Filmy 14. FKA

Paryż, 13. dzielnica

16 / 10 / 2022----------------------12:30

MFF Cannes 2021 – nagroda dla najlepszego kompozytora (Rone) i nominacja do Złotej Palmy (Jacques Audiard); Cezary 2021 – nominacje w kategoriach: najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka oryginalna, najlepszy scenariusz adaptowany; MFF w Hamburgu 2021 – nagroda za najlepszy film pełnometrażowy

Reż. Jacques Audiard, 2022
Czas trwania:
105 min.
Scenariusz: Céline Sciamma, Léa Mysius, Jacques Audiard
Produkcja: Francja
Zdjęcia: Paul Guilhaume
Obsada: Lucie Zhang, Makita Samba, Noémie Merlant, Jehnny Beth

Jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów ostatniego sezonu. Jacques Audiard udowadnia, że jedna dzielnica Paryża może pomieścić w sobie cały świat uczuć i wewnętrznych napięć. Czwórka bohaterów (trzy kobiety i jeden mężczyzna) posłużyli reżyserowi do opowiedzenia o miłości i przyjaźni z najróżniejszych perspektyw. Każda z postaci ma za sobą własne przejścia, nosi w sobie swoje pragnienia, ale też każde z nich ma też pewne ograniczenia. Świetne aktorstwo zostało zderzone z wysublimowanym scenariuszem i świetnym warsztatem formalnym. Film zrealizowany w czerni i bieli, oszczędny wizualnie przywodzi na myśl klasyki Francuskiej Nowej Fali, z jednoczesnym wkładem kulturowym takich tytułów jak „Herbata w haremie Archimedesa” czy „Krótki film o miłości”. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH:

«Bohaterów „Paryża, 13. dzielnicy” stymulują hormony i feromony, chcą się kochać, ale wstydzą się uczucia. Nie czują przynależności ani do Paryża, ani do Francji, ani nawet do 13. dzielnicy. Chcieliby poczuć przynależność do siebie.» Łukasz Maciejewski, Interia Film, przeczytaj recenzję.

«W czarno-białych kadrach Paula Guilhaume’a zaklęta została niebywała elegancja, a architektoniczne zdjęcia tytułowej dzielnicy Paryża, sfotografowano z niemal corbijnowskim sznytem. Reżyserska, scenariuszowa oraz operatorska precyzja i czułość znajdują swoje odzwierciedlenie również w pulsującej warstwie muzycznej. Nieoczywista ścieżka dźwiękowa kompozytora oraz producenta, Erwana Castexa (znanego pod pseudonimem Rone), miesza ze sobą delikatne, płynące partie klawiszy bądź sampli z wyrazistym beatem.» – Marcin Pietrzakowski, Filmożercy, przeczytaj recenzję.

«To kilkanaście męsko-żeńskich scen z życia, ludzkie elektrony błądzące po wielkim blokowisku, kierowane podnieceniem, frustracją, żałobą i ekonomiczną desperacją. W wielkim, szarym i pięknym mieście, uciekając w orgazm, pragnąc choć na chwilę odpocząć od paniki.» Marcin Prymas, Pełna Sala, przeczytaj recenzję.

JACQUES AUDIARD

Urodzony w roku 1952, francuski reżyser i scenarzysta. Ma na swoim koncie realizacje teatralne, scenariusze filmowe, a także produkcje krótko- i pełnometrażowe. Swój pierwszy film pełnometrażowy zrealizował w 1994 r. Najbardziej znany jest z takich pozycji jak „Prorok” czy „Rust and Bone”. Ma na swoim koncie m.in. dwie nagrody BAFTA i dwie Złote Palmy.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy