Filmy 14. FKA

Beautiful Beings

15 / 10 / 2022----------------------17:00

film bez polskiej dystrybucji kinowej

MFF Berlinale 2022 ­– Nagroda Label Europa Cinemas, Międzynarodowy Festiwal Mastercard OFF CAMERA 2022 – Nagroda FIPRESCI; Oscary 2023 – Najlepszy Film Międzynarodowy (oficjalny islandzki kandydat)

Reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson, 2022
Czas trwania
: 123 min.
Scenariusz: Guðmundur Arnar Guðmundsson
Produkcja: Islandia, Szwecja, Dania, Holandia, Czechy
Zdjęcia: Sturla Brandth Grøvlen
Obsada: Birgir Dagur Bjarkason, Áskell Einar Pálmason, Viktor Benóný, Benediktsson, Snorri Rafn Frímannsson, Sunna Líf Arnarsdóttir, Kamilla Guðrún Lowen, Kristín Ísold Jóhannesdóttir, Ísgerður Elfa Gunnarsdóttir

W swoim drugim, po „Sercu z kamienia”, filmie Guðmundur Arnar Guðmundsson skupia się na grupie młodych chłopaków, którzy zmagają się z patologią, a nawet brutalną przemocą ze strony rówieśników. Wśród nich Balli, cichy czternastolatek, który akceptacje znajduje jedynie w niespodziewanie poznanej trójce rówieśników. Nowa znajomość to dla niego szansa, by choć na chwilę zapomnieć o uzależnionej od narkotyków matce oraz społecznym linczu. Tak rodzi się dynamiczna, pełna uroku relacja oparta na lojalności i wzajemnej pomocy. Chłopcy muszą jednak zdecydować – jak żyć, by nie powtórzyć błędów rodziców i nie pogrążyć się w toksycznym chaosie. Poruszająca opowieść o wspólnocie, której daleko od banałów i emocjonalnego szantażu.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

W MEDIACH

«Islandczyk [Guðmundur Arnar Guðmundsson] w malowaniu portretów swoich bohaterów jest niezwykle delikatny, a jednocześnie zachowuje dystans do ich czynów. Nie rozpatruje ich w kategorii dobra lub zła, a raczej nieuniknionego determinizmu, z którym muszą się zmierzyć jako dzieci z rozbitych, przemocowych rodzin.» Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala, przeczytaj recenzję.

«Ta niesamowicie subtelna i refleksyjna opowieść, sięgając po często ekstremalne życiowe sytuacje i zaglądając w bardzo mroczne zakamarki psychiki bohaterów, jest jednocześnie zmienna i wielogłosowa jak życie – zwykle do bólu realistyczna, chwilami pełna lęku, momentami szczęśliwa.»
Antonina Bajer, OFF Camera, przeczytaj recenzję.

GUÐMUNDUR ARNAR GUÐMUNDSSON

Urodzony Reykjaviku w 1982 roku islandzki reżyser. Filmowy świat usłyszał o nim po raz pierwszy w 2013 roku, kiedy jego krótkometrażowy „Fiord wielorybów” wygrał Złotą Palmę w Cannes. Islandczyk jednak nie spoczął na laurach. Jego pełnometrażowy debiut „Serce z kamienia” to doceniony na całym świecie (również w Polsce, gdzie zdobył nagrodę dla reżysera podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego) opowieść o Thorze i Christianie, w której rodzi się nieoczywista miłość. Guðmundsson zdobył za ten film również prestiżową nagrodę Lwa Queer za najlepszy film o tematyce homoseksualnej. Kino Guðmundssona to zaangażowane w problemy współczesnego świata czułe światy, do których bezustannie chce się wracać.


Ambasada Królestwa Danii jest honorowym partnerem sekcji Kierunek: Dania.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy