Do Łodzi z USA i Wielkiej Brytanii

Od perwersyjnie smacznych opowieści o miłości po hipnotyzujące animacje i studia narcyzmu. 14. Festiwal Kamera Akcja to ponad 20 premierowych pokazów, które zachwycą każdego kinomana, w tym tytuły, których nie obejrzysz w kinie. W programie także masterclass z hollywoodzkimi scenarzystami, case study „Strefy interesów” z oscarową producentką Ewą Puszczyńską czy spotkanie z Agnieszką Holland po filmie „Zielona granica”. Jedyne takie święto kina startuje już za tydzień (12-15 października – stacjonarnie, 16-19 października – online). Karnety w cenie od 99 zł dostępne tylko do 9 października.


Mary Olson-Kromolowski
Ewa Puszczyńska
Kamila Urzędowska

Już za tydzień do Łodzi przyjedzie plejada twórców, którzy zagraniczny świat branży filmowej znają od podszewki. Wśród gości Jerzy Kromolowski i Mary Olson-Kromolowski – autorzy ponad 30 scenariuszy dla wielkich wytwórni filmowych: Paramount Pictures, Disney’a, Universal Studios czy Warner Bros. To spod ich pióra wyszła nominowana w Cannes do Złotej Palmy „Obietnica” Seana Penna z Jackiem Nicholsonem w roli głównej, a także „Pościg we mgle” Bertranda Taverniera (nominacja do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale w 2009 roku). Aktualnie pracują z Johnnym Deppem, Alem Pacino i Berrym Navidim nad adaptacją sztuki Dennisa McIntyre’a „Modigliani”. Masterclass hollywoodzkich twórców to niepowtarzalne spotkanie z realiami pracy w Fabryce Snów, tym bardziej ciekawe w kontekście nadal rezonującego w branży strajku scenarzystów. 

Szkołę Filmową w Łodzi odwiedzi także Ewa Puszczyńska, producentka  „Strefy interesów” Jonathana Glazera, brytyjskiego kandydata do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Współpracowała także z Jasmilą Žbanić („Aida”), Robertem Schwentke („Kapitan”), a także z Pawłem Pawlikowskim przy oscarowych „Idzie” czy „Zimnej wojnie”. Podczas case study producentka zabierze uczestników za kulisy powstawania „Strefy interesów” i zdradzi, jaką drogę ten film przebył w drodze od Cannes do Los Angeles – od długotrwałych studiów faktograficznych, po skomplikowane plany filmowe z użyciem dziesięciu kamer. 

To jednak nie koniec spotkań wokół oscarowych tytułów – gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu Kamera Akcja będą Sean Bobbitt oraz Kamila Urzędowska. Zaproszeni twórcy zabiorą widzów za kulisy powstawania głośniej polsko-brytyjskiej koprodukcji „Chłopi” DK Welchman i Hugh Welchmana. Producent filmu zdradzi tajniki powstawania filmu: od scen realizowanych z udziałem wybitnych polskich aktorów, po czasochłonny proces realizacji aż 40 tysięcy obrazów olejnych utrzymanych w młodopolskiej technice.


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi  (16 -19.10.2023 online na platformie Think Film). Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”. Karnety w cenie od 99 zł w sprzedaży do 9 października 2023 r.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.

05 / 10 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy