Wyniki konkursu Authors Spotlight

Przejmujące historie, intrygująca obserwacja codzienności, a do tego autorski głos i forma opowiadania – to jedynie kilka elementów, którymi wyróżniły się się filmy konkursowe prezentowane w ramach Festiwalu Kamera Akcja. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostały 24 filmy z całego świata, od Tajwanu przez Słowenię, Słowację, Polskę, Liban po Iran czy Brazylię. Podczas zamknięcia Festiwalu poznaliśmy werdykt Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight

Kategoria: Najlepsza Etiuda „Live Action”

 • NAGRODA GŁÓWNA, w tym nagroda pieniężna w wysokości 1.000 PLN
  A Day, That Year, w reż. Stanley Xu, Tajwan
  Uzasadnienie: Za umiejętność kondensacji emocji, fotogeniczność pięcioletniego aktora, dar obserwacji codziennego życia i wychwytywanie niuansów odsłaniających przejmujące doświadczenie dziecka, które zmieni je na zawsze.
 • WYRÓŻNIENIE oraz nagroda dystrybucyjna DAFilms wraz z promocją filmu
  Warzywa i Owoce, reż. Maciej Jankowski, Polska
  Uzasadnienie: Za portret autentycznych bohaterów i obraz ciepłej, pełnej wzajemnej miłości, a przy tym niepozbawionej humoru relacji matki z synem, na przekór światu, który odrzuca, powierzchownie ocenia i stygmatyzuje.

Kategoria: Najlepsza Animacja

 • NAGRODA GŁOWNA, w tym nagroda pieniężna w wysokości 1.000 PLN oraz nagroda od – soundmaking – możliwość profesjonalnego zgrania dźwięku kolejnego filmu
  The Fourth Wall, reż. Mahboobeh Kalaee, Iran
  Uzasadnienie: Za żywiołowość i rozmach wizualny animacji, doskonałe łączenie rozmaitych technik, wyobraźnię i fantazję, poczucie humoru, kreatywność i ironiczny portret patriarchalnych wzorców oraz rytuałów rodzinnych, skrywanych w maleńkiej przestrzeni domowej kuchni.
 • WYRÓŻNIENIE
  Wizyta
  , reż. Mateusz Jarmulski, Polska
  Uzasadnienie: Za odrzucenie antropocentrycznej perspektywy, refleksję nad granicami człowieczeństwa, związkami natury i kultury, przenikania się światów ludzkiego i zwierzęcego oraz za odwagę stawiania pytań o sprawy fundamentalne.

W tym roku, również publiczność decydowała o tym, która etiuda bądź animacja przypadła im najbardziej do gustu. Po zliczeniu wszystkich głosów, wyniki prezentuje się następująco: Warzywa i owoce, reż. Maciej Jankowski. Od kilku lat, osobny skład jury tworzą laureaci Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. W tym roku, wg nich, najlepszy filmem okazała się etiuda Nie ma spokoju, w reżyserii Karola Ulmana. Uzasadnienie: Za odważną eksplorację intrygującego konceptu, zachęcającego do rozważań nad etycznością połączenia technologii, natury i nas samych.13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

16 / 10 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy