Kino Szkoły Filmowej wraca!


„Solaris Mon Amour” Kuby Mikurdy na inaugurację cyklu 75/75 w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi

W 1948 roku podjęto decyzję o utworzeniu Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi w pałacu Oskara Kona przy ulicy Targowej. 75 lat później Szkoła Filmowa w Łodzi zaprasza Łodzian i Łodzianki na świętowanie jubileuszu. Kino Szkoły Filmowej, do którego prowadzą słynne schody, otwiera swoje progi, dla kinomanów. Od 18 maja do końca grudnia 2023 roku, w każdy czwartek o godzinie 19:00 w Kinie Szkoły Filmowej, właśnie w pałacu Oskara Kona, będzie można zobaczyć filmy związane ze Szkołą Filmową w Łodzi i jej historią. Pokażemy 75 filmów z okazji 75-lecia. Program nawiązujący w sposób nieoczywisty do dziejów Szkoły Filmowej w Łodzi. Co miesiąc nowy line-up, retrospektywy i przeglądy wyselekcjonowane we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja oraz spotkania z twórcami i twórczyniami. Będzie można zobaczyć zarówno klasykę z kopii 35 mm, jak i filmy, które wprost kojarzone są z historią Szkoły czy jej absolwentami – mówi Krzysztof Brzezowski, kierownik Biura Promocji Szkoły Filmowej w Łodzi.

Program Kina Szkoły Filmowej na najbliższe tygodnie to trzy różne spotkania z kinem polskim. Cykl 75/75 zainauguruje przedpremierowy pokaz filmu „Solaris Mon Amour” i spotkanie z twórcą – Kubą Mikurdą – reżyserem i wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi. Ten niezwykły dokument found footage inspirowany „Solaris” Stanisława Lema składa się z fragmentów 70 filmów (!) wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w latach 60. XX wieku i pierwszych radiowych adaptacji „Solaris”. Film wyprodukowała Szkoła Filmowa w Łodzi, a jego producentami są Dagna Kidoń, Krzysztof Franek oraz Krzysztof Pijarski. Film swoją światową premierę miał na tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity w piątek 12 maja. Łodzianie będą mogli zobaczyć film dosłownie 6 dni później w Kinie Szkoły Filmowej. Lem zaczyna pisać „Solaris” w tym samym roku, w którym do kin trafia „Hiroshima, moja miłość” (Hiroshima, mon amour) Alaina Resnaisa – mówi Kuba Mikurda – i tak jak film Resnaisa, „Solaris” jest dla mnie fascynującym studium pamięci posttraumatycznej – wypartych wspomnień, które torują sobie drogę do świadomości i domagają się wypowiedzenia. Tydzień później (25 maja, g. 19:00), w czasie gdy odbywa się Cannes Film Festival, organizatorzy zapraszają na double feature, czyli filmy, które w 1994 roku walczyły o Złotą Palmę – „Trzy kolory. Czerwony” Kieślowskiego przegrał wówczas rywalizację z kultowym „Pulp Fiction” Quentina Tarantino. Zobaczyć te dwa filmy na wielkim ekranie, to prawdziwa gratka dla kinomanów. 1 czerwca (czwartek), o godzinie 19:00 widzowie zobaczą filmy autora zdjęć Adama Holendra: szkolne realizacje z lat 60-tych. Dla uczestników pokazu etiud organizatorzy przygotowali pokaz z kopii 35 mm „Nocnego kowboja” Johna Schlesingera, kultowego klasyka kina z 1969 roku.

Kino Szkoły Filmowej wraca na nowych zasadach. Obowiązuje symboliczna opłata za wybrane filmy (10 zł za: „Solaris Mon Amour”, „Trzy kolory. Czerwony”, etiudy szkolne Adama Holendra). Bez opłaty w seansach mogą uczestniczyć studenci (z ważną legitymacją studencką) oraz emeryci i renciści (z ważną legitymacją). Kino Szkoły Filmowej znajduje się w budynku rektoratu, na I piętrze. Seanse odbywają się w każdy czwartek o godzinie 19:00, z wyjątkiem dni świątecznych. Sprzedaż biletów ruszy 17 maja (środa).

Program Kina Szkoły Filmowej w nadchodzących tygodniach:

18.05 / CZW / 19:00
Przed premierą: Solaris Mon Amour” (2023) reż. Kuba Mikurda, 47’ oraz spotkanie z reżyserem

25.05 / CZW / 19:00
Cannes ‘94: Trzy kolory. Czerwony” (1994) reż. Krzysztof Kieślowski, 95’ oraz Pulp Fiction” (1994) reż. Quentin Tarantino, 154’

1.06 / CZW / 19:00
Absolwent z Hollywood: Nocny kowboj (1969) reż. John Schlesinger, zdj. Adam Holender, 113’ (pokaz z 35 mm!) oraz shorty: „Studenci” (1963) reż. Krzysztof Zanussi, zdj. Adam Holender, „Łapać złodzieja” (1961) reż. Krzysztof Zanussi, zdj. Adam Holender, „Improwizacja” (1961) reż. Andrzej Ramlau, zdj. Adam Holender

Bilety w cenie 10 zł do kupienia online:
https://kino.filmschool.lodz.pl/
Wstęp wolny z legitymacją studencką / legitymacją emeryta

Solaris Mon Amour
https://vimeo.com/823698791
Nocny kowboj
https://www.youtube.com/watch?v=o29GST0Lj28

Kino Szkoły Filmowej znajduje się w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (Łódź, ul. Targowa 61/63, Łódź)

17 / 05 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy