Nabór do Konkursu Krytyk Pisze otwarty!


Festiwal Kamera Akcja, który od 14 lat odbywa się w Łodzi, kinofilię ma zapisaną w swoim DNA. Ruszyły coroczne nabory do konkursów, w których doceniane są pisemne, dźwiękowe czy wizualne formy krytyczno-filmowe. Do 4 września można nadsyłać teksty do Konkursu Krytyk Pisze, a do 24 września zgłosić podcast lub vlog do Konkursu Krytyk Mówi. To doskonała okazja, by postawić swoje pierwsze kroki w zawodzie krytyka filmowego i dać się poznać szerokiej publiczności.


Wrażliwe spojrzenie, ostre pióro

Nabór do cieszącego się ogromnym zainteresowaniem konkursu Krytyk Pisze otwarty. Niezmiennie od wielu lat Festiwal Kamera Akcja wspiera młodych krytyków oraz promuje ich ostre (ale nie krytykanckie!) pióro na łamach znanych czasopism filmowych. Krytyk Pisze wpisał się już na stałe w festiwal. Przez 14 lat trwania Kamery Akcji krytyka filmowa zmieniła się diametralnie. Chcemy być konkursem, który wytycza początek drogi, który popchnie młodych krytyków do pracy w branży filmowej – mówi Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu. To właśnie w Krytyk Pisze swoje kroki stawiała Patrycja Mucha-Smolińska – dziś znana szeroko krytyczka filmowa (blog „Filmowe odloty”, podcast „Wtem, piosenka”) czy dziennikarz Dawid Dróżdż. W poprzednich latach zachwycili jury swoją wrażliwością Julia Palmowska i Igor Kierkosz – również laureaci Nagrody im. Krzysztofa Mętraka, teraz współpracujący m.in. z „Kinem” czy „Dwutygodnikiem”. W konkursie zostali docenieni także Jan Brzozowski (film.org.pl) czy Maciej Prymas (Pełna Sala). Teksty na konkurs Krytyk Pisze przysłałem, żeby się sprawdzić. Po wygranej okazało się, że przy okazji zapewniłem sobie pierwsze poważne publikacje w „Kinie”, zyskałem pewność siebie i poznałem świetnych ludzi z Kamery Akcji. Jeśli wjeżdżać w krytykę filmową, to właśnie tą drogą – wspomina Igor Kierkosz. To na Kamerze Akcji pierwsze kroki stawiała Katarzyna Kebernik (tegoroczna laureatka Nagrody im. Krzysztofa Mętraka i powieściopisarka) czy Tomasz Raczkowski (programer Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy). Pracom pełnym krytycznego spojrzenia przygląda się jury, w skład którego każdorazowo wchodzą cenione twarze polskiej branży filmowej, nie tylko krytycznej: Michał Walkiewicz, Bartosz Żurawiecki czy Michał Oleszczyk. To jedyny Konkurs, w którym twórcy oceniają krytyków. W ubiegłych latach były to m.in. scenarzystka Kaja Krawczyk-Wnuk („Żeby nie było śladów”), rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi Milenia Fiedler („Katyń”, „Wrota Europy”, „Kamerdyner”), reżyserka Kalina Alabrudzińska („Sexify”, „Teściowie 2”, „Lady Janosik”). Organizatorzy czekają na prace do 4 września 2023 roku.

plakat aut. Arkadiusza Jaworka

14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

16 / 05 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy