Filmy 14. FKA

Ninjababy

19 / 10 / 2022----------------------18:00

Film pokazywany w bloku 18:00-22:00.

Berlinale 2021 – Kryształowy Niedźwiedź za najlepszy film pełnometrażowy w kategorii „Generation 14plus”; Europejska Akademia Filmowa 2021 – nagroda w kategorii najlepsza komedia europejska; Nagrody Amanda (Norwegia) 2021 – nagrody w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz i najlepsza aktorka dla Kristine Kujath Thorp

Reż. Yngvild Sve Flikke, 2021
Czas trwania: 103 min.
Scenariusz: Johan Fasting, Yngvild Sve Flikke, Inga Sætre
Produkcja: Norwegia
Zdjęcia: Marianne Bakke
Obsada: Kristine Kujath Thorp, Arthur Berning, Nader Khademi, Tora Christine Dietrichson, Silya Nymoen

Złośliwy, szczery do bólu, ale przede wszystkim niezwykle zabawny. Taki właśnie jest film Yngvild Sve Flikke, oparty na powieści komiksowej Ingi Sætre. Główna bohaterka Rakel – w tej roli nagrodzona norweską Amandą Kristine Kujath Thorp – to młoda dziewczyna czerpiąca z życia, z długą listą pomysłów na siebie. Na żadnej z wielu pozycji nie ma jednak planu zajścia w ciążę. O wpadce i „problemie” dowiaduje się w szóstym miesiącu, gdy na usunięcie jest już za późno. Staje więc przed ogromnym dylematem życiowym, tym bardziej, że nie wie, kto jest ojcem dziecka. A jakby tego było mało – tytułowe Ninja Baby intensywnie wkrada się w życie Rakel. W środku rośnie, ale na zewnątrz bohaterka zaczyna go widzieć, jako rysunkową postać. Nowy towarzysz staje się komentatorem życia głównej bohaterki. Film o trudnych wyborach i trudach wczesnego okresu dorosłości, który dla każdego jest pełen wyzwań. W całości jednak nie brakuje dobrego poczucia humoru. Od strony formalnej film okraszony jest rozwiązaniami animowanymi stylistycznie nawiązującymi do komiksu.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH:

«„Ninjababy”, oparte na powieści graficznej „Fallteknikk” Ingi Sætre, ma (…) niekłamany urok i sporą dawkę sardonicznego humoru.» Sebastian Rerak, Booklips, przeczytaj recenzję.

«Dużo tu sprośnego humoru (…) w stylu „Wilgotnych miejsc”, ale ostatecznie z uwagi na podejmowaną tematykę, jaką jest niespodziewana ciąża, bliżej filmowi do „Juno” Jasona Reitmana. (…) „Ninjababy” staje się pochwałą (…) faktu, że każdy musi dojrzeć do wyboru własnej ścieżki życiowej.» Michał Mielnik, Głos Kultury, przeczytaj recenzję.

YNGVILD SVE FLIKKE. Norweska reżyserka i scenarzystka. Laureatka nagród za najlepszy film i reżyserię m.in. na Berlinale 2021 za swój film „Ninjababy”.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy