Filmy 14. FKA

WFO: Początki Solaris. Pokaz krótkich metraży

14 / 10 / 2023----------------------10:30

Łączny czas trwania filmów w bloku: 99 min.
Pokaz w Kinie Szkoły Filmowej

ARCHEOLOGIA

reż. Andrzej Brzozowski, 1967
czas trwania: 15 min.

Film o najbardziej współczesnej i oskarżającej archeologii. Prosta, surowa relacja z prac wykopaliskowych ekipy archeologicznej Instytutu Kultury Materialnej PAN na terenie krematorium III w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Dokument ten nabiera wstrząsającej wymowy w miarę odkrywania przedmiotu poszukiwań, pozostałości po bestialsko zamordowanych tu przez hitlerowców ludzi różnych narodowości, świadectwa bezprecedensowego aktu ludobójstwa.

ZIEMIA, NASZA PLANETA

reż. Maciej Sieński, 1952
czas trwania: 22 min.

Film wyjaśnia budowę skorupy ziemskiej oraz powstawanie kontynentów.

STACJA 21

reż. Piotr Studziński, 1971
czas trwania: 13 min.

Zimowy reportaż o ludziach pracujących w telewizyjnej stacji przekaźnikowej.

KARLINO

reż. Andrzej Niewiadomski, 1982
czas trwania: 9 min.

Film zrealizowany podczas akcji gaszenia gigantycznego pożaru naftowego szybu Daszewo 1 koło Karlina w grudniu 1980 r. i styczniu 1981 r. W filmie ukazane są różne etapy walki z płonącą ropą aż do momentu finalnego – ugaszenia ognia. Owe zmagania człowieka z potężnym, niszczącym żywiołem ognia przedstawili realizatorzy w impresyjnej formie podkreślając szczególnie niecodzienność sytuacji i niezwykłość scenerii w jakiej przyszło ludziom toczyć tę walkę.

KRAKSA

reż. Edward Etler, 1963
czas trwania: 18 min.

Film z muzyką Krzysztofa Komedy o wydźwięku moralizatorskim. Młoda para udaje się na przejażdżkę samochodem. Na skutek nierozważnego prowadzenia dochodzi do wypadku. Dziewczyna znajduje się w szpitalu.

WIZYTA W BANKU

reż. Andrzej Szczygieł, 1971
czas trwania: 14 min.

Film popularno-naukowy z dziedziny transplantacji, porusza problem przeszczepów kostnych oraz zagadnienie związane z konserwacją i przechowywaniem elementów kostnych. Wizyta odbywa się w klinice Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej SDL w Warszawie pod kierunkiem prof. dr Stefana Łukasik, zapoznaje z metodami otrzymywania i zabezpieczania tkanki kostnej.

BIAŁY WALC

reż. Edward Etler, 1963
czas trwania: 10 min.

Impresja poświęcona sanatorium dla gruźlików w Zakopanym. Scenariusz nawiązuje do powieści Thomasa Manna „Czarodziejska góra”. Za ten film Etler otrzymał w 1963 roku II nagrodę Srebrnego Smoka Wawelskiego na Festiwalu Filmowym w Krakowie.

Łączny czas trwania filmów w bloku: 99 min.


Newsletter
Polub nas
Partnerzy