Filmy 14. FKA

Jeden rok, jedna noc

14 / 10 / 2022----------------------19:30

pokaz premierowy

MFF Berlinale 2022 – Nagroda Jury Ekumenicznego i nominacja do Złotego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym; MFF San Sebastián 2022 – oficjalna selekcja; MFF Nowe Horyzonty 2022 – oficjalna selekcja

Reż. Isaki Lacuesta, 2022
Czas trwania:
120 min.
Scenariusz: Fran Araújo, Isa Campo, Isaki Lacuesta
Produkcja: Hiszpania, Francja
Zdjęcia: Irina Lubtchansky
Obsada: Alba Guilera, Miko Jarry, Noémie Merlant, Quim Gutiérrez, Nahuel Pérez Biscayart

Isaki Lacuesta odtwarza traumatyczne wydarzenie sprzed siedmiu lat. Dla wielu 13 listopada 2015 świat się zatrzymał. To tego dnia dokonano zamachu terrorystycznego podczas koncertu w paryskim klubie Bataclan. Lacuesta po mistrzowsku manewruje między tamtymi dramatycznymi wydarzeniami. Film daje widzom spojrzenie na bohaterów próbujących poradzić sobie z traumą, jakiej doświadczyli. Nie tracąc indywidualnego charakteru, przekazuje uniwersalne prawdy na temat krzywdy, niesprawiedliwości i powrotu do normalnego życia. Film zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego podczas Berlinale 2022.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«Nakręcona przez Irinę Lubtchansky, z intymną dbałością o detale, historia jest od początku bardzo immersywna. Występ Merlant i Pérez jest niesamowity, tworzy wiarygodną parę, którą nietrudno polubić. Ona jest skałą oparcia dla jego delikatnej duszy, lecz w przedstawieniu ich relacji nie ma tam miejsca na sentyment.»  – Anna Smith, Deadline [tłum. własne], przeczytaj recenzję.

«„Jeden rok, jedna noc” nie od razu wrzuca nas w mroczne piekło ataku i późniejszej ewakuacji. Powraca do nich w formie koszmarnych przebłysków naznaczających codzienne życie bohaterów już rok po tragedii.»  Guy Lodge, Variety [tłum. własne], przeczytaj recenzję.

ISAKI LACUESTA. Urodzony w 1975 r. w Gironie reżyser, scenarzysta i wykładowca na Uniwersytecie Pompeu Fabry. Specjalizuje się w tworzeniu esejów filmowych łączących dokument i fabułę. Tworzy także instalacje. Dwukrotny zdobywca Złotej Muszli – głównej nagrody MFF w San Sebastián. Jego najnowszy film – „Jeden rok, jedna noc” otrzymał nagrodę podczas Berlinale 2022.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy