Szkoła Filmowa zaprasza do kina!

Kino Szkoły Filmowej w Łodzi zaprasza na styczniową odsłonę projekcji filmowych. W każdy czwartek o godz. 19:00 Szkoła Filmowa w Łodzi otwiera się dla każdego zainteresowanego światową i polską kinematografią. 2024 rok zainauguruje najcieplejszy film sezonu, ze znakiem jakości studia A24 — „Poprzednie życie” Celine Song (11 stycznia). Wśród gości nie mogło zabraknąć Macieja Hameli, twórcy głośnego dokumentu „Skąd dokąd”, który jest na oscarowej shortliście i walczy o nominację – pokaz filmu i spotkanie z reżyserem 18 stycznia o godz. 19:00. W ostatni czwartek stycznia (25 stycznia) australijskie odkrycie Berlinale — „Limbo” reż. Ivan Sen. Uczniowie, studenci i seniorzy wchodzą do kina za darmo, pozostali płacą symboliczne 10 zł.

ident. graf. Krzysztof Iwański

Z oscarowej shortlisty do Kina Szkoły Filmowej w Łodzi. Twórca dokumentu z tegorocznej oscarowej shortlisty 18 stycznia w Łodzi!

Skąd dokąd” to pełnometrażowy, debiut dokumentalny Macieja Hameli, który jest na shortliście oscarowej i ma szanse na zdobycie najważniejszej nagrody w świecie filmu. Ludzie w obliczu niepewnego tu i teraz, na początku inwazji Rosji na Ukrainę, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (zvidky) i „dokąd” (kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy. Po projekcji 18 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie z reżyserem Maciejem Hamelą, które poprowadzi krytyk filmowy Mateusz Demski.

kadr z filmu „Skąd dokąd”

„Limbo” — gatunek we współczesnej odsłonie

Limbo” to nie tylko wciągający kryminał noir, ale także wymowny obraz codziennej dyskryminacji i niesprawiedliwości, jakiego doświadczają rdzenni mieszkańcy Australii. Film przeszywa na wskroś wykorzystując pustynną scenerię australijskich bezdroży. Travis Hurley (znany z „Mentalisty” Simon Baker) to zmęczony detektyw, który próbuje rozwikłać sprawę morderstwa sprzed dwudziestu lat. Mężczyzna nachodzi mieszkańców odległego górniczego miasteczka w południowej Australii, by raz jeszcze przyjrzeć się nierozwikłanej sprawie. Doszło wtedy do tajemniczego morderstwa aborygeńskiej dziewczynki Charlotte Hayes. Dla miejscowych udzielanie jakichkolwiek informacji białemu policjantowi nie jest przyjętą praktyką.  Główny bohater spotka się z niechęcią rdzennych mieszkańców: z jednej strony z powodu rasizmu wśród miejscowej policji, z drugiej z powodu tajemnicy, która kryje się za kryminalną intrygą. Film Ivana Sena utrzymany jest w czarno-białej stylistyce, ale w świecie „Limbo” nie ma łatwego podziału na dobro i zło.

kadr z filmu „Limbo”

Repertuar Kina Szkoły Filmowej:

11/01 / CZW / 19:00
The Best of 2023: Poprzednie życie, reż. Celine Song

18/01 / CZW / 19:00
Oscarowy dokument: Skąd dokąd, reż. Maciej Hamela
GOŚĆ: Maciej Hamela. Prowadzący: Mateusz Demski

25/01 / CZW / 19:00
Australijskie neo-noir, Limbo reż. Ivan Sen

Wstęp na seans do Kina Szkoły Filmowej kosztuje 10 zł i jest możliwy do nabycia wyłącznie online za pośrednictwem strony kino.filmschool.lodz.pl. Pula biletów jest ograniczona. Na bezpłatne wejście mogą liczyć osoby posiadające legitymację szkolną/studencką/emeryta-rencisty.

Seanse odbywają się w budynku rektoratu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera Łódź, ul. Targowa 61/63.

10 / 01 / 2024
Newsletter
Polub nas
Partnerzy