Krytyczne premiery prosto z Lazurowego Wybrzeża


Pośród znanych i cenionych nazwisk w sekcji Krytyczne premiery znalazły się te z tegorocznego Konkursu Głównego MFF w Cannes m.in. Jessica Hausner („Loundres”, „Kwiat szczęścia”), Ken Loach („Wiatr buszujący w jęczmieniu”, „Ja, Daniel Blake”) czy Nanni Moretti („Pokój syna”, „Moja matka”, „Złote sny”). Widzowie FKA zobaczą „Club Zero”, wyraziste, przykuwające uwagę i mocno dyskutowane dzieło Jessiki Hausner, jednej z najważniejszych przedstawicielek austriackiego kina. Tym razem za pomocą satyrycznej fasady wstrząśnie widzów opowieścią o niebezpiecznych konsekwencjach silnych relacji mentorki z uczniami. W roli głównej Mia Wasikowska, która wciela się w postać Pani Novak, nauczycielki z elitarnej szkoły, która, koncentrując uwagę młodzieży na idei “zdrowego odżywiania”, propaguje jednocześnie koncepcję „niejedzenia” jako drogi do osiągnięcia spełnienia. Portal „Ioncinema” umieścił film Hausner na swojej liście najważniejszych premier 2023 roku.

Line-up sekcji Krytyczne premiery wzbogaci także najnowszy film legendy brytyjskiego kina – Kena Loacha. Reżyser zaangażowany społecznie, stający po stronie biednych i znajdujących się na marginesie, pionier formy dramatu opartego na prawdziwych wydarzeniach, po raz kolejny w swojej ponad 60-letniej karierze wzywa do solidarności. Jego najnowszy, nagrodzony w Cannes, film „The Old Oak” to opowieść o imigracji i ksenofobii. Tytułowy ostatni działający pub w niegdyś pełnej życia górniczej miejscowości jest nie tylko lokalem, w którym pije się piwo. The Old Oak to przede wszystkim jedyna publiczna przestrzeń, w której mogą spotykać się jej mieszkańcy. Na nostalgię po dawnej świetności nakłada się sytuacja zupełnie nowa — sąsiedztwo uchodźców z Syrii ulokowanych przez rząd. Czy uda się znaleźć sposób na wzajemne zrozumienie obu społeczności? Widzów nie może ominąć także autobiograficzna i autotematyczna komedia Nanniego Morettiego „Lepsze jutro”. To prawdziwa gratka dla kinofilskiego oka – odnaleźć można tu nawiązania do wybitnego dzieła Felliniego „Osiem i pół”, twórczości Scorsesego czy Kieślowskiego. Warto zwrócić uwagę na doskonałą scenę – diagnozę współczesnego rynku kinematograficznego z Netfliksem jako symbolem zachodzących zmian. Reżyser pokazuje kino jako sztukę społeczną, która łączy ludzi i prowadzi ich z uśmiechem w przyszłość. To nie tylko historia o miłości i złamanych sercach, ale także o utopii komunizmu – a to wszystko splecione w pełnej wodewilowego uroku intelektualnej ramie.


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

10 / 08 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy