Filmy 14. FKA

Głupcy

14 / 10 / 2022----------------------19:00

po projekcji filmu, spotkanie z twórcami: Tomaszem Wasilewskim i Ewą Puszczyńską

MFF Karlowe Wary 2022 – nominacja w Konkursie Proxima; FPFF w Gdyni 2022 – oficjalna selekcja

reż. Tomasz Wasilewski, 2022
Czas trwania:
107 min.
Scenariusz: Tomasz Wasilewski
Produkcja: Polska, Rumunia, Niemcy
Zdjęcia: Oleg Mutu
Obsada: Dorota Kolak, Łukasz Simlat, Tomasz Tyndyk, Katarzyna Herman

Film, który podzielił społeczeństwo. Tomasz Wasilewski, reżyser „Płynących wieżowców” i „Zjednoczonych stanów miłości” powraca z kontrowersyjnym tematem. Związek Marleny i dużo młodszego od niej Tomasza to nie tylko opowieść o zakazanej miłości. To historia ludzi ukrytych przed światem, których porządek i spokój zostaje zaburzony. Sprawy z przeszłości powracają, każąc bohaterom stawać przed problemem rewizji całego swojego życia. W główną rolę wcieliła się Dorota Kolak, której dojrzałość aktorska i warsztat artystyczny wybrzmiewają w sposób niespotykany dotąd w jej karierze. Wasilewski rzuca nowe spojrzenie na relacje. Odważnie stawia w filmie pytania o więzy człowieka z naturą, ale też z drugą osobą. Pytanie to przenosi na widza, co sprawia, że film Wasilewskiego prowokuje do wielogodzinnych dyskusji.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«„Głupcy to dla mnie kino podwyższonego ryzyka, projekt, do którego kluczem było poczucie absolutnego zaufania i bezpieczeństwa. (…) Tomasz Wasilewski, w którym pomysł na ten film dojrzewał przez kilka lat, dokopuje się bardzo głęboko w opasłej beczce tematów tabu. Opowiada o ludziach skrajnie wykluczonych, funkcjonujących na marginesie społeczeństwa, co dobrze odzwierciedla zresztą wyizolowane nadmorskie miejsce, gdzie rozgrywa się akcja „Głupców”.» Kuba Armata, Interia Film, przeczytaj recenzję.

«Jeszcze nigdy Wasilewski nie tchnął w ekran tyle mroku, co w „Głupcach”. Ten film uwiera, jest niewygodny, niełatwy w oglądaniu.» Krzysztof Kwiatkowski, Onet Film, przeczytaj recenzję.

«W „Głupcach” kapitalnie prezentują się przede wszystkim szerokie kadry nadmorskiego krajobrazu. Zresztą przyroda w tym filmie również ma swoją funkcję narracyjną. Początkowo oszałamiająca pięknem i rozmachem natura podsyca iluzoryczne wrażenie wolności Marleny i Tomka.» Tomasz Zacharczuk, trojmiasto.pl, przeczytaj recenzję.

TOMASZ WASILEWSKI

Reżyser i scenarzysta. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Za debiut pełnometrażowy „W sypialni” zdobył nominację do Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni w 2012 roku. Jego następny film „Płynące wieżowce” poruszył widownię jako jeden z pierwszych głosów podejmujących tematykę LGBT+ w polskim kinie. Za film „Zjednoczone stany z miłości” z 2016 roku z Dorotą Kolak, Martą Nieradkiewicz otrzymał prestiżową nagrodę za scenariusz na Berlinale. Jego najnowszy tytuł „Głupcy” wyprodukowała Ewa Puszczyńska, producentka m.in. „Idy” czy „Zimnej wojny”. Reżyser nie unika kontrowersji, co udowadnia swoim najnowszym filmem.


Partnerami pokazu są EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Łódź Film Commission:

Newsletter
Polub nas
Partnerzy