Filmy 14. FKA

400 batów

14 / 10 / 2022----------------------11:00

MFF Cannes 1959 – Najlepszy reżyser, Oscary 1960 – Najlepsze oryginalne materiały do scenariusza i scenariusz – nominacja, MFF Valladolid – Złoty Kłos za Najlepszy Film

Reż. François Truffaut, 1959
Czas trwania: 93 min.
Scenariusz: François Truffaut, Marcel Moussy
Produkcja: Francja
Zdjęcia: Henri Decaë
Obsada: Jean-Pierre Léaud, Claire Maurier, Albert Rémy, Georges Flamant, Patrick Auffay, Robert Beauvais, Yvonne Claudie, Pierre Repp, Guy Decomble, Daniel Couturier, François Nocher, Richard Kanayan, Renaud Fontanarosa

Jedno z pierwszych arcydzieł Francuskiej Nowej Fali. Niedomknięty fabularnie scenariusz sprawiający wrażenie dokumentalnej szorstkości okazał się idealną promocją nowego nurtu. Nagrodzone nagrodą reżyserską na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1959 „400 batów” spełnia wszystkie postulaty spisanego kilka lat wcześniej na łamach Cahiers du Cinéma manifestu. Historia obejmująca siedem dni z życia paryskiego dwunastolatka to szczera, autobiograficzna wypowiedź autora. Antoine (w tej roli Jean-Pierre Léaud, jeden z najwybitniejszych aktorów w historii europejskiego kina) nie znajduje zrozumienia w otaczającym go świecie. Jego monotonne życie przepełnione jest konfliktami, w których zdominowany jest przez oschłych dorosłych. „400 batów” to opowieść o buncie, która przypomina o tradycji kina francuskiego oraz twórczości Jeana Vigo.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«Mało filmów po tylu latach można uznać za tak bardzo aktualne. Zmienił się świat i fantastycznie zaprezentowany Paryż – twórca prowadzi nas nieustannie po jego wyludnionych uliczkach i tętniącym życiem centrum, przez co całość można uznać za swoisty dokument poświęcony stolicy początku lat 50. – ale rozterki nastolatków nadal są podobne. Nic dziwnego, że autor wrócił do postaci Doinela jeszcze wiele razy: w „Antoine i Colette” (1962, segment antologii „Miłość dwudziestolatków”), „Skradzionych pocałunkach” (1968), „Małżeństwie” (1970), „Uciekającej miłości” (1979), przeprowadzając go przez kolejne etapy życia.» Radosław Pisula, film.org.pl, przeczytaj recenzję.


FRANÇOIS TRUFFAUT

Francuski reżyser, scenarzysta i krytyk filmowy. Jeden z prekursorów Francuskiej Nowej Fali. Zanim podbił świat filmu był dziennikarzem i teoretykiem znanym z Cahiers du Cinéma, jest także autorem wywiadu-rzeki z Alfredem Hitchcockiem. Jego pierwszy głośny film, „400 batów” uznawany jest przez historyków filmu jako jeden z początków nowej epoki kina. Oprócz tego Truffaut wyreżyserował „Jules i Jima”, „Fahrenheit 451” oraz nagrodzoną Oscarem „Noc amerykańską”. Jest także autorem artykułu „O pewnej tendencji kina francuskiego” będącego manifestem Francuskiej Nowej Fali.


Film w ramach sekcji: Klasyka Krytyka pod patronatem Instytutu Francuskiego w Warszawie.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy