Filmy 14. FKA

Odbicie

15 / 10 / 2022----------------------12:15

film bez polskiej dystrybucji kinowej

MFF w Wenecji 2021 – nominacja do Złotego Lwa w konkursie głównym, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 2022 – oficjalna selekcja w sekcji Odkrycia

Reż. Valentyn Vasyanovych, 2022
Czas trwania:
125 min.
Scenariusz: Valentyn Vasyanovych
Produkcja: Ukraina
Zdjęcia: Valentyn Vasyanovych
Obsada: Roman Lutskyi, Andriy Rymaruk, Nika Myslytska, Nadia Levchenko, Ihor Shulha 

Wielki hit 78. festiwalu w Wenecji, film twórcy dystopijnej „Atlantydy” (nagroda za najleprzy film w sekcji Horyzonty w 2019 na tym samym festiwalu). Rok 2014, Ukraina. Serhij (w tej poruszającej roli Roman Lutskyi) łączy pracę chirurga z wychowaniem nastoletniej córki, Poli. Wybuch wojny w Donbasie zaburza harmonię życia lekarza, jego bliskich i rodaków. Reżyser Valentyn Vasyanovych po raz kolejny opowiada o koszmarze, z jakim zmaga się jego ojczyzna. Poczucie izolacji oraz szara paleta barw oddają kondycję psychiczną zmęczonych walką o wolność z rąk Rosji. „Odbicie” to obok „Pamfira” i „Klondike” jeden z najbardziej wybrzmiewających tytułów współczesnej kinematografii ukraińskiej.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«„Odbicie” to dzieło gęsto wypełnione podatnymi na interpretacje motywami; niektóre z nich układają się w paralele, np. spalenie szczątków gołębia i mobilne krematoria albo stół operacyjny w szpitalu i kamienna płyta w więzieniu. Wasjanowicz [pisownia oryginalna] potrafi wydobyć poetycką siłę z elementów codzienności – jak choćby czyszczenia trudno dostępnego fragmentu okna czy znalezionej na śmietniku obrazkowej Biblii. W drugiej części filmu brutalna bezpośredniość partii więziennych ustępuje cichemu cierpieniu, wzbogaconemu o subtelny naddatek duchowy.» Jędrzej Sławnikowski, Pełna Sala, przeczytaj recenzję.

«Nie ma wątpliwości, że Vasyanovych jest filmowcem o bezkompromisowej śmiałości i bystrości umysłu. Zdumiewające dzieło zdumiewającego reżysera.» Jonathan Romney, Screen Daily [tłum. własne], przeczytaj recenzję.

VALANTYN VASYANOVYCH. Urodzony w Żytomierzu ukraiński filmowiec. Studiował sztukę operatorską i realizację filmów dokumentalnych na Państwowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. I. Karpenki-Karego w Kijowie. W 2007 roku ukończył reżyserię w warszawskiej Szkole Wajdy. Valentyn Vasyanovych tworzy kino patriotyczne oraz społecznie zaangażowane. Najważniejsze są dla niego współczesne problemy i bieżące wydarzenia. Jego poprzedni film „Atlantyda” to dystopijny obraz Ukrainy po zakończeniu wojny z Rosją, za który otrzymał nagrodę za najlepszy film w sekcji L’orizzonte podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy