Filmy 14. FKA

Silent Twins

13 / 10 / 2022----------------------18:00

pokaz przedpremierowy
po projekcji, spotkanie z twórcami filmu: Agnieszką Smoczyńską oraz Ewą Puszczyńską

FPFF w Gdyni 2022 – Złote Lwy dla Najlepszego Filmu; MFF Cannes 2022 – Un Certain Regard

Reż. Agnieszka Smoczyńska, 2022
Czas trwania:
114 min.
Scenariusz: Andrea Seigel, na podstawie książki Marjorie Wallace
Produkcja: Polska, Wielka Brytania, USA
Zdjęcia: Jakub Kijowski
Obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Nadine Marshall, Jodhi May, Treva Etienne, Michael Smiley, Leah Mondesir-Simmonds, Eva-Arianna Baxter, Amarah-Jae St. Aubyn, Jack Bandeira, Declan Joyce, Kinga Preis

Prawdziwa historia June (Letitia Wright) i Jennifer Gibbons (Tamara Lawrance) opowiedziana z czułością, która dawno nie miała należytej reprezentacji na wielkim ekranie. Smoczyńska kieruje swoją kamerę na czarnoskóre bliźniaczki, które będąc dziećmi, umilkły dla świata zewnętrznego. Zdane na siebie i wewnętrzny świat, porozumiewają się ze sobą z dala od świata zewnętrznego. Coś tak oczywistego, jak komunikacja, zostaje przemyślana na nowo; staje się polem zarówno do kontemplacji, jak i eksperymentu. „Silent Twins” to jeden z największych hitów tegorocznego Cannes i wielki zwycięzca FPFF w Gdyni. Smoczyńska powraca, udowadniając, że perspektywa wewnętrzna i ukryte światy to rejony kultury, w których czuje się doskonale.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«Aktorki potrafią na ekranie sprzedać siłę swoich spojrzeń, gestów i sytuacji, kiedy jedna z sióstr przejmuje dominację nad drugą. Ich kruchość, błyskotliwość, ale też bujna wyobraźnia sprawiają, że cała ta mieszanka tworzy napięcie romansujące z horrorem, ale w sposób bardzo subtelny. Niepokój wzmacniany jest przez spojrzenie bohaterek na świat, ich nieprzystawalność do niego i momentami ta ekscytacja wzrasta, gdy siostry dokonują pierwszych przestępstw.» Michał Kujawiński, naEKRANIE.pl, przeczytaj recenzję.

AGNIESZKA SMOCZYŃSKA

Reżyserka, autorka scenariuszy, laureatka dziesiątek nagród. Absolwentka kulturoznawstwa i reżyserii na WRiTV UŚ w Katowicach. Jej krótkie metraże cieszyły się uznaniem jury i publiczności wielu festiwali. W pełnym metrażu zadebiutowała w 2015 bezkompromisowymi „Córkami dancingu”, które przyniosły reżyserce Orła w kategorii Odkrycie roku, Nagrodę za Najlepszy Debiut na FPFF w Gdyni, a także szereg wyróżnień za granicą (w tym selekcja Sundance). Smoczyńska jest laureatką Global Filmmaking Award ufundowanej przez Sundance Institute. Jej świetnie przyjęty film „Fuga” miał swoją premierę na festiwalu w Cannes, podobnie jak jej najnowszy, pierwszy  anglojęzyczny film „Silent Twins”.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy