Otwarcie z przytupem


1…, 2…, 3…, 14! Nastał kres długiego oczekiwania. Największe święto kina w Łodzi wystartowało! Punktualnie o 17:15 w czwartek wszystkie oczy miłośników spragnionych kina były zwrócone na FKA!

Moment przecięcia wstęgi podczas 14. edycji Festiwalu Kamera Akcja, fot. Agnieszka Cytacka

Jużci na Festiwal!

Rozpoczęcie 14. edycji Festiwalu Kamera Akcja odbyło się w wyjątkowym miejscu, jakim jest centrum kultury, rozrywki i biznesu – Monopolis. Jak poinformowała Agata Gwizdała, w tym roku widzowie mogą wybierać seanse z rekordowej liczby filmów – ponad 85! Na otwarciu głos zabrała wiceprezydentka Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, która podkreśliła rolę Festiwalu w kulturalnym harmonogramie miasta, a także zachęciła osoby uczestniczące do integracji oraz odwiedzenia wydarzenia za rok.

fot. Agnieszka Cytacka

Festiwal Kamera Akcja powstał z czystej miłości do kina. To też jedyny festiwal w Europie, który poświęcony jest krytyce filmowej.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Wiceprezydentka Łodzi

Dyrektor FKA Przemysław Glajzner wyraził nadzieję, że nadchodzące dni będą czasem różnych emocji nie tylko rozrywkowych, ale też prowokujących do dyskusji. Tym samym razem z Malwiną Czajką – dyrektorką FKA – przywitali licznie zgromadzoną publiczność, zachęcając osoby na sali do pozostania w świecie dyskusji, kina i wydarzeń aż do niedzieli.

Będą to cztery dni różnych emocji, nie tylko pozytywnych, rozrywkowych, ale również emocji prowokujących do dyskusji. Kino to jest medium otwierające naszą wyobraźnię, ale również powoduje, że możemy wyjść z własnej bańki i spojrzeć na różne sprawy z innej perspektywy.

Przemysław Glajzner, Dyrektor Festiwalu Kamera Akcja
Fot. Agnieszka Cytacka

Nie zabrakło również przedstawicieli Uniwersytetu Łódzkiego dr. Michała Pabisia-Orzeszyny oraz dr hab. Nataszy Korczarowskiej-Różyckiej, która stwierdziła, że „Twórcy Festiwalu nie boją się paneli, w których dyskutuje się o sprawach trudnych”. Natomiast dwuminutowy wykład doktora, o pierwszych dyskusjach o krytyce filmowej wywołał uśmiech na twarzach wielu uczestników. Wystąpienie Prezesa Monopolis Krzysztofa Witkowskiego wcale nie okazało się „długie i żenujące”, jak sam zapowiadał. Życzył uczestnikom wspaniałych wrażeń oraz fascynujących rozmów. Przecięcie żółtej szarfy przez wszystkie osoby zebrane na scenie mogło oznaczać tylko jedno – 14. Edycja Festiwalu Kamera Akcja oficjalnie się rozpoczęła!



Uczymy się od was miłości do kina, entuzjazmu. Widząc tę pełną salę, przekonujemy się, że to wszystko ma sens.

DR HAB. NATASZA KORCZAROWSKA-RÓŻYCKA
Krzysztof Witkowski, fot. Paweł Mańka

Na tegoroczny film otwarcia zawitali tłumnie wszyscy zainteresowani nową adaptacją słynnej powieści Reymonta. Nowe dzieło twórców „Twojego Vincenta” po raz kolejny zagwarantowało nie tylko niezapomniane wrażenia dla oczu, ale także dla uszu, co wybrzmiało podczas spotkania z producentem Seanem Bobbittem oraz aktorką odgrywającą rolę Jagny Kamilą Urzędowską. Rozmowę poprowadziła Agata Gwizdała.

Fot. Agnieszka Cytacka

Po seansie bowiem odbyło się spotkanie z twórcami, które było okazją, by dowiedzieć się o trudnościach, które pojawiły się w procesie twórczym. Problemów przysporzyła szczególnie pandemia. Rozmowa o ogromie pracy malarzy, wyzwaniach stojących przed aktorami, świadczy o tym, że nie bez powodu film został polskim kandydatem do Oscara. „Mam wrażenie, że wszyscy aktorzy byli zafascynowani jak małe dzieci” – przyznała aktorka, gdy wspominała pracę nad adaptacją. Pojawił się również czas na podjęcie poważniejszych tematów, jak przyznał sam producent: „Te kwestie, które Reymont ruszył sto lat temu, rolę kobiet w społeczeństwie, traktowanie kobiet, ich opresje to są rzeczy, które nadal istnieją”. Chętnych do zadawania pytań nie brakowało, widownia dzieliła się także pozytywną percepcją dzieła, więc prawdopodobnie już wielu odbiorców trzyma kciuki za dalsze sukcesy produkcji.

[Kornelia Mazowiecka]

fot. Paweł Mańka

To dopiero pierwszy dzień, w którym filmowe emocje sięgnęły zenitu: także za sprawą innych wydarzeń odbywających się w czwartek: m.in. przedpremierowego pokazu „Czerwonego nieba” Christiana Petzolda czy projekcji „Bulionu i innych namiętności” poprzedzonej kolacją w restauracji Przy Kominie inspirowaną francuskim kandydatem do Oscara. Następne dni upłyną pod znakiem dyskusji i wielu godzin spędzonych na aż pięciu salach filmowych. Zanim to jednak nastąpi, widzowie pierwszy raz skorzystali z relaksacyjno-rozrywkowej atmosfery, jaką oferuje Niebostan, klub Festiwalu Kamera Akcja.

fot. Agnieszka Cytacka

Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

13 / 10 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy