Filmy 14. FKA

Na pełny etat

16 / 10 / 2022----------------------16:45

pokaz przedpremierowy

MFF w Wenecji 2021, Konkurs „Horyzonty” – nagroda za najlepszą reżyserię (Éric Gravel) i dla najlepszej aktorki (Laure Calamy); MFF Nowe Horyzonty 2022 – oficjalna selekcja; MFF w Monachium 2022 – oficjalna selekcja

Reż. Éric Gravel, 2022
Czas trwania:
85 min.
Scenariusz: Éric Gravel
Produkcja: Francja
Zdjęcia: Victor Seguin
Obsada: Laure Calamy, Anne Suarez, Geneviève Mnich, Nolan Arizmendi

Marie (Laure Calamy) dokłada wszelkich starań, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że mieszka poza miastem, a codzienne dojazdy zajmują jej sporo czasu w i tak napiętym już grafiku. Kiedy wreszcie otwiera się przed nią szansa zawodowego awansu, jak na złość wybucha ogólnokrajowy strajk. W kalendarzu Julie brakuje wolnego miejsca. Wszystko jest starannie poukładane, a rytm wielkiego Paryża nadaje tempo jej życiu. Gdzie znajduje się miejsce jednostki w zurbanizowanej przestrzeni, którą codziennie przemierzają tysiące pociągów, samochodów i pieszych? Éric Gravel – niczym Joanna Bator w „Trzy i pół godziny” czy w Marie Kreutzer w „Ziemii pod nogami” – prezentuje główną bohaterkę, której całe życie jest ułożone pod pieczołowicie opracowany harmonogram. Brakuje w nim przestrzeni na oddech, a naruszenie jednego elementu powoduje, że cała układanka może ulec destrukcji. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«Twórcy thrillerów desperacko poszukujący „silnej kobiecej bohaterki” zazwyczaj mylą siłę charakteru z siłą mięśni. Twórcy niby-thrillera „Na pełny etat” nie robią tego błędu i dają nam prawdziwie silną bohaterkę. Julie boksuje się z rzeczywistością, robi fikołek za fikołkiem i choć nie wygrywa każdego starcia, w obiektywie Gravela wypada cokolwiek heroicznie.» – Jakub Popielecki, Filmweb, przeczytaj recenzję.

«Gravel zbudował miejskie kino akcji na fundamencie atrybutów codziennego życia, stosując przy tym bardzo proste środki. Rezygnując z filtra zbędnych symboli, demonstruje ekstremalny przypadek Julie – namiastki rzeczywistości w skali mikro. Kamera podąża za bohaterką w gorączce jednostkowego dramatu, a ja przeżywam tę gonitwę coraz bardziej z każdą mijającą minutą.» Magdalena Wołowska, Filmawka.pl, przeczytaj recenzję.

ÉRIC GRAVEL. Reżyser i operator. Absolwent wydziału filmowego na Université Concordia w Montrealu. Mieszka i pracuje we Francji. Jego najnowszy film – „Na pełny etat” został nagrodzony dwoma nagrodami na MFF w Wenecji w 2021 r.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy