Bełchatów pełen kinofilskiej energii


Drugim miastem na mapie Filmowego Lata w Łódzkim był Bełchatów, do którego zespół FKA wybrał się 19 sierpnia. Wydarzenie odbyło się w pięknych przestrzeniach Miejskiego Centrum Kultury, do którego warto się wybrać i na własne oczy przekonać, że do tętniącej życiem miejscowości jedzie się z Łodzi tyle samo, co z Widzewa na Rynek Bałucki w godzinach szczytu. Na ten dzień zostały zaplanowane aż trzy ekscytujące wydarzenia: warsztaty z animacji poklatkowej z Marią Maderą i projekcje filmów „Wróżka Zębuszka” i „Masz ci los!”.


Wróżka Zębuszka

Projekcja filmu „Wróżka Zębuszka” Caroline Origer rozpoczęła się od krótkiej prelekcji prowadzonej przez koordynatora biura prasowego FKA Patryka F. R. Ostrowskiego. Gdy tylko padło pytanie, „czy wiecie, kim jest krytyk filmowy?”, od razu, z perfekcyjną odpowiedzią, zgłosił się młody widz z przodu sali. Skoro to seans „Wróżki Zębuszki”, nie mogło też zabraknąć wzmianki o dentystach. Ku zdziwieniu prelegenta okazało się, że zadziwiająco mało młodych bełchatowian się ich boi. Odważna publiczność została zachęcona do uważnego oglądania i późniejszej dyskusji o filmie ze znajomymi oraz rodziną.

fot. Karolina Czepkiewicz

fot. Karolina Czepkiewicz

Po filmie Marysia Koszewska spytała widzów o odczucia związane z filmem. Wszystkim młodym kinomanom bardzo się podobał, a ulubioną bohaterką okrzyknięta została – bez większych zaskoczeń – Wróżka Zębuszka. „Wcale się nie bałam, tylko kibicowałam Zębuszce” – wyznaje jedna z widzek. Największą antypatią za to darzyły głównego złoczyńcę – trudno im się dziwić. „Bardzo mi się podobał, nic bym nie zmieniał, gdybym to ja był reżyserem” – dodaje kolejny młodociany widz.


Warsztaty animacji filmowej z animatorką Marią Maderą

Po projekcji „Wróżki Zębuszki” przyszedł czas na warsztaty animacji filmowej z animatorką Marią Maderą, w trakcie których uczestnicy mogli poznać tajemnicę powstawania filmu animowanego. Podczas części teoretycznej największe zainteresowanie budziły zasady kadrowania używane w filmach oraz nowoczesne techniki animacji i grafiki komputerowej. Padło również wiele pytań o filmy, które znają np. „Barbie” i obejrzaną wcześniej „Wróżkę Zębuszkę”. Gdy własnoręcznie wykonana scenografia była już gotowa, początkujący animatorzy z ogromnym zapałem utworzyli plan filmowy. Nikt nie został bez zadania – wszyscy mogli się sprawdzić w przygotowaniu kadru pod kolejne klatki własnego filmu.

Młodzi adepci animacji byli bardzo zadowoleni: „Warsztaty były super, było dużo plastycznych rzeczy, dużo klejenia – lubię takie rzeczy”, powiedziała nam Alicja, młoda uczestniczka zajęć. Inna młoda mieszkanka Bełchatowa – Marysia, pomimo dużego zadowolenia z uczestnictwa w animowaniu własnego filmu, niepochlebnie wypowiadała się o lepieniu kaczek z plasteliny… „Nie wiedziałam, że do robienia filmu używa się tylu różnych karteczek!” – podzieliła się refleksją młoda warsztatowiczka.


Masz ci los!

Ostatnim wydarzeniem bełchatowskiej edycji Filmowego lata w Łódzkim był pokaz Mateusza Głowackiego – „Masz ci los!”, który okazała się strzałem w dziesiątkę. Projekcję poprzedziła prelekcja Malwiny Czajki – dyrektorki FKA, która zwróciła uwagę na twórców tej niecodziennej komedii, krótko objaśniając ich funkcje na etapie produkcji. Każdy wychodzący z seansu kinomaniak był zachwycony. Widzowie zapytani o ulubiony aspekt filmu zgodnie odpowiadali, że były to dialogi i sposób przedstawienia „takiej typowej polskiej rodziny”. Obserwowanie na ekranie kłótni o majątek zmarłego dziadka, okazało się bardzo rozweselającym i relaksującym przeżyciem. „Super, nie mam nic przeciwko całemu dniu w kinie” – powiedziała bełchatowianka, dodając, że była też z dziećmi na poprzednim seansie. „Fajnie, że powstają takie filmy: i do pośmiania, i do pomyślenia. Bardzo ciekawy pomysł” – dodała inna widzka. Trudno było znaleźć choć jedną negatywną opinię na temat filmu. W obliczu tak pozytywnych reakcji można być pewnym jednego – sobota z Filmowym Latem w Bełchatowie była dniem pełnym filmowych wrażeń.

[tekst: Maciej Kwaśniewski]

fot. Patryk F. R. Ostrowski

ident. graf. Arkadiusz Jaworek, Patryk Drzewiecki

Projekt „Filmowe lato w łódzkim” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi.

23 / 08 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy