Filmy 14. FKA

IO

16 / 10 / 2022----------------------19:00

MFF Cannes 2022 – Nagroda Jury (Konkurs Główny), Soundtrack Award (Paweł Mykietyn); Oscary 2023 – Najlepszy Film Międzynarodowy (oficjalny polski kandydat) 

Reż. Jerzy Skolimowski, 2022
Czas trwania: 86 min.
Scenariusz: Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska
Produkcja: Polska, Włochy
Zdjęcia: Michał Dymek
Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Organek, Mateusz Murański, Saverio Fabbri, Lolita Chammah, Agata Sasinowska, Anna Rokita, Michał Przybysławski, Gloria Iradukunda, Piotr Szaja, Aleksander Janiszewski

„IO” to poetycki film drogi będący autorskim manifestem na temat relacji człowieka z naturą. Tytułowy IO – niewinny osiołek – błądzi niczym Odyseusz, przemierzając całą Europę. Mistrz polskiego kina, Jerzy Skolimowski, dokonuje na widzu emocjonalnej wiwisekcji, zmuszając go do spojrzenia na tytułowego bohatera przez pryzmat zarówno jego przyjaciół, jak i oprawców. To film, w którym ścierają się światopoglądy, almanach XXI wieku, przestrzeń, w której znalazło się miejsce zarówno na refleksję nad naturą, jak i aspektami metafizycznymi.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«(…) IO”, film o onomatopeicznym tytule, od imienia pewnego osiołka i zarazem od dźwięku jego rżenia, to hołd dla francuskiego klasyka oraz luźna wariacja na temat jego przedostatniego filmu, „Na los szczęścia, Baltazarze”. Opowieść o zwierzęciu, ergo – o człowieku.» Michał Walkiewicz, Filmweb, przeczytaj recenzję.

«Skolimowski z wielkim sukcesem rozporządza nie tylko gonitwą myśli, ale także ekranową emocją.» Tomasz Poborca, Pełna Sala, przeczytaj recenzję.

JERZY SKOLIMOWSKI

Jeden z najważniejszych polskich reżyserów, a także scenarzysta, aktor filmowy, poeta i malarz urodzony w 1938 roku w Łodzi, gdzie w latach 1960-63 studiował reżyserię w PWSFTviT. Realizował filmy m.in. w Anglii, USA i we Włoszech. Jego twórczość została wielokrotnie doceniona na prestiżowych festiwalach, czego przykładem jest dwukrotny tytuł laureata Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Cannes za „Wrzask” i „IO”. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Newsletter
Polub nas
Partnerzy