Filmy 14. FKA

Boy from Heaven

16 / 10 / 2022----------------------17:00

MFF w Cannes 2022 – nagroda za najlepszy scenariusz (Konkurs Główny) 

Reż. Tarik Saleh, 2022
Czas trwania:
126 min.
Scenariusz: Tarik Saleh
Produkcja: Szwecja, Francja, Finlandia, Dania
Zdjęcia: Pierre Aïm
Obsada: Tawfeek Barhom, Fares Fares, Mohammad Bakri, Makram J. Khoury, Mehdi Dehbi, Moe Ayoub, Sherwan Haji, Ahmed Laissaoui, Jalal Altawil, Ramzi Choukair

Czy za pomocą kryminału lub thrillera można stworzyć opowieść o niepokojach wewnątrz egipskiej młodzieży? Kino gatunkowe od dawna wychodzi naprzeciw twórcom, którzy chcą inaczej podejść do problematyki, z którą się ścierają (tu warto choćby wspomnieć o kinematografii Piotra Szulkina). „Boy From Heaven” to trzymający w napięciu thriller, ale zarazem film wyłamujący się jakimkolwiek ramom. Tarik Saleh (twórca „Morderstwa w hotelu Hilton”, które miało premierę na festiwalu Sundance) opowiada z niezwykłą wrażliwością o schematach funkcjonujących w hierarchicznym, zamkniętym półświatku. Jego medium, a zarazem przewodnikiem po niesprzyjającym świecie jest Tawfeek Barhom, wcielający się w rolę Adama. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«Fascynujący, choć nieco konwencjonalny thriller w bardzo niekonwencjonalnej scenerii, “Boy From Heaven” (Walad Min Al Janna) to kolejne solidne dzieło scenarzysty i reżysera Tarika Saleha, którego film fabularny z 2017 roku, The Nile Hilton Incident, wypromował go jako filmowca zręcznie wykorzystującego gatunek do eksploracji splątanego stanu współczesnego Egiptu.» – Jordan Mintzer, The Hollywood Reporter, przeczytaj recenzję.

TARIK SALEH. Reżyser filmowy, animator, publicysta, dziennikarz. We wczesnych latach dziewięćdziesiątych był jednym z najbardziej znaczących artystów graffiti w Szwecji. Jego dzieła wciąż można oglądać na przedmieściach zachodniego Sztokholmu. Jest jednym z założycieli firmy produkcyjnej Atmo Animation, która wyprodukowała niemal trzydzieści krótkich animacji. Jego filmy dokumentalne „Gitmo – Nowe prawa wojny” i „Sacrificio: Who Betrayed Che Guevara” zdobyły wiele nagród na festiwalach filmowych. W 2011 roku wyreżyserował teledysk do piosenki „I Follow Rivers” Lykke Li. W swojej twórczości łączy techniki takie jak fotomontaż, wycinanki (cut-out graphics) oraz używa techniki, w której prawdziwe fotografie zostają poddane komputerowej obróbce, a następnie animowane.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy