Oscarowa szóstka na 14. FKA

Oscarowa szóstka, czyli filmy startujące w wyścigu o przyszłoroczne Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, kino kulinarne w Monopolis, spotkanie z Agnieszką Holland czy masterclass z hollywoodzkimi scenarzystami. 14. edycja Festiwalu Kamera Akcja wystartuje już 12 października i potrwa 8 dni. Festiwal ogłasza również program online na platformie Think Film.


Łódź od 12 października ponownie stanie się stolicą filmu! W programie tegorocznej Kamery Akcji znalazło się aż 6 tytułów, które powalczą o przyszłoroczne Oscary. Festiwal otworzą „Chłopi” DK Welchman i Hugh Welchmana (12 października, g. 17:15) – malarska animacja będąca efektem pracy m.in. ponad 100 malarzy w 4 studiach w Polsce, Serbii, Ukrainie oraz na Litwie. „Autorzy «Chłopów» zaprezentowali kolejny imponujący film animowany osiągając nowy poziom dynamizmu, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem” – poinformowała przewodnicząca Komisji Oscarowej Ewa Puszczyńska, której film także weźmie udział w walce o Nagrodę Akademii. O kulisach powstawania „Strefy interesów” w reż. Jonathana Glazera polska koproducentka opowie podczas case study (14 października, g. 17:00). Uczestnicy Akcji Edukacji zapoznają się z drogą, jaką tytuł ten przebył w drodze od canneńskiego Grand Prix do kandydata Wielkiej Brytanii do Oscara, a także usłyszą o realizacyjnych kulisach na czele z nowatorskimi rozwiązaniami autora zdjęć Łukasza Żala. Będzie to też okazja, by przyjrzeć się dotychczas niepublikowanym materiałom making of. Fińskim kandydatem do Oscara są natomiast „Opadające liście” Akiego Kaurismäkiego, których przedpremierowy pokaz odbędzie się w Szkole Filmowej w Łodzi już 14 października o g. 13:30. To jedna z najciekawszych czarnych komedii ostatnich lat i jednocześnie kino angażujące aktualnością i uniwersalnością. Widzów Festiwalu Kamera Akcja ominąć nie może także pokaz „Wśród wyschniętych traw” Nuri Bilge Ceylana ze zjawiskową i nagrodzoną Złotą Palmą Merve Dizdar w roli głównej (15 października, g. 17:30). To melancholijna i epicka opowieść, w której reżyser piętnuje ludzkie postawy – narcyzm, samolubność i wybieranie wygód. Mistrzostwo pokazał także nagrodzony w Cannes Trần Anh Hùng w „Bulionie i innych namiętnościach” z Juliette Binoche w roli głównej (pokaz 12 października, g. 21:15). Francuski kandydat do Oscara to uczta dla każdego, kto poszukuje w kinie smacznego połączenia romansu z poetyckim slow cinema. Organizatorzy zapraszają na inspirowaną filmem kulinarną ucztę do restauracji w Monopolis (liczba miejsc ograniczona). Stawkę Oscarową podczas Kamery Akcji zamyka „Powoli” Mariji Kavtaradze, litewski kandydat, kino namiętne oraz pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii (13 października, g. 17:30). To także jeden z niewielu queerowych tytułów, który pyta o sens związku osoby aseksualnej z osobą potrzebującą fizycznej bliskości.

Kino kulinarne z filmową premierą w Monopolis

Festiwal Kamera Akcja i Monopolis zapraszają na wyjątkową kolację połączoną z przedpremierowym pokazem filmu nagrodzonego w Cannes! „Bulion i inne namiętności” z Juliette Binoche w roli głównej to filmowa uczta dla oka, okazja do rozkoszowania się estetyką serwowanych na ekranie dań, dowód na to, że sztuka kulinarna może być pasją życia, źródłem emocjonalnych uniesień i drogą do zdobywania serc. Nie inaczej będzie podczas wieczoru w wyjątkowym anturażu Monopolis. Ceniona szefowa kuchni zaproponuje uczestnikom autorską kolację złożoną z dań kuchni francuskiej. Menu inspirowane filmem będzie jednocześnie wstępem do seansu, a formuła live cooking pozwoli dodatkowo przyjrzeć się profesjonaliście „w akcji”! Uczestnicy będą mogli wysłuchać ciekawostek na temat pochodzenia serwowanych dań, a także procesu ich przygotowania. Wkrótce ruszy sprzedaż biletów na to wydarzenie.

Kadr z filmu Chłopi

14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

27 / 09 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy