Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight 2022

Przejmujące historie, intrygująca obserwacja codzienności, a do tego autorski głos i forma opowiadania – to jedynie kilka elementów, którymi wyróżniły się się filmy konkursowe prezentowane w ramach Festiwalu Kamera Akcja. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostały 24 filmy z całego świata, od Tajwanu przez Słowenię, Słowację, Polskę, Liban po Iran czy Brazylię. Podczas zamknięcia Festiwalu poznaliśmy werdykt Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight

JURY GŁÓWNE w składzie: Ewa Puszczyńska, Mariola Wiktor, Łukasz Knap, nagrodziło następujące filmy:

Kategoria: Najlepsza Etiuda „Live Action”

  • NAGRODA GŁÓWNA, w tym nagroda pieniężna w wysokości 1.000 PLN dla A Day, That Year, w reż. Stanley Xu, Tajwan
  • WYRÓŻNIENIE oraz nagroda dystrybucyjna DAFilms wraz z promocją filmu dla Warzywa i Owoce, reż. Maciej Jankowski, Polska

Kategoria: Najlepsza Animacja

  • NAGRODA GŁOWNA, w tym nagroda pieniężna w wysokości 1.000 PLN oraz nagroda od – soundmaking – możliwość profesjonalnego zgrania dźwięku kolejnego filmu dla The Fourth Wall, reż. Mahboobeh Kalaee, Iran
  • WYRÓŻNIENIE dla Wizyta, reż. Mateusz Jarmulski, Polska

W tym roku, również publiczność decydowała o tym, która etiuda bądź animacja przypadła im najbardziej do gustu. Po zliczeniu wszystkich głosów, wyniki prezentuje się następująco: Warzywa i owoce, reż. Maciej Jankowski. 

Od kilku lat, osobny skład jury tworzą laureaci Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Jury Młodych w składzie Natasza Lazar, Gabriela Rybołowicz, Krzysztof Kusz nagrodziło etiudę Nie ma spokoju, w reżyserii Karola Ulmana.

Przeczytaj pełne uzasadnienia w konkursie: www.kameraakcja.com.pl/wyniki-konkursu-authors-spotlight


W konkursie Authors Spotlight zawalczą najlepsze ze zgłoszonych filmów z całego świata, w tym z Polski, Tajwanu, Słowenii, Słowacji, Libanu, Iranu oraz Brazylii. Do finałowej preselekcji przeszło aż 164 produkcji, a na festiwalu zostaną zaprezentowane 24 filmy.

Projekcje Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight:

  • 13 października 2022 r. (czwartek), godz. 11:00, blok: animacje, 93’, Kino Kinematograf
  • 14 października 2022 r. (piątek), godz. 17:00, blok I: etiudy, 150’, Kino Kinematograf
    Etiudy pokazywane w bloku I: A Day, That Year; Diabeł; Noite Veloz; Warzywa i owoce; Rajskij Dim; Samogłów; SOLILOQUIUM
  • 15 października 2022 r. (sobota),godz. 16:50, blok II: etiudy, 90’, Kino Kinematograf
    Etiudy w bloku II: Cradle; Kiedy obróci się dom; Mój brat rybak; Nie ma spokoju; Then Came Dark
  • 16 października 2022 r. (niedziela), godz. 11:00, blok: animacje, 93’, Kino Kinematograf

Filmy będą pokazywane w oryginalnej wersji językowej, z angielskimi napisami.

Zwycięzców poznamy podczas zamknięcia festiwalu, tj. 16 października, o godz. 19:00.



A DAY, THAT YEAR (etiuda)
reż. Stanley Xu, 2022

czas trwania: 8 min. 34 s.
produkcja: Tajwan

5-letni Yang spędza dzień na zakupach ze swoją mamą. Kiedy młody chłopiec wpada w złość po tym, jak kolejny raz jest ignorowany, matka postanawia ukarać go, pozostawiając go samego. Pozornie mała kara, staje się dla Yanga kluczowym doświadczeniem z dzieciństwa, które zmieni go na zawsze.


A SHORT FILM ABOUT SOLITUDE (animacja)
reż. Maciek Stępniewski, 2021

czas trwania: 3 min. 12 s.
produkcja: Polska

Krótki film o samotności, który powstał aby złamać serca moich przyjaciół. Próba połączenia estetyki tradycyjnej animacji z narzędziami sztuki generatywnej.


CRADLE (etiuda)
reż. Filip Jembrih, 2021

czas trwania: 13 min. 51 s.
produkcja: Słowenia

Wkraczająca w dorosłość, młoda dziewczyna zastanawia się nad swoją wioską, rodzicami i braćmi, których niedługo zostawi za sobą.


DESEROWY JAMNIK (animacja)
reż. Betina Bożek, 2022

czas trwania: 7 min. 20 s.
produkcja: Polska

Surrealistyczna opowieść o jamniku, który zamknięty w weselnym torcie, zwiastuje szczęście pary młodej. Radosne usposobienie psa podkreśla lekki i dowcipny charakter animacji, która podejmuje uniwersalny i znaczący we współczesnym świecie problem powierzchowności relacji i fasadowej rytualności w kontekście najważniejszych chwil i decyzji życiowych.


DIABEŁ (etiuda)
reż. Jan Bujnowski, 2022

czas trwania: 18 min. 57 s.
produkcja: Polska

W prowadzonych w latach 90-tych przez OBOP badaniach dotyczących religijności Polaków, odsetek osób wierzących zawsze oscylował w okolicach 95%. W tym samym czasie rekordowe wartości osiągały również wskaźniki bezrobocia. Kryzys wzmacniał w społeczeństwie potrzebę duchowości, co pozwalało wydarzać się rzeczom niekoniecznie możliwym w innych czasach…


EVEN STONE FLOWS (animacja)
reż. Michaela Čopíková, Veronika Obertová, 2022

czas trwania: 3 min. 18 s.
produkcja: Słowacja

Krótki wizualny wiersz o płynności bytu. Nawet kamień płynie – żelazo i szkło też płyną – tylko wolniej. Wszystko zajmuje chwilę. Czas może być płynny.


JUTRO NAS TAM NIE MA (animacja)
reż. Olga Kłyszewicz, 2022

czas trwania: 8 min.
produkcja: Polska

Młoda kobieta odbywa nieoczekiwane spotkanie z Innym. Choć początkowo cała sytuacja napawa ją lękiem, całkiem możliwe, że niechciane doświadczenie w ostatecznym rozrachunku okaże się niezwykle inspirujące.


KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM (etiuda)
reż. Maria Ornaf, 2022

czas trwania: 28 min.
produkcja: Polska

Trzynastoletnia Ewa żyje w szpagacie emocjonalnym pomiędzy dwoma rodzinami: biologiczną i adopcyjną. Żeby zamknąć w sobie pierwszy dom, musi wymazać przeszłość i zatrzeć traumatyczne wspomnienia. Oczyszczenie pamięci daje przestrzeń na nowy początek.


MÓJ BRAT RYBAK (etiuda)
reż. Alicja Sokół, 2021

czas trwania: 19 min. 9 s.
produkcja: Polska

Gdzieś na końcu świata, w małej wiosce rybackiej, żyje dwóch braci, którzy są od siebie zupełnie różni. Kiedy starszy poświęca się pracy, młodszy każdego dnia słucha w radiu audycji konkursowej, która może zmienić jego życie na lepsze. Nagłe zniknięcie ojca zmusza braci do przejęcia jego obowiązków w porcie, a zarazem do zbliżenia się do siebie.


MUSICAL (animacja)
reż. Žiga Krajnc, 2021

czas trwania: 8 min. 6 s.
produkcja: Słowenia

Spojrzenie na świat z perspektywy zwykłych ludzi, szukających własnego zakątka na świecie.


MYŚLOTŁOK (animacja)
reż. Wiktoria Łukaszewicz, 2022

czas trwania: 5 min. 53 s
produkcja: Polska

Opowieść o strachu. O strachu, który sprawia, że czujemy się obco. Odsuwamy się. Chowamy. Uciekamy. O strachu przed spojrzeniem obcemu w oczy, z obawy, że ujrzymy w nich swoje odbicie. Ale jest to także opowieść o prostoduszności, o wielkiej mocy małych gestów. O otwartym sercu i otwartych ramionach.


NIE MA SPOKOJU  (etiuda)
reż. Karol Ulman, 2022

czas trwania: 13 min. 24 s.
produkcja: Polska

Jacek – mężczyzna w średnim wieku, korzysta z usługi firmy zajmującej się przemianą ludzi w drzewa. Proces jego transformacji nadzorują Doktor Buk i terapeutka Melisa, którzy upewniają się, czy ma on pełną świadomość konsekwencji i czy jego decyzja nie jest przypadkowa. Film jest swego rodzaju medytacją nad losem człowieka, który podejmuje się radykalnego kroku, aby zanurzyć się w świat natury pozbawionej myśli, powinności, w świat czystego trwania.


NIGHT (animacja)
reż. Ahmad Saleh

czas trwania: 15 min. 57 s.
produkcja: Palestyna

Kurz wojny wprawia w bezsenność. Noc przynosi spokój i sen wszystkim mieszkańcom zrujnowanego miasta. Tylko oczy matki zaginionego dziecka pozostają odporne. Noc musi skłonić ją do spania, aby mogła ocalić swoją duszę.


NOITE VELOZ (etiuda)
reż. Cauê Dias Baptista

czas trwania: 30 min.
produkcja: Brazylia

Silvio jest nieszczęśliwy, wciąż uwięziony we wspomnieniach dawnego związku. Pewnej nocy, na przekór sobie, wychodzi z domu. Ta noc zmienia jego życie.


PIĘĆ MINUT STARSZA (animacja)
reż. Sara Szymańska, 2021

czas trwania: 6 min.
produkcja: Polska

Siostry bliźniaczki Mela i Zenia jadą nad jezioro spędzić razem leniwe, letnie popołudnie. Ich więź jest tak bliska, że nie wiadomo gdzie kończy się życie jednej, a zaczyna drugiej… Niespełnione względem siebie oczekiwania owocują powstaniem świata, w którym każda próba wyznaczenia granic i rozłączenia splątanych tożsamości jest skazana na klęskę.


RAJSKIJ DIM (etiuda)
reż. Adelina Borets, 2021

czas trwania: 28 min. 1 s.
produkcja: Polska

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia nastoletniego Luki, który trafia do religijnego ośrodka odwykowego, prowadzonego przez samozwańczego kapłana Antonia. Despotyczny reżim, moralne i fizyczne tortury uświadamiają go, że jedynym sposobem na przeżycie jest ucieczka.


SAMOGŁÓW (etiuda)
reż. Jakub Prysak, 2021

czas trwania: 24 min.
produkcja: Polska

Ponura dojarnia wypełniona dźwiękami koncertów Bacha z charczących głośników — to codzienność Eryka, dojarza krów w spółdzielni Mleczny Raj”. Eryk to młody chłopak, który porzucił karierę fotografa i zamieszkał w przemysłowym miasteczku, z dala od rodziny i przyjaciół. Na miejscu poznał Marissę, prostytutkę w podrzędnym klubie nocnym. Zaprzyjaźnili się. Oboje pragną odnaleźć swoje miejsce w świecie.


SLOW LIGHT (animacja)
reż. Kijek / Adamski, 2022

czas trwania: 10 min. 58 s.
produkcja: Polska

Bohater filmu rodzi się niewidomy. Pewnego dnia odzyskuje wzrok, jednak to, co widzi jest obrazem z przeszłości, ponieważ gałki oczne chłopca są tak gęste, że światło przenika przez nie siedem lat. W konsekwencji przez całe życie bohater będzie postrzegał wyłącznie to, co już minęło i nie będzie w stanie żyć w teraźniejszości.


SOLILOQUIUM (etiuda)
reż. Karolina Monwid-Olechnowicz, 2022

czas trwania: 10 min.
produkcja: Polska

Mikroskopijny wgląd w potęgę ludzkich myśli balansujących na granicy w nieokreślonej czasoprzestrzeni — odrębnym uniwersum, jakim jest nasza psyche. Alfabet odczuć, skojarzeń, lęków, wspomnień… obezwładniających nasz umysł, od których nigdy nie uciekniemy. To od Nas zależy jaki nadamy im kierunek. Siła uważności i manipulacji – przebłyski strumienia świadomości.


SZCZYPIGŁÓWKI (animacja)
reż. Katarzyna Miechowicz, 2022

czas trwania: 8 min. 20 s.
produkcja: Polska

Film inspirowany absurdami codzienności.


THE FOURTH WALL (animacja)
reż. Mahboobeh Kalaee, 2021

czas trwania: 9 min. 50 s.
produkcja: Iran

Dom i rodzina, związki, pragnienia, życzenia i wszystko podsumowuje się w kuchni. Jąkający się chłopiec jest tam sam i bawi się swoją wyobraźnią.


THEN CAME DARK (etiuda)
reż. Marie-Rose Osta, 2021

czas trwania: 15 min.
produkcja: Liban

Pojawia się mgła, zrywa się wyjący wiatr i las ciemnieje. Dwóch mężczyzn wyrywa drzewo i ciągnie je jak martwe ciało. Legenda głosi, że w lesie w górach Libanu, gdzie zrywa się niewypowiedziany pakt równowagi między mieszkańcami wioski a siłami natury, nastąpi zemsta.


WARZYWA I OWOCE (etiuda)
reż. Maciej Jankowski, 2021

czas trwania: 26 min. 17 s.
produkcja: Polska

Otyły dwunastolatek Wojtek wstydzi się siebie i swojej mamy, która prowadzi podupadający sklepik spożywczy. Pewnego pechowego dnia nastolatek buntuje się. Chcąc zmienić matkę, doprowadza niestety do jej upokorzenia.


WIZYTA (animacja)
reż. Mateusz Jarmulski, 2021

czas trwania: 7 min.
produkcja: Polska

Przerażona szympansica ucieka przy akompaniamencie ujadania psów, krzyków myśliwych i wystrzałów z broni. Gdy ogląda się za siebie, widzi płonący las tropikalny. Zmęczona, dociera wreszcie do opuszczonej kolonialnej willi. Wewnątrz czeka na nią coś zupełnie niespodziewanego… Trzymająca w napięciu animacja o wpływie człowieka na naturę pokazuje jednocześnie przenikanie się świata ludzi i zwierząt. Co różni te dwa światy? Kiedy jesteś jeszcze zwierzęciem? A kiedy stajesz się już człowiekiem?



Wszystkie światła na kino autorskie! Zgłoś swój krótki metraż do Konkursu Authors Spotlight

Międzynarodowy Konkurs Etiud i Animacji powraca z nową nazwą, by zaprezentować i docenić najbardziej intrygujące krótkie metraże z całego globu! Przed rokiem w festiwalowej preselekcji udział wzięło ponad 3 tysiące filmów ze 121 krajów, a festiwalowa publiczność oklaskiwała 24 produkcje, które znalazły się w ścisłym finale. Tegoroczna edycja sfokusowana jest na kinie autorskim, ale… autor nie jedno ma imię! „Od przeszło dekady festiwal udowadnia, że za sukcesem artystycznym każdej produkcji stoi nie tylko reżyser/ka, ale wiele osób z ekipy realizacyjnej, właśnie dlatego nowa nazwa konkursu tj. Authors Spotlight silnie podkreśla ten kolektywny wymiar procesu powstawania filmu” – opowiada Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu.

Przejmujące historie, intrygująca obserwacja codzienności, a do tego autorski głos i forma opowiadania – to jedynie kilka elementów, którymi wyróżniają się filmy konkursowe prezentowane w ramach Festiwalu Kamera Akcja na przestrzeni lat. Także i tym razem Organizatorzy czekają na produkcje, o których nie da się zapomnieć! Do konkursu zgłosić mogą się zarówno studenci/absolwenci szkół filmowych, jak i profesjonalni oraz niezależni twórcy filmowi. Na krótkometrażowe filmy aktorskie „live action” oraz animacje czekamy do 31 sierpnia 2022 r. Zgłoszenia są przyjmowane przez platformę FilmFreeway. Filmy zakwalifikowane do finału zostaną ocenione przez jury, w skład którego wejdą uznani przedstawiciele branży filmowej. Zwycięzców Konkursu, którzy zdobędą aprobatę jury, publiczności i wygrają nagrody finansowe, poznamy 16 października 2022 r. podczas zakończenia festiwalu w Szkole Filmowej w Łodzi.

NAGRODY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE AUTHORS SPOTLIGHT TO M.IN.:

  • nagroda pieniężna w wysokości 1.000 PLN w kategorii Najlepsza Etiuda „Live Action” (nagroda dla Reżysera filmu) – Nagroda Główna
  • nagroda pieniężna w wysokości 1.000 PLN w kategorii Najlepsza Animacja (nagroda dla Reżysera filmu) – Nagroda Głowna
  • nagroda Publiczności (bez podziału na kategorie)
  • nagroda Jury Młodych, składającego się z laureatów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej 
  • nagroda od – soundmaking – – możliwość profesjonalnego zgrania dźwięku kolejnego filmu
  • nagroda dystrybucyjna DAFilms wraz z promocją filmu
  • roczny dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms
  • roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope
  • nagrody książkowe od Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego
  • nagrody książkowe od Wydawnictwa Szkoły Filmowej w Łodzi

JURY GŁÓWNE MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU AUTHORS SPOTLIGHT

  • Ewa Puszczyńska – producentka „Idy” i „Zimnej wojny”, specjalizuje się w koprodukcjach międzynarodowych, członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej
  • Mariola Wiktor – dziennikarka filmowa, publikuje korespondencje, relacje z polskich i zagranicznych festiwali, członkini FIPRESCI
  • Łukasz Knap – absolwent wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i filmoznawstwa na angielskim University of Derby, prowadzi kanał na YouTube „Kanapa Knapa”

JURY MŁODYCH MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU AUTHORS SPOTLIGHT złożone z laureatów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

  • Krzysztof Kusz – młody pasjonat kinematografii, w szczególności animacji oraz kina gatunkowego. Student pierwszego roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi.
  • Natasza Lazar – od wielu lat interesuje się filmem i fotografią. W liceum zaczęła angażować się w prace szkolnej telewizji HoffTV oraz współtworzyć sekcję fotograficzną Festiwalu Filmowego 9 minut. 
  • Gabriela Rybołowicz – studentka Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Fanka surrealizmu w kinie, zwłaszcza twórczości Andrzeja Żuławskiego, oraz zaangażowanej społecznie sztuki współczesnej.

Po raz pierwszy, zostanie przyznana Nagroda Publiczności a przyzna ją publiczność festiwalowa. Wyróżniona zostanie etiuda bądź animacja, która otrzyma największą ilość głosów. Zapraszamy wszystkich do wspólnego głosowania!


KALENDARZ KONKURSU:

  1. Otwarcie naboru zgłoszeń do Konkursu – 27.06.2022 r.
  2. Zakończenie naboru – 02.09.2022 r., 23:59 (GMT +2).
  3. Selekcja filmów konkursowych przez Komisję Selekcyjną – 03.09 – 14.09.2022 r.
  4. Powiadomienie Uczestników przez FilmFreeway o finałowej selekcji przeprowadzonej przez Organizatora oraz informacja zwrotna od Uczestnika z podtrzymaniem decyzji dalszym o uczestnictwie w Festiwalu – 15.09. – 21.09.2022 r.
  5. Publikacja na stronach internetowych Organizatora pełnej listy filmów, które wezmą udział w Konkursie – 22.09.2022 r.
  6. Projekcje konkursowych filmów podczas Festiwalu – 13.10 – 16.10.2022 r.
  7. Ogłoszenie zwycięzców Konkursu – 16.10.2022 r.

Nabór do Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight zakończył się. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.


Autor: Arkadiusz Jaworek

PARTNERZY MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU AUTHORS SPOTLIGHT

                                          


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy