Filmy 14. FKA

Niebieska linia

16 / 10 / 2022----------------------10:00

pokaz przedpremierowy

MFF w Berlinie 2022 – udział w konkursie głównym; Dwa Brzegi 2022 – oficjalna selekcja

Reż. Ursula Meier, 2022
Czas trwania:
101 min.
Scenariusz: Stéphanie Blanchoud, Antoine Jaccoud, Ursula Meier
Zdjęcia: Agnès Godard
Produkcja: Francja, Belgia, Szwajcaria
Obsada: Valeria Bruni-Tedeschi, Stéphanie Blanchoud, Benjamin Biolay, Dali Benssalah, Elli Spagnolo, India Hair, Eric Ruf, Thomas Wiesel, Jean-François Stévenin, Louis Gence

Najnowszy film Ursuli Meier to opowieść o potrzebie zachowania bliskości w zaskakującej i granicznej sytuacji. Reżyserka prezentuje portret zbiorowy matki i trzech córek. Jedna z nich, Margaret nie może przekroczyć tytułowej niebieskiej linii, wynikającej z sądowego zakazu zbliżania się. Ursula Meier w czuły i obiektywny sposób próbuje wniknąć w głąb psychiki swoich bohaterek, pokazując, że niektórych więzów nie da się rozdzielić. Wstrząsający obraz, który naświetla złożone mechanizmy rodzinne w zupełnie inny sposób, niż czyniły to „Sprawa Kramerów” czy „Kraina wielkiego nieba”.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH:

«Meier skutecznie uderza w wysokie tony, ale kiedy trzeba, potrafi dodać humorystyczne elementy. Ten rodzinny komediodramat potrafi poruszać za serca. Dynamika relacji między bohaterami to urocza mieszanka temperamentów, złośliwości i miłości. Aktorki sprawiają, że ich bohaterki są wiarygodne, choć nie zawsze ich zachowanie mieści się w kategoriach logicznego rozumowania. „The Line” to film o trudnej miłości, która przybiera na sile w oddaleniu. Kontrolowany chaos, który równocześnie potrafi przyciągać i odpychać. Takie kino chce się oglądać.» – Małgorzata Czop, MovieWay, przeczytaj recenzję.

URSULA MEIER. Francusko-szwajcarska reżyserka. Swoje pierwsze filmowe kroki stawiała jednak w Belgii, gdzie ukończyła Szkołę Filmową. Ursula Meier swoją karierę rozpoczęła od produkcji krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Jej pełnometrażowy debiut, „Dom przy autostradzie” miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz był nominowany do trzech Cezarów. Za „Twoją siostrę” Meier odebrała nagrodę specjalną na Berlinale.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy