do kochanych przez widownię „Paryża, 13 dzielnicy” i „Pożegnania z nocą”. Jej pełnometrażowy reżyserki debiut „Ava” zachwycił krytyków na festiwalach filmowych w Cannes i Toronto. Ostatnio współpracowała również z Claire Denis. Jej najnowszy film – „Pięć diabłów” cieszy się rekordową frekwencją w kinach we Francji.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy