Filmowe perełki ubiegłego roku


Pamiętamy także o tych, których ominęły interesujące produkcje w czasie ich dystrybucji kinowej. Dlatego w sekcji Głos krytyków pokażemy najlepsze hity z całego roku – zachęca Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu. W programie znajdzie się „Rimini” Ulricha Seidla (trylogia „Raj” czy „Upały”), najnowsze dzieło austriackiego reżysera-prowokatora. Film obecny w Konkursie Głównym Berlinale, to emocjonalny rollercoaster, w którym roi się od seksu, śmierci i okrzyków Heil Hitler. Trudno zresztą wyobrazić sobie inną formę dla opowieści o podstarzałym szansoniście o pseudonimie Richie Bravo. Reżyser portretuje swojego bohatera ze współczuciem, ale jednocześnie prowokuje widzów do przyglądania się jego poczynaniom z perspektywy własnych niespełnionych szans. Hitem tegorocznej sekcji Głos krytyków będzie także bez wątpienia „Cicha dziewczyna” Colma Baireada, nagrodzone Europejską Nagrodą Filmową i nominowane w 2023 roku do Oscara w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” dzieło, które znacznie więcej mówi ciszą, niż słowami. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy kochają kameralne, ale dogłębnie poruszające kino. 

W programie znajdzie się także objawienie tegorocznego Berlinale „Reality” Tiny Satter niemal intymne, zamknięte w 90 minutach, spotkanie ze współczesną kobietą – w tej roli zjawiskowa Sydney Sweeney („Biały lotos”, „Euforia”, „Opowieść podręcznej”). Ten klimatyczny thriller zachwyci każdego miłośnika twórczości Adama McKay’a. „Reality” w sposób trafny i nowatorski oddaje zatarcie fikcji i prawdy, które obecne było w Ameryce za czasów Donalda Trumpa. To 85 minut spektaklu pełnego napięcia, nerwów z atmosferą, która z sekundy na sekundę staje się coraz gęstsza.


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

10 / 08 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy