Filmy 14. FKA

Kubrick o Kubricku

15 / 10 / 2022----------------------10:30

MFF Chicago 2020 – nominacja w kategorii najlepszy film dokumentalny; International Emmy Awards 2021 – nagroda Emmy; BANFF World Media Festival / Rockie Awards 2021 – nagroda w kategorii film dokumentalny Arts & Culture; FOCAL International Awards 2021 – nagroda za najlepszy footage 

Reż. Gregory Monro, 2020
Czas trwania:
73 min.
Scenariusz: Gregory Monro
Produkcja: Polska, Francja
Zdjęcia: Radek Ladczuk
Obsada: Stanley Kubrick, Michel Ciment, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Shelley Duvall, Sterling Hayden, Arthur C. Clarke

Dokumentalna podróż, która wciąga widza w twórczość jednego z najwybitniejszych reżyserów w dziejach kinematografii – Stanleya Kubricka. Gregory Monro scala na ekranie wywiady (które z artystą przeprowadzał francuski krytyk Michel Ciment), nagrania rozmów, sceny z filmografii mistrza, a także wyciąga z archiwum taśmy, fotografie i wywiady z jego współpracownikami. Ten wideoesej oddaje ducha działalności reżysera oraz odsłania jego filozofię, inspiracje i najistotniejsze narzędzia, jakimi się posługiwał na przestrzeni swojej niezrównanej twórczości. „Kubrick o Kubricku” to rarytas dla kinomanów, a także źródło cennych informacji dla każdego widza. 

Zobacz zwiastun TUTAJ


W MEDIACH

«Zaskakuje słyszany z offu głos reżysera: ostry, przenikliwy ton księgowego (…). Jeśli połączyć go z „jurodiwą” pod koniec życia aparycją, intelektem szachisty i charakterem do bólu wytrwałego perfekcjonisty, powstaje niespotykana, a przez to intrygująca mieszanka.» –  Gabriel Krawczyk, Filmweb, przeczytaj recenzję.

GREGORY MONRO

Francuski reżyser, pisarz i aktor. Choć urodzony w Paryżu to w jego wychowaniu duży wkład miała kultura zachodu, stąd miłość m.in. do kinematografii Stevena Spielberga, Alfreda Hitchcocka, Stanleya Kubricka. W ostatnich latach swej działalności jako reżyser specjalizuje się w dokumentach, zwłaszcza biograficznych wybitnych artystów. Podjął się tematowi życia i twórczości m.in. Louis de Funès, Henri Toulouse-Lautrec i Jerry Lewis. Jego filmy są doceniane i licznie nagradzane na całym świecie, co potwierdza statuetką Emmy za „Kubrick o Kubricku”.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy