„Trudno spotkać osobę tworzącą filmy, która nie ma nic wspólnego z Łodzią”

fot. Paweł Mańka

12 października w godzinach popołudniowych odbył się spacer szlakiem oscarowych twórców Łodzi Filmowej. W wydarzeniu wzięła udział grupa uczestników Kursu Animatora Kultury organizowanego w ramach projektu Filmowe Lato w Łódzkim. Głównym wątkiem wyznaczającym trasę wydarzenia był nominowany  do Oscara film pt. „Ziemia Obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy, kulisy którego pokazywał Wenancjusz Szuster z Łódź Film Commission. Podróż kursantów zapoczątkowała opowieść o historii planu zdjęciowego wewnątrz muzeum kinematografii.

Kolejnym punktem na mapie była grota w Parku Źródliska II. Przestrzeń odgrywała rolę miejsca spotkań głównych bohaterów wspomnianego dzieła filmowego. Następnie grupa udała się na Księży Młyn, a dokładniej pod Fabrykę Scheiblera, gdzie nakręcono finałową scenę dramatu Wajdy. Inne inspirujące miejsce to Muzeum Książki Artystycznej, gdzie odbyła się pamiętna rozmowa między kochankami z „Ziemi Obiecanej”.

fot. Paweł Mańka

Wątkami pobocznymi spotkania były wzmianki na temat następujących tytułów: „Gorączka” w reż. Agnieszki Holland, „Ida” czy „Zimna Wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego.

Choć wycieczka ograniczała się jedynie do najbliższej okolicy Szkoły Filmowej i Księżego Młyna, była niezwykle treściwa, a uczestnicy poznali wiele zakulisowych ciekawostek z branży, m.in. stosowany w przemyśle neologizm: „łodzianizm”, czyli określenie niepowtarzalnego klimatu Łodzi – miasta, które oddycha filmem.

[Pola Chabierska]


Projekt „Filmowe lato w łódzkim” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi.

13 / 10 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy