Na te wydarzenia wejdziesz bez karnetu!

Wyprzedane karnety i wielkie zainteresowanie wydarzeniami towarzyszącymi – 14. Festiwal Kamera Akcja rozgrzewa kinomanów jeszcze przed startem! Już jutro rozpocznie się święto kina z ponad 85 filmami i elektryzującymi spotkaniami, m.in. z Agnieszką Holland, Kingą Dębską czy Michałem Oleszczykiem. To jednak nie wszystko – na uczestników czekają bezpłatne dyskusje „Strajk”, „Zmiana” i „Robota” z najbardziej cenionymi twórcami i krytykami filmowymi, a także wydarzenia projektu Akcja Edukacja, w tym spotkanie z oscarową producentką Ewą Puszczyńską i case study „Strefy interesów”.


Poszerz horyzonty z Akcją Edukacją

Festiwal Kamera Akcja to nie tylko owocne godziny spędzone w salach kinowych. Projekt Akcja Edukacja wychodzi naprzeciw wymaganiom współczesnego kinomana. W programie znalazły się nie tylko fascynujące projekcje filmowe, ale przede wszystkim inspirujące spotkania z gośćmi, którzy znają branżę od podszewki. Nie zabraknie okazji do zajrzenia za kulisy powstawania audiowizualnych form krytyki filmowej czy bliższego spojrzenia na kino VR. Na szczególną uwagę zasługuje Esej o Metodzie. Premiera publikacji cyfrowej o gestach eseju filmowego (13 października, g. 17:00), której gośćmi będą filmowcy, artyści, naukowcy z Pracowni Eseju Filmowego vnLab Michał Matuszewski oraz Stanisław Liguziński. To spotkanie wokół praktyk romansujących z pojęciem eseju na różnych polach – kina, krytyki filmowej, obiegu sztuki współczesnej i akademii. Głodni esejów filmowych będą mogli także zobaczyć więcej niedostępnych szeroko materiałów – specjalny pokaz produkcji spod znaku vnLab zaplanowano również na 15 października o godz. 17:45. Uczestników zainteresuje z pewnością spotkanie „Scenografia i kostium”, które odbędzie się 14 października po filmie „Czas na pogodę” (g. 19:45). W wydarzeniu wezmą udział kostiumografka i scenografistka Izabela Stronias, reżyser i scenarzysta Jacek Raginis oraz producentka Bogna Janiec. Goście spotkania zdradzą, w jaki sposób optymalnie zaplanować pracę podczas produkcji, jak wygląda workflow, prześledzą realizację filmu mikrobudżetowego. A jak wyglądał proces tworzenia „Solaris Mon Amour”, jedynego takiego filmu w Polsce, który został zrealizowany w kolektywie, bez wyraźnego rozgraniczenia na poszczególne funkcje czy kompetencje twórcze? Szczegóły niecodziennej współpracy zdradzą: Kuba Mikurda – reżyser, Laura Pawela – montażystka, a także Marcin Lenarczyk – autor dźwięku (14 października, g. 13:00). Pełną produkcyjnej wiedzy część Akcji Edukacji zamknie spotkanie z oscarową producentką Ewą Puszczyńską i Magdaleną Malisz podczas case study filmu „Strefa interesów” (14 października, g. 17:00). Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin”, zdobył na lazurowym wybrzeżu nagrodę Grand Prix i zyskał uznanie międzynarodowej krytyki, a dziś przewidywany jest jako jeden z faworytów w walce o Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z niezwykłą drogą, jaką tytuł ten przebył w drodze od Cannes do Oscarów: od długotrwałych studiów faktograficznych, po skomplikowane plany filmowe z użyciem wielu kamer. Podczas Akcji Edukacji nie zabraknie także warsztatów z praktyczną wiedzą z zakresu analizy filmu. Gościem wydarzenia Wokół książki „Inny świat? Kino autorskie Doroty Kędzierzawskiej” będzie Marcin Radomski – krytyk filmowy i autor popularnej KINOrozmowy (14 października, g. 18:45). Podczas warsztatów autor publikcji opowie o różnych perspektywach badań filmoznawczych i jednocześnie przybliży oryginalny dorobek Doroty Kędzierzawskiej na tle nowego kina polskiego.


Dyskusje o przyszłości branży filmowej

Punktem kulminacyjnym każdej edycji Festiwalu Kamera Akcja są dyskusje o najważniejszych tematach branżowych. Nie inaczej będzie w tym roku: hasłami przewodnimi rozmów będą: strajk, zmiana, robota. W pierwszej z nich – „Strajk” (13 października, piątek, o godz. 15:00) udział wezmą Krzysztof Rak – producent kreatywny („Rojst”, „Boże ciało”) i scenarzysta („Bogowie”, „Sztuka kochania”), Anna Wróblewska – dziennikarka i wykładowczyni specjalizująca się w production studies, Sylwia Szostak – krytyczka filmowa i badaczka branży filmowej. Rozmowa dotyczyć będzie globalnego strajku scenarzystów, rezonującego ciągle w świecie filmu i seriali. Tematem dyskusji „Zmiana” (14 października, sobota, 15:00) będzie ewolucja technologiczna i jej skutki dla branży filmowej. Na festiwalowej scenie zasiądą: Małgorzata Steciak – krytyczka filmowa i project managerka doświadczeń VR/AR, Karina Kleszczewska – autorka zdjęć (m.in. „Hiszpanki”, czy serialu „Żywioły Saszy. Ogień”) oraz Jacek Nagłowski – reżyser, producent i badacz AI. Temat ostatniej dyskusji pod hasłem „Robota” (15 października, niedziela, godz. 15:00) – rozumianej jako trud pracy w branży bądź wyzwanie, przed którym stoją twórcy – zostanie powierzony krytykom filmowym: Joannie Najbor i Igorowi Kierkoszowi, a także reżyserom młodego pokolenia: Nataszy Parzymies i Dawidowi Nickelowi. Wstęp na dyskusje jest wolny.


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi (16 -19.10.2023 online na platformie Think Film). Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.

11 / 10 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy