Filmy 14. FKA

Najgorszy człowiek na świecie

14 / 10 / 2022----------------------12:30

MFF Cannes 2021 – Nagroda dla Najlepszej Aktorki (Renate Reinsve); Oscary 2022 – nominacja w kategoriach Najlepszy Film Międzynarodowy i Najlepszy Scenariusz Oryginalny

Reż. Joachim Trier, 2022
Czas trwania:
128 min.
Scenariusz: Eskil Vogt, Joachim Trier
Produkcja: Dania, Norwegia, Szwecja, Francja
Zdjęcia: Kasper Tuxen
Obsada: Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Herbert Nordrum

Epopeja o pokoleniu millenialsów, rozdartych między związkami a karierą. Bohaterom towarzyszy permanentna niepewność, czy pogoń za sukcesem jest tym, czego chcą od życia. „Najgorszy człowiek na świecie” to podzielona na dwanaście rozdziałów opowieść o trzydziestoletniej Julie. Kunsztowne zdjęcia Kaspera Tuxona sprawdzają się w portretowaniu zarówno bohaterów, jak i mieszkań w stylu boho, przedmieść i wielkich biurowców. Świetna i niejednokrotnie nagradzana główna rola (Renate Reinsve – nominacja do Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa) przenosi widza w wiarygodny, bogaty świat i zarazem osobistą historię. Joachim Trier z wrażliwością podchodzi do swojej bohaterki i prezentuje portret psychologiczny bogaty w tony zarówno poważne, jak i humorystyczne.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

W MEDIACH

«Ten projekt nie mógłby się udać bez świetnej aktorki w roli Julii. To właśnie twarzy, emocjom i przeżyciom bohaterki musimy uwierzyć, by cała reszta miała prawo działać. Na szczęście wcielająca się tu w „Najgorszego człowieka na świecie” mało znana Renate Reinsve stworzyła prawdziwie wybitną kreację.» Marcin Prymas, Pełna Sala, przeczytaj recenzję.

«Trierowi udało się zbudować z niepozornej dramaturgii fenomenalnie przekonującą diagnozę uczuć współczesnych trzydziesto- i czterdziestolatków.» Grzegorz Brzozowski, Kultura Liberalna, przeczytaj recenzję.

«Film zaskakuje w najbardziej nieoczekiwanych momentach, fundując nam zabiegi formalne jak z kinematograficznego spa: scenę zakochania Trier pokazuje jako nieskrępowany bieg przez zatrzymane w czasie miasto, a groteskowy narkotykowy trip zakończony triumfalnym rzutem zużytym tamponem to po prostu mistrzostwo w swojej kategorii.» Barbara Jaros, Onet Film, przeczytaj recenzję.

JOACHIM TRIER

Urodzony w 1974 r., wychowany w rodzinie o tradycjach artystycznych. Był studentem szkół filmowych w Danii i Wielkiej Brytanii (konkretnie European Film College w Danii i National Film and Television School w Wielkiej Brytanii). W swojej twórczości rozpoznawany jest głównie jako reżyser poruszający tematy tożsamości i rozterek egzystencjalnych. Za swoją twórczość otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę za reżyserię filmu „Reprise. Od początku raz jeszcze…” na festiwalu w Karlowych Warach.


Ambasada Królestwa Danii jest honorowym partnerem sekcji Kierunek: Dania.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy