Filmy 14. FKA

Zdarzyło się

14 / 10 / 2022----------------------12:45

pokaz przedpremierowy

MFF w Wenecji 2021 – Złoty Lew za Najlepszy Film i Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI; BAFTA 2021 – nominacja w kategorii Najlepsza Reżyseria

Reż. Audrey Diwan, 2022
Czas trwania:
100 min.
Scenariusz: Marcia Romano, Audrey Diwan
Produkcja: Francja
Zdjęcia: Laurent Tangy
Obsada: Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet Klein, Luàna Bajrami, Louise Orry-Diquéro, Louise Chevillotte, Pio Marmaï

Francja, lata 60. Za przerwanie ciąży każdej obywatelce, bez względu na sytuację, w jakiej się znajdzie, grozi więzienie i publiczna stygma. Choć Anne (Anamaria Vartolomei) dopiero wkracza w świat dorosłych, będzie musiała zmierzyć się z niewyobrażalnym cierpieniem i samotnością. 22-letnia odtwórczyni głównej roli (nagrodzona Cezarem) udźwignęła ogromny ciężar pracy nad postacią i historią dziewczyny, przed którą stoją decyzje o nieodwracalnych konsekwencjach. „Zdarzyło się” to także portret kobiety, która pomimo młodego wieku podejmuje walkę o swoje życie, wolność i samostanowienie. Audrey Diwan (autorka scenariusza „Marsylski łącznik” Cédrica Jimeneza) czule spogląda na swoją bohaterkę i skłania widzów do spojrzenia na świat jej oczami. Film jest adaptacją autobiograficznej powieści autorstwa Annie Ernaux, tegorocznej Laureatki Literackiej Nagrody Nobla.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«Gdyby to zależało ode mnie, młodziutka aktorka opuściłaby w tym roku Lido z pucharem Volpi za najlepszą kreację kobiecą. „L’Evenement” w całości spoczywa na kruchych barkach 22-latki. Kamera nie odstępuje aktorki nawet na krok, podglądając jej bohaterkę w najbardziej intymnych, bolesnych sytuacjach. Vartolomei tworzy postać zdeterminowanej, charakternej kobiety, która nie pozwoli światu,  by podejmował za nią decyzje. Nawet, jeśli ceną za to miałaby być trauma na całe życie.» Łukasz Muszyński, Filmweb, przeczytaj recenzję.

«Nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji twórczyni ustawia kamerę możliwie jak najbliżej swej bohaterki i przeprowadza nas przez tułaczkę młodziutkiej Anne, osadzonej gdzieś pomiędzy stanem gniewnego sprzeciwu i dojmującej bezsilności. Wiecznie zwężony kadr, który bezbłędnie oddaje poczucie przygniatającej rzeczywistości, jeszcze bardziej sprzymierza z protagonistką, ale też wywołuje napięcie w nas samych.» Karol Urbański, Filmożercy, przeczytaj recenzję.

AUDREY DIWAN

Francuzka libańskiego pochodzenia, rocznik ‘80. Scenarzystka i reżyserka, wcześniej też dziennikarka. Pracowała m.in. przy produkcjach Cédrica Jimeneza („Marsylski łącznik” czy „Północny bastion”). Najbardziej znana ze swojego najnowszego filmu – „Zdarzyło się”, za który zdobyła kilka nagród i nominacji m.in. Brytyjskiej Akademii Filmowej, MFF w Wenecji czy MFF w Valladolid.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy