Warsztaty Akcja Edukacja
Miejsce spotkań z dziełem filmowym od podszewki, jego poszczególnymi warstwami i znaczeniami – oto Akcja Edukacja. Jak co roku, zapraszamy do wieloaspektowego spojrzenia na kino w ramach warsztatów analitycznych.
Akcja Edukacja: Wytwórnia znaczeń. Warsztaty analizy filmu
Termin: 13 października (czwartek), godz. 11:00
Prowadząca: Diana Dąbrowska
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej
Warsztaty w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny
Obowiązują zapisy na warsztaty. Limit miejsc: 20.
Regulamin warsztatów: przeczytaj tutaj
Kino to pasja i wielowarstwowy efekt pracy szerokiej grupy fachowców. Wytwórnia znaczeń. Warsztaty analizy filmu pomogą poznać narzędzia wykorzystywane przy badaniu poszczególnych warstw dzieła filmowego: od detali w scenografii czy w kostiumach przez nadające znaczenia sekwencje montażowe aż po dźwięki tła, które wpływają na podświadomość widzów. W trakcie spotkania Diana Dąbrowska (filmoznawczyni, laureatka nagrody PISF, prowadząca Accademię Filmu Włoskiego) przeanalizuje wiele kultowych tytułów i wskaże, jak ważnym elementem warsztatu krytyka jest umiejętność zagłębiania się w szczegóły. Uczestnicy razem z prowadzącą będą rozkładać na czynniki pierwsze wszystkie aspekty dzieła filmowego. Poprzez analizę warsztatowiczki i warsztatowicze rozbudzą w sobie kreatywne myślenie, co pozwoli wyzwolić krytyczne i indywidualne spojrzenie na kinematografię. Świadomość stosowanych przez twórców zabiegów stylistycznych i umiejętność ich rozpoznawania to kompetencja, która przyda się każdemu chcącemu pracować w branży filmowej: zarówno tym, którzy planują tworzyć audiowizualne opowieści, jak i tym, którzy wybiorą ścieżkę krytyki filmowej.
Diana Dąbrowska. Filmoznawczyni, edukatorka filmowa, współorganizatorka przeglądów i festiwali filmowych (m.in. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi, Łódzkie Wytwórnia Kultury: Tradycja, Edukacja, Kreacja). Od 2019 roku dyrektor artystyczna festiwalu filmowego w Sokołowsku „Hommage a Kieślowski”. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2020, 2022). Jej teksty ukazały się na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Miesięcznika KINO, Krytyki Politycznej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych (np. współautorka rozdziału o włoskim kinie lat 80. i 90., w wydawanej przez Universitas nowej „Historii Kina”, t. IV). Laureatka Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018). W 2019 i 2021 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka filmowa”. Laureatka prestiżowego konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2018-2020). Specjalistka w Dziale Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
Akcja Edukacja: Programowanie festiwali filmowych. Warsztaty z Marcinem Pieńkowskim
Termin: 14 października (piątek), godz. 10:30
Prowadzący: Marcin Pieńkowski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej
Warsztaty w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny
Obowiązują zapisy na warsztaty. Limit miejsc: 20. Regulamin warsztatów: przeczytaj tutaj
Niezależnie od tego, czy myślimy o międzynarodowym festiwalu z premierami z całego świata, weekendowym przeglądzie z ulubionym gatunkiem, czy też tygodniu poświęconym kinematografii skandynawskiej, wiedza na temat programowania wydarzenia przyda się każdemu niezależnie od skali planowanej imprezy. Gdzie oglądać filmy i jak wyłapywać trendy? Czym różnią się konkretne festiwale: Berlinale, Karlowe Wary, Toronto, Wenecja czy Cannes i jakie są ich cechy charakterystyczne? W jaki sposób dopasować festiwalowy line up do widowni? Jakich zasad trzymać się przy układaniu programu, a także jak przygotować retrospektywy? Odpowiedzi na te i na inne pytania padną podczas warsztatów z Marcinem Pieńkowskim – dyrektorem MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zderzyć swoje pomysły z doświadczeniem gościa i poznać kulisy jego pracy. Marcin Pieńkowski opowie o czerpaniu inspiracji w szukaniu odpowiedniego klucza doboru tytułów filmowych: czy iść tropem tematyki, konkretnego twórcy, nurtu w kinematografii, czy panującej mody. Nie zabraknie też informacji o tym, jak przygotować festiwalowe premiery i skąd czerpać wiedzę o potencjalnej widowni.
Marcin Pieńkowski. Absolwent łódzkiego filmoznawstwa. Od 2021 roku dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz szef dystrybucji Nowych Horyzontów. Wcześniej (od 2016 r.) pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, a związany z nim jest od ponad dziesięciu lat. Współtwórca platformy Nowe Horyzonty VOD. Pomysłodawca i współredaktor książki „Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidziej”, współredaktor tomów „Metody dokumentalne w filmie” i „Kino afroamerykańskie”. Tutor, wykładowca i konsultant (m.in. First Cut Lab, Developing Your Film Festival, ACE Producers, Art Cinema = Action + Management, Maia Workshops, CineMart, SXSW Mentoring). Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Trwają zapisy na warsztaty 13. Festiwalu Kamera Akcja:
- Mam parę uwag. Warsztaty Filmwebu, prowadzący: Julia Taczanowska i Jakub Popielecki, 15 października (sobota), godz. 10:00. Limit miejsc: 20.
- W rytmie scenariusza. Warsztaty storytellingu z Tomaszem Habowskim, prowadzący: Tomasz Habowski, 15 października (sobota), godz. 13:30. Limit miejsc: 20.
- Praca krytyka filmowego bez tajemnic. Warsztaty z Arturem Zaborskim, prowadzący: Artur Zaborski, 16 października (niedziela), godz. 10:00. Limit miejsc: 20.
Przeczytaj o nich więcej tutaj.
Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.