Najlepiej wyselekcjonowane debiuty


Kamera Akcja kieruje światło także w stronę głośnych debiutów. Nowa sekcja Premierowe odkrycia to przedpremierowe pokazy filmów odważnych, niebanalnych i już teraz trafiających w gusta wymagających odbiorców. W programie dzieło nagrodzonej w Sundance za reżyserię Mariji Kavtaradze „Powoli” – film pozbawiony narracyjnych klisz, który w przełomowy sposób opowiada o słabo eksponowanej w kinie aseksualności, a zarazem piękna i niekoloryzowana opowieść o potędze miłości. Film porównywany jest do „Najgorszego człowieka na świecie” Joachima Triera i stanowi pozycję obowiązkową dla każdego szukającego świeżości we współczesnym kinie. Tym bardziej, że produkcja nie będzie dostępna w regularnej dystrybucji kinowej – 14. FKA to jedna z niewielu okazji do obejrzenia tego subtelnego i zarazem poruszającego dzieła litewskiej reżyserki.

Festiwalowicze i festiwalowiczki powinni zwrócić również uwagę na „Kiedy stopi się lód” – debiut reżyserski, docenionej Europejską Nagrodą Filmową belgijskiej aktorki Veerle Baetens z nagrodzoną na tegorocznym Sundance Rosą Marchant w obsadzie. To opowieść-zagadka o mierzeniu się z demonami przeszłości, o dziecięcej traumie i jej okrutnych konsekwencjach w dorosłym życiu, a także o próbie poszukiwaniu nadziei i definiowania siebie na nowo. Dlaczego główna bohaterka taszczy do bagażnika swojego samochodu ogromny blok lodu? To jedna z wielu intrygujących zagadek, które dzieło Baetens stawia przed oglądającymi. Film zachwycił krytyków filmowych na całym świecie. Opisują go jako cicho niepokojący, hipnotyczny, a zarazem niedający się zapomnieć film o eksploracji ludzkiej natury w jej najokrutniejszym wydaniu.


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

10 / 08 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy